Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Recomandare robot bucatarie


13 raspunsuri la acest subiect

#1
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 01 decembrie 2020 - 20:46

Ma intereseaza pentru un cadou, un robot de bucatarie a carui principala functie sa fie cea de tocat si maruntit legume. Doresc sa fie usor de manevrat si spalat deoarece va fi folosit zilnic. Aveti asa ceva pe acasa si sunteti multumiti? Eu sunt total paralela (nu am in bucataria mea nici macar un mixer [fri] )



#2
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 02 decembrie 2020 - 12:41

Am rascolit netul pe toate partile si am gasit asta:

https://www.amazon.d...0?ie=UTF8&psc=1

Are cineva ceva asemanator care sa functioneze pe acelasi principiu?

Va fi folosit exclusiv pentru a toca legumele crude necesare in prepararea mancarii bebelusului. O fi bun pentru asa ceva?

 



#3
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 02 decembrie 2020 - 12:53

Eu zic că pentru bebeluși ar fi indicat mai degrabă un mixer care să aibă și partea de mixer vertical, ca de exemplu aici. Are și partea de mărunțire legume / fructe crude, dar poți face și supă cremă cu el.

 

Sunt multe modele, eu am un Braun cu mixerul vertical (piciorul) din inox, ca atunci când fac supe creme să pot băga liniștită mixerul în supa mai fierbinte (aveam și cu picior de plastic, dar așteptam să se răcească supa ca să o pasez).



#4
glimmer

glimmer

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.176 mesaje

Postat 02 decembrie 2020 - 12:55

Chiar am vrut să răspund la subiect și să spun că eu nu am un așa-numit „robot”, dar am un chopper care taie de toate (așa ceva pare să fie și cel din link). Al meu e Philips, cumpărat împreună cu un blender (folosesc același „braț” exterior).

În general sunt bune pentru tocat, mai mare, mai mărunt, alimente mai moi, mai dure (gen nuci, alune).

Dacă se dorește obținerea unui piure fin, poate e mai potrivit un blender.


Editat de glimmer, 02 decembrie 2020 - 12:57 .


#5
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 02 decembrie 2020 - 13:21

Exact la genul acesta de dispozitiv ma gândisem și eu. Am ceva asemănător, simplificat, manual, luat din ikea, l-am folosit doar pentru tocat usturoi și ceapa.

Pentru ca îmi ia un pic de timp să-l demontez, clătesc de resturi, pus în mașina de spălat vase, prefer sa toc manual ce am de tocat.

Al meu arata aproape identic cu cel din link, pe site-ul ikea nu l-am mai găsit.

https://m.emag.ro/to...rch-Action=view

 

Dacă e pentru cadou și știi ca acea persoana are nevoie de el, cumpara-l pe cel găsit de tine (sau altul similar). Verifica ce capacitate are vasul, dacă e prea mic, mare lucru nu poți toca într-o singura serie. 

 



#6
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 02 decembrie 2020 - 13:25

E interesanta si varianta cu blender. Voi cauta ceva cu vas de sticla.

 

Bebelusului nu-i plac texturile foare fine, asa ca mama prefera ca legumele sa ramana bucatele mai mari. 

Ramane sa ma hotarasc, bine macar c-am dibuit principiul de functionare.  [batcap] Initial m-am gandit la un robot din ala complex, cu multe functii si cu multe razatori rotative, dar e foarte mare si foarte greu de spalat.

 

Pana la urma cred ca ma fac gospodina si-mi cumpar si mie o chestie din asta.  [:)]  Pare utila, mai ales ca poti toca si carne.

 



#7
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.650 mesaje

Postat 02 decembrie 2020 - 14:41

Mianda, mai bine un baby cook atunci



#8
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 02 decembrie 2020 - 15:40

Mianda, mai bine un baby cook atunci

A avut unul atunci cand a inceput diversificarea. S-a stricat foarte repede si nici nu era foarte multumita de el, deoarece mancaricile ieseau foarte fine. Acum ii prepara mancarea pe aragaz si are nevoie de "o razatoare" usor de utilizat si usor de spalat.

Multumesc!



#9
Otiliav

Otiliav

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.234 mesaje

Postat 02 decembrie 2020 - 17:07

Miana, nici un robot de bucatarie nu face legumele cubulete asa cum le faci tocate de mana. La robot nu ies chiar pasta, ci cumva un mix pasta si unele ca date pe razatoare. Pentru ca unele sunt mai tari, unele mai moi. Sincer, mie nu imi place asa pentru ciorbe. Daca fac chiftele atunci merg asa.

 

Eu nu am vazut blender cu vas de sticla. Dar poate ca exista si nu am vazut eu.

 

La ultimii doi copii am cumparat mixer de mana cu blender, modelul vechi al acestuia. Le-am folosit aproape zilnic asa s-au stricat dupa cativa ani. Dar costa relativ putin deci au meritat banii. Dupa aceea am zis sa schimb si am luat Philips dar nu e la fel de bun. Braun are functia anti-splash si chiar e de folos. O sa il cumpar din nou cand cedeaza cel de acum.

Un alt avantaj la Braun e ca poate fi manevrat cu un copil in brate. Cu grija dar se poate.



#10
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 02 decembrie 2020 - 18:12

Mianda, poate i-ar fi de ajutor o răzătoare manuala, poate toca/razui o cantitate mai mare de legume, când are timp, și pune la congelator în pachetele de o porție. https://carrefour.ro...us-1179-tkg-370


Editat de CorinaDani, 02 decembrie 2020 - 18:13 .



Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -