Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Primul vaccin anticovid - o zi mare pentru stiinta

vaccin

1964 raspunsuri la acest subiect

#1821
Marox

Marox

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.621 mesaje

Postat 10 iulie 2021 - 18:58

Cred ca trebuie sa amin citeva zile. 

 

Am facut o infectie urinara de toata frumusetea, ieri la 6 seara am luat primul antibiotic si pe la 1 noaptea m-au apucat niste frisoane care au tinut citeva ore.

Acum ma simt de zici ca m-a lovit trenul.

 

Mai astept o ora si dupa suna sa anulez si sa imi faca alta rezervare.

Nu pot sa stiu ce efecte adverse o sa am data asta, si nu ma simt in stare sa mai adaug la ce am acum. 

Oh, imi pare rau! Tocmai am iesit si eu dintr-o infectie urinara. Da, e mai bine sa amini vaccinul. Multa sanatate iti doresc!



#1822
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.253 mesaje

Postat 10 iulie 2021 - 20:30

Cred ca trebuie sa amin citeva zile. 

 

Am facut o infectie urinara de toata frumusetea, ieri la 6 seara am luat primul antibiotic si pe la 1 noaptea m-au apucat niste frisoane care au tinut citeva ore.

Acum ma simt de zici ca m-a lovit trenul.

 

Mai astept o ora si dupa suna sa anulez si sa imi faca alta rezervare.

Nu pot sa stiu ce efecte adverse o sa am data asta, si nu ma simt in stare sa mai adaug la ce am acum. 

[pup] cum mai ești? 
 

M-a luat și pe mine o durere de git și nasul înfundat, dar nu am febra. Eu mi-am comandat teste covid de la NHS mai demult și mai am citeva. Ma gindesc sa îmi fac unul. 



#1823
ab5174

ab5174

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.395 mesaje

Postat 10 iulie 2021 - 20:43

Am zacut toata ziua in pat, capul ma doare.

M-am testat - negativ.

Am sunat sa fac  alta rezervare pe marti, dar am dat peste un baietel care a zis ca numai peste 28 de zile. [batcap] Am incercat sa ii explic ca am infectie urinara nu covid  - dar nu am avut cu cine ma intelege. 

Nu am anulat prin el, fac eu miine pe site-ul NHS si incerc sa gasesc satamina viitoare.

Eu pina acum nu am avut infectie urinra, nu am crezut ca poate sa ma doboare asa.



#1824
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.927 mesaje

Postat 11 iulie 2021 - 12:04

Eu am făcut doza a doua de Pfizer pe 21 iunie. A doua zi am.stat în pat după muncă, oboseală și dureri musculare, apoi câteva zile am avut simptome gripale, fără febră.

 

Acum sunt în România, situația epidemologică este foarte bună acum, dar cred și eu că măsurile de protecție individuale trebuie respectate în continuare.

 

Am călătorit 12 ore cu avionul cu tot cu escală, cu măștile pe figură și eu și copilul în continuu, mai puțin când am mâncat. Stewarzii au fost stricți și au atras atenția celor care le mai coborau sub nas. Mi se pare normal, căci distanțare în avion nu există și nu se mai cer nici teste negative la îmbarcare.

 

În opinia mea și după declarațiile responsabililor politici, lockdown uri stricte nu vor mai fi. Vom conviețui cu virusul, la fel cum trăim cu  cele gripale și cu celelalte.



#1825
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 11 iulie 2021 - 12:14


 

În opinia mea și după declarațiile responsabililor politici, lockdown uri stricte nu vor mai fi. Vom conviețui cu virusul, la fel cum trăim cu  cele gripale și cu celelalte.

Asa am inteles si eu, desi declaratii oficiale nu au fost pe tema asta, insa diverse voci din politica spun ca nu vom mai avea lockdown ca cele anterioare.

 

Sper sa fie asa , desi nu cred ca la nivel de individ se va modifica ceva, in continuare individualismul va fi la putere, sper ca macar cu respectarea masurilor de igiena, masca, distantare, spalt pe miini, sa tinem situatia sub control(in Germania a avut loc o crestere semnificativa a cazurilor de infectare cu varianta delta), sa nu mai fim nevoiti sa ni se impuna lockdown.

 

Dar...depinde de fiecare in parte, s anu ajungem din nou in situatia anterioara.



#1826
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 11 iulie 2021 - 12:15

Am zacut toata ziua in pat, capul ma doare.

M-am testat - negativ.

Am sunat sa fac  alta rezervare pe marti, dar am dat peste un baietel care a zis ca numai peste 28 de zile. [batcap] Am incercat sa ii explic ca am infectie urinara nu covid  - dar nu am avut cu cine ma intelege. 

Nu am anulat prin el, fac eu miine pe site-ul NHS si incerc sa gasesc satamina viitoare.

Eu pina acum nu am avut infectie urinra, nu am crezut ca poate sa ma doboare asa.

Sanatate, am mai auzit de situatia asta, medicul a aminat vaccinarea tot datorita (tratametului) infectiei urinare.



#1827
Elkia

Elkia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.100 mesaje

Postat 11 iulie 2021 - 15:12

Bravo Dana!

Era clar ca se vor relaxa treburilor și in Germania . 
mai vaccinat și ei deja 40% cu 2 doze și ritmul s-a mai relaxat. Au fost zile in care s- au făcut aproape  1 milion de vaccinuri . 



#1828
Elkia

Elkia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.100 mesaje

Postat 11 iulie 2021 - 15:14

Sănătate Ab!!!



#1829
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 11 iulie 2021 - 15:20

Bravo Dana!

Era clar ca se vor relaxa treburilor și in Germania . 
mai vaccinat și ei deja 40% cu 2 doze și ritmul s-a mai relaxat. Au fost zile in care s- au făcut aproape  1 milion de vaccinuri . 

Am inteles ca am ajuns deja pe loul 1 in Europa in ce priveste vaccinarea, cred ca se refera la vaccinarea completa, nu-mi mai amintesc unde am citit.

 

Totusi, cu tot procentul nostru mare, nu vom fi scutiti de o incidenta marita spre toamna, sper doar ca ce a spus Söder cu lockdown-ul, asa sa fie, sa nu mai avem un lockdown ca cele precedente.



#1830
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.253 mesaje

Postat 11 iulie 2021 - 16:56

Am inteles ca am ajuns deja pe loul 1 in Europa in ce priveste vaccinarea, cred ca se refera la vaccinarea completa, nu-mi mai amintesc unde am citit.

 

Totusi, cu tot procentul nostru mare, nu vom fi scutiti de o incidenta marita spre toamna, sper doar ca ce a spus Söder cu lockdown-ul, asa sa fie, sa nu mai avem un lockdown ca cele precedente.

Totul depinde de citi vor fi in spital. Dacă spitalizările pe covid ramin reduse atunci nu va mai fi nici un lockdown.





Etichetat si cu vaccin

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -