Sari la conținut

Sari la conținut

* * * * * 4 voturi

Gutui și vin fiert pe ghețar

797 raspunsuri la acest subiect

roxanaz

roxanaz

Membru VIP

• Moderators
  • 26.334 mesaje

Postat 20 noiembrie 2020 - 09:32

Hahaha Laura, vor fi fericite mamele, nu copiii :))) 

ba nu, ambii. copiii de cadouri, mamele... de altceva :)

• 0

mihaela_s

mihaela_s

Membru VIP

• Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.310 mesaje

Postat 20 noiembrie 2020 - 09:37

Roxana :))) 

• 0

anja

anja

Membru senior

• Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.172 mesaje

Postat 20 noiembrie 2020 - 10:25

Anja, mi se pare foarte interesant sistemul din Suedia. Dacă au fost incluși în sistem nu trebuie să achite nicio contribuție, având în vedere că nu au contribuit până acum? Dacă părinții vor beneficia acolo de asistență medicală, care stat suportă cheltuielile? (scuză-mi curiozitatea, dar chiar s-au mișcat repede lucrurile la tine acolo :)) )

nu, nu trebuie sa plateasca nicio contributie plus ca beneficiaza de facilitatile din sistemul social. Au aceleasi drepturi ca orice pensionar suedez. Insa partea cea mai importanta a fost ca sunt cetateni in UE, si exista intelegere intre tarile din EU despre cine preia costurile. Insa pt a primi rezidenta, am pus la dosar formularul european S1, care spune ca Ro va prelua costurile de sanatate pt primul an. Dupa 1 an de rezidenta devin rezidenti permanenti si suedezii preiau costurile. Si mai bine, dupa 2 ani de rezidenta le ajusteaza pensiile sa ajunga la nivelul minim de pensie suedez.

Pt ca suedezii sa ii accepte a trebuit sa faca dovada ca au pensii suficient de mari, peste limita de supravietuire stabilta de suedezi, ca au unde sa stea si ca au venituri in banca.

La multi ani fetei!

Editat de anja, 20 noiembrie 2020 - 10:27 .

• 1

Laura25

Laura25

Membru VIP

• Moderators
  • 18.901 mesaje

Postat 20 noiembrie 2020 - 10:27

Hahaha Laura, vor fi fericite mamele, nu copiii :))) 

Eu cred ca nepotelul se va pricepe mai bine la cadouri. Toata lumea va fi fericita! [:D]

• 0

glimmer

glimmer

Membru senior

• Membri
  • 3.014 mesaje

Postat 20 noiembrie 2020 - 10:28

Mulțumesc, Anja, pentru explicații.

• 0

anja

anja

Membru senior

• Membri
  • 3.172 mesaje

Postat 20 noiembrie 2020 - 10:29

Ella, tu scriai ca tb sa plateasca 5000 franci pe luna asigurare daca vrei rezidenta in Elvetia? Adica app 5000Euro? Uauau....

• 0

silvi8

silvi8

Membru senior

• Membri
  • 4.680 mesaje

Postat 20 noiembrie 2020 - 10:42

buna ziua si bine v-am gasit la capitol nou!

Daniela , multumim! [flo2]

Miha, foarte frumos arata baia - mozaicul ala mic e foarte interesant.

Michelle, nici nu se vede ca au trecut atatia ani. sanatate si bunucii inca o suta de acum, pe putin o suta [flo2]

• 0

silvi8

silvi8

Membru senior

• Membri
  • 4.680 mesaje

Postat 20 noiembrie 2020 - 10:45

nasa mea e pozitiva. nasu, andreea si iubitul ei sunt inca fara nici un simptom. 

noi suntem bine pana acum. 

• 0

Ella73

Ella73

Membru VIP

• Membri
  • 11.712 mesaje

Postat 20 noiembrie 2020 - 10:54

Anja, cam 500 fr lunar se plateste pt asigurarea de sanatate; se poate si mai mult, depinde de ce casa de asigurari si ce model alegi (sotul unei colege plateste 2000 fr, pt ca a ales si asigurarea suplimentara, privata)...Elvetia nu e in UE...cetatenii care detin cardul european de sanatate beneficieaza aici de aceleasi servicii ca si cei care stau aici, adica asigurarea obligatorie de sanatate. 

Pensionarii care vin din alte tari nu primesc nimic de la statul elvetian, tb sa dovedeasca ca au bani sa se intretina...sau declara cineva ca ii sustine financiar (pt asta tb sa dovedesti ca muncesti si ca nu ai avut datorii, nu beneficiezi de ajutor social).

Sistemele sunt diferite, plus ca Elvetia nu e in UE...dar are contracte bilaterale cu tarile din UE.

Cand te pensionezi, la 65 ani acum, primesti pensie de la stat - pilonul 1; asta e in functie de salariu in perioada lucrata aici, dar nu mai mult de 3600 fr lunar; eu daca m-as pensiona la 65 ani (dupa 30 de ani de munca aici), as avea 2400 fr lunar; daca  ma pensionez la 63 ani, am 2100 fr...apoi vine casa de pensii - pilonul 2, acolo iar depinde de cat ai cotizat; poti lua toti banii o data sau poti opta pt varianta lunara (in cazul meu cam 3000 fr); la final e pilonul 3, de economii, care e suplimentar....banii astia ii primesti o data si pe toti...cu pensia asta nu as putea trai aici la acelasi nivel ca acum...daca nu lucrezi de la 20 de ani sau nu ai salariu ft mare, e greu la pensie...plus ca pt pensie platesti iar impozit, pt ca se considera ca fiind venit  [zirea]

Oricum eu nu mai am de cand sa muncesc atunci cand se va pensiona Marco, peste 6 ani si un pic. Anii de munca ar fi 20 aici, varsta de pensionare insa nu va fi (as mai avea 12 ani de munca). De-aia vrem sa emigram, cu pensia lui ne vom descurca ft bine. Sanatosi sa fim, ca restul se rezolva. 

Editat de Ella73, 20 noiembrie 2020 - 12:55 .

• 0

Ella73

Ella73

Membru VIP

• Membri
  • 11.712 mesaje

Postat 20 noiembrie 2020 - 11:13

Silvi, sanatate multa nasei...iar voi sa ramaneti negativi  [:)]

• 0

Intrebari Panica

• 35 săptămâni