Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Primul vaccin anticovid - o zi mare pentru stiinta

vaccin

1964 raspunsuri la acest subiect

#1431
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 14 mai 2021 - 23:47

de asemenea, jucatul de-a scoala - cand online, cand fizic, renuntatul la masti in aer liber, inclusiv in curtea scolii, mi se par extrem de nefaste.

 

mai este o luna de scoala, puteau sa n-o mai frece atat. destui au deja planuri de vacanta, daca ia copilul covid acum, pe final de scoala, se duc naibii planurile alea.

 

in japonia s-a studiat prezenta virusului in sistemul de canalizare: https://www.medrxiv....20126417v2.full



#1432
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 15 mai 2021 - 07:59

viviana

 

medicul meu alergolog, contactat prin telefon, ca nu pot altfel acum, mi-a spus sa-l fac. discutia a durat sub 1 minut, el este un om teribil de expeditiv la telefon. aveam nevoie sa discut mai multe.

 

de la telefonul respectiv am luat tratament pentru alte trei chestii acute.

 

prefer sa nu combin vaccinul cu nici un fel de pastile, nici macar cu homeopate.

Inseamna ca e ok.

Cunosc pe cineva chiar cu soc anafilactic in background care si-a facut Pfizer si nu a avut nimic.

Eu insami fac alergii si acum 20 de ani am facut alergie de la vaccinul antigripal. Dar astea au alta tehnologie Pfizer si Moderna.

Cand am ajuns, am declarat toate astea, am stat de vorba cu un dr. ce supraveghea, i-am povestit ce si cum. De aia mi-au dat clorfeniramin inainte si m-au tinut 30 de minute.



#1433
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 15 mai 2021 - 18:49

viviana

 

tu iei medicamente saptamanal? (indiferent pentru ce)

 

cand ai facut vaccinul, luai medicamente? (indiferent pentru ce)



#1434
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 15 mai 2021 - 19:21

viviana

 

tu iei medicamente saptamanal? (indiferent pentru ce)

 

cand ai facut vaccinul, luai medicamente? (indiferent pentru ce)

Da, iau medicamente de 2 ori/zi, 7/7 zile. Da, am luat medicamentele si in ziua vaccinarii.

 

Am stat de vorba acolo cu o doamna in varsta careia ii revenise cancerul de san si facea chimioterapie. A avut si ea liber la vaccin.



#1435
lili_mar

lili_mar

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.367 mesaje

Postat 15 mai 2021 - 19:26

În altă ordine de idei, aici s-a dat drumul la vaccinare la 25+ și de mâine la 18+.

Până pe 24 iunie, ziua Quebecului, guvernul doreste ca tuturor sa li se ofere cel putin prima doza.

 

Alta chestie care ma intereseaza e ca s au deschis centre fara programare unde se poate veni inclusiv pentru a doua doză!!! Lucru f bun, pentru că aici rapelurile se oferă cu programare la 4 luni! Aș avea rapelul pe 5 august. Dar fără programare se poate veni înainte, cu condiția să fi trecut 4 săpt de la prima doză și să fii, bineînțeles, sănătos.

Trebuue să mai verifuc detaliile, dar îmcep să sper că voi putea fi complet vaccinată în timp util să putem călători vara asta, deîndată ce va fi posibil și convenabil pentru noi 

 

Fleur, ai mai multe informatii in ceea ce priveste vaccinarea cu a doua doza in centrele fara RV? Ne intereseaza pt ca sotul meu are 5 saptamani de la prima doza (moderna) si ar vrea sa mearga sa il vada pe tatal lui (care are 89 de ani). Eu am cautat si nu am gasit nimic. 



#1436
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.927 mesaje

Postat 15 mai 2021 - 23:49

Fleur, ai mai multe informatii in ceea ce priveste vaccinarea cu a doua doza in centrele fara RV? Ne intereseaza pt ca sotul meu are 5 saptamani de la prima doza (moderna) si ar vrea sa mearga sa il vada pe tatal lui (care are 89 de ani). Eu am cautat si nu am gasit nimic. 

Mda, scuze, cred ca am inteles eu gresit.  Au fost una dupa alta la tv stirea cu centrele sans rendez-vous si stirea ca se suspenda doza a doua de Astra-Zeneca la cei care au avut prima doza de AZ si ca li se ofera la schimb Pfizer sau Moderna. 

Ar fi fost bine...poate le vine ideea cine stie, sa accelereze intr-un fel rapelul. UK devanseaza deja rapelul pentru cei vulnerabili si cum astia ai nostri imita deobicei Uk si US....



#1437
lili_mar

lili_mar

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.367 mesaje

Postat 16 mai 2021 - 00:20

Mda, scuze, cred ca am inteles eu gresit.  Au fost una dupa alta la tv stirea cu centrele sans rendez-vous si stirea ca se suspenda doza a doua de Astra-Zeneca la cei care au avut prima doza de AZ si ca li se ofera la schimb Pfizer sau Moderna. 

Ar fi fost bine...poate le vine ideea cine stie, sa accelereze intr-un fel rapelul. UK devanseaza deja rapelul pentru cei vulnerabili si cum astia ai nostri imita deobicei Uk si US....

Multumesc, am sperat pt putin timp ca se poate :o). Toti cei cu care am vorbit spera si ei sa se accelereze rapelul. Inclusiv doamna care m-a vaccinat.

ce ma enerveaza este ca nu avem nicio info sa planificam din timp ceva pt vacanta de vara. Fi-miu zicea ca poate de st jean or sa deschida terasele. Fingers crossed. 



#1438
ioana

ioana

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.043 mesaje

Postat 16 mai 2021 - 11:32

de asemenea, jucatul de-a scoala - cand online, cand fizic, renuntatul la masti in aer liber, inclusiv in curtea scolii, mi se par extrem de nefaste.

 

mai este o luna de scoala, puteau sa n-o mai frece atat. destui au deja planuri de vacanta, daca ia copilul covid acum, pe final de scoala, se duc naibii planurile alea.

 

 

Dar nu mai este o luna de scoala, ci mai mult.

La mine in oras au inceput scolile luni, 10 mai, deci mai sunt inca 6 saptamani! Pe care sper sa le faca fizic, pe toate. Dar si o saptamana este importanta, dupa 1 an si doua luni de online.

In opinia mea (subliniez asta), 

Corect: vaccinare masiva - scoala fata in fata - intoarcerea spre o viata normala

Incorect: vaccinare redusa - scoala online - plecare in vacante - valul 4, 5, 6...

 

Vacanta ne intereseaza acum sau scoala fata in fata, care este mult mai importanta? Preferam scoala online dar sa plecam in vacante, sa cresca iar numarul infectarilor, sa traim de la un val la altul?



#1439
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 16 mai 2021 - 11:46

Dar nu mai este o luna de scoala, ci mai mult.

La mine in oras au inceput scolile luni, 10 mai, deci mai sunt inca 6 saptamani! Pe care sper sa le faca fizic, pe toate. Dar si o saptamana este importanta, dupa 1 an si doua luni de online.

In opinia mea (subliniez asta), 

Corect: vaccinare masiva - scoala fata in fata - intoarcerea spre o viata normala

Incorect: vaccinare redusa - scoala online - plecare in vacante - valul 4, 5, 6...

 

Vacanta ne intereseaza acum sau scoala fata in fata, care este mult mai importanta? Preferam scoala online dar sa plecam in vacante, sa cresca iar numarul infectarilor, sa traim de la un val la altul?

Raspunsul este simplu - se numeste ipocrizie. Cu mici, extrem de mici exceptii obiective... probabil 0.0001%. 



#1440
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 16 mai 2021 - 12:29


 

prefer sa nu combin vaccinul cu nici un fel de pastile, nici macar cu homeopate.

pai cei ce trebuie sa ia tratament zilnic, indiferent pentru ce(iar cei ce sunt in grupe de risc cam trebuie sa ia medicamente zilnic<) ce fac atunci?

 

Nu exista nicio interdictie de vaccinare daca iei tratament zilnic,

Sotul meu ia antibiotice(de peste un an continuu) plus tratamentul bianula cu citostatice, si nu a avut nicio interdictie la vaccin.





Etichetat si cu vaccin

Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Geanta bebelusului

    LarisaG89
    - Ieri, 22:32

  • Cezariana È™i recuperarea

    AnaDemsa
    - Ieri, 12:03

  • Friiig

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 10:16

  • Geanta bebelusului

    ely4
    - Ieri, 10:14

  • Alegerea numelui

    BiancaDragnea
    - Ieri, 09:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -