Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Primul vaccin anticovid - o zi mare pentru stiinta

vaccin

1964 raspunsuri la acest subiect

#131
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 23 noiembrie 2020 - 21:53

si atunci de de s-a declarat pandemie?  

Adica?



#132
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 23 noiembrie 2020 - 22:08

voi vorbiti despre un vaccin care nu va ajunge niciodata in tarile acelea. nimanui nu ii pasa de tarile din lumea a treia si noi vorbim de pretul unui vaccin pentru lumea din tarile categoritate ca fiind prima clasa.

 

Nu știu dacă știi, dar exista organizații mondiale care folosesc banii celor bogați sau celor cu venituri medii care donează, care se ocupa cu așa ceva. Vaccinările împotriva poliomielitei sau a variolei? Cum crezi ca au fost făcute? Pt ca au fost făcute chiar și in aceste tari, altfel nu ar fi dispărut aceste boli (variola in orice caz), sau scăzut mult in incidența. 
 



#133
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 23 noiembrie 2020 - 22:21

Nu știu dacă știi, dar exista organizații mondiale care folosesc banii celor bogați sau celor cu venituri medii care donează, care se ocupa cu așa ceva. Vaccinările împotriva poliomielitei sau a variolei? Cum crezi ca au fost făcute? Pt ca au fost făcute chiar și in aceste tari, altfel nu ar fi dispărut aceste boli (variola in orice caz), sau scăzut mult in incidența. 
 

Mai mult decat atat acum chiar guvernele statelor bogate au solicitat aplicarea unei politici nedescriminatorii in repartizarea vaccinurilor.

Recunosc ca am ciulit urechile.



#134
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 23 noiembrie 2020 - 22:25

Mai mult decat atat acum chiar guvernele statelor bogate au solicitat aplicarea unei politici nedescriminatorii in repartizarea vaccinurilor. Recunosc ca am ciulit urechile.

 

Da, am auzit și eu, sper sa se întâmple așa. Vom vedea. 



#135
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.936 mesaje

Postat 24 noiembrie 2020 - 02:49

Tarile bogate au tot interesul ca și țările sărace să primească vaccinuri pentru că altfel vor rămâne rezervoare de coronavirus pentru restul mapamondului și coșmarul nu se va mai termina niciodată.

 

Cred că se va merge masiv pe varianta AstraZeneca, ieftin și ușor de depozitat și de transportat. O eficacitate medie de 70% este bună, comparativ cu vaccinurile antigripale.



#136
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 24 noiembrie 2020 - 20:03

Nu știu dacă știi, dar exista organizații mondiale care folosesc banii celor bogați sau celor cu venituri medii care donează, care se ocupa cu așa ceva. Vaccinările împotriva poliomielitei sau a variolei? Cum crezi ca au fost făcute? Pt ca au fost făcute chiar și in aceste tari, altfel nu ar fi dispărut aceste boli (variola in orice caz), sau scăzut mult in incidența. 
 

nu stiu daca stii ca  exista o organizatie mondiala a sanatatii.  OMS , unde se baga bani la greu in functie de interese. 

 

variola sau varicela, otita sau orice ce alta inflamatie a corpului nu necesita vaccinare . dovada este ca in fiecare an ne vaccinam pentru un grup de corona virus care a circulat anul trecut dar  care nu poate fi stabilizat si mai cream altul.  


Editat de a_alinta, 24 noiembrie 2020 - 20:15 .


#137
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 24 noiembrie 2020 - 20:36

nu e dusa cu pluta, e perfect constienta aceasta a_alinta de ceea ce face. e comportament intentionat, ce nu inteleg e de ce e tolerat... mai ales avand in vedere importanta subiectelor discutate...



#138
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 24 noiembrie 2020 - 20:41

UNICEF este una dintre organizatiile care asigura vaccinuri cu preturi extrem de reduse pentru copiii din lumea a treia. nu pot pune link, nu merge. sub 1 dolar/doza.



#139
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 24 noiembrie 2020 - 20:55

variola sau varicela, otita sau orice ce alta inflamatie a corpului nu necesita vaccinare . dovada este ca in fiecare an ne vaccinam pentru un grup de corona virus care a circulat anul trecut dar  care nu poate fi stabilizat si mai cream altul.  

 

Sunt niște enormități fără cap și coadă cele de mai sus, să nu zic prostii. Confunzi virusul gripal (influenza) cu coronavirusurile. Variola, varicela, o parte din otite se previn prin vaccinare. Pentru variolă nu mai faci vaccin acum pentru că, ce să vezi, variola a fost eradicată cu ajutorul vaccinului (!!!).

 

Tu trăiești în lumea reală?



#140
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 24 noiembrie 2020 - 21:20

nu stiu daca stii ca exista o organizatie mondiala a sanatatii. OMS , unde se baga bani la greu in functie de interese. variola sau varicela, otita sau orice ce alta inflamatie a corpului nu necesita vaccinare . dovada este ca in fiecare an ne vaccinam pentru un grup de corona virus care a circulat anul trecut dar care nu poate fi stabilizat si mai cream altul.

 

Nici nu știu ce sa mai spun...am rămas...mută!  [fal]





Etichetat si cu vaccin

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Alaptarea

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 11:20

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

  • Prima morfologie

    MamaRadului
    - Ieri, 23:19

  • Album de sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:21

  • MărÈ›iÈ™or

    Ioanachea
    - Ieri, 21:14

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -