Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Primul vaccin anticovid - o zi mare pentru stiinta

vaccin

1964 raspunsuri la acest subiect

#1351
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 12 mai 2021 - 22:03


Mai vreau sa spun ca criza economică post covid nu a început încă. De aia trebuie sa reintram cit mai curind in normal, ca statul nu ne mai poate tine acasă multă vreme. Nu mersul in vacanța și la cinema trebuie sa ne preocupe, nu de asta facem vaccin ci ca sa ne ducem la munca, sa punem economiile distruse in ultimul an pe picioare. 

Da, da, da...o sa urmeze ani grei , insa cred ca e datoria naostar s anu alsam o gramada de datorii copiilor nostri.

 

Si mie mi se par atit de superficiale problemele astea cu vacantele, cind nu vor mai fi rezerve financiare si nici alte posibilitati, nu ne vom mai face asa mari probleme cu  vacantele.



#1352
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 12 mai 2021 - 22:03


Mai vreau sa spun ca criza economică post covid nu a început încă. De aia trebuie sa reintram cit mai curind in normal, ca statul nu ne mai poate tine acasă multă vreme. Nu mersul in vacanța și la cinema trebuie sa ne preocupe, nu de asta facem vaccin ci ca sa ne ducem la munca, sa punem economiile distruse in ultimul an pe picioare. 

Da, da, da...o sa urmeze ani grei , insa cred ca e datoria naostar s anu alsam o gramada de datorii copiilor nostri.

 

Si mie mi se par atit de superficiale problemele astea cu vacantele, cind nu vor mai fi rezerve financiare si nici alte posibilitati, nu ne vom mai face asa mari probleme cu  vacantele.



#1353
lala

lala

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 213 mesaje

Postat 12 mai 2021 - 22:06

ttt


Editat de lala, 15 mai 2021 - 01:45 .


#1354
antmil

antmil

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.491 mesaje

Postat 12 mai 2021 - 22:10

What history tells you about post-pandemic booms: People spend more, take more risks—and demand more of politicians

 

 

https://www.economis...-pandemic-booms

 

Pandemia a exacebat inechitatea financiara - Wall Street is not Main Street...adica omul de rand nu beneficiaza de castigurile fabuloase (gen Amazon), dimpotriva...



#1355
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.256 mesaje

Postat 12 mai 2021 - 22:12

Multumesc pentru atentionare andacos.

M-am exprimat gresit.

Statistica in loc de studiu. 

Ce efecte pe termen lung se cunosc la vaccinurile clasice? Eu fac vaccin de gripa anual și văd ca n-am avut nici un efect negativ. Fac acest vaccin de ani buni. Nici nu mi-am pus problema. 



#1356
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 12 mai 2021 - 22:30

Cu parere de rau trebuie sa iti spun ca duci discutia intr-o directie gresita. Am scris deja intr-un mesaj anterior ca nu am nimic impotriva vaccinarii.

Mi-am permis sa spun ce gandesc referitor la vaccinarea copiiilor pe un site-ul “despre copii”.

Spre deosebire de tine nu cred ca dorinta mea de a calatori, de a ma plimba fara masca in centru, de a merge la restaurant, etc. imi da dreptul sa “cer” vehement vaccinarea altor persoane, in special a copiiilor, ascunzandu-ma dupa sintagme luate din filme (accepted casualties). Atata tot. 

Nu am precizat nimic despre nici o dorinta personala. Toate afirmatiile mele s-au redus la eficienta vaccinarii si asta conform studiilor testelor prealabile si a aprobarii lor de autoritatile competente. Mai mult nu am cerut nici o vaccinare in vreun mod vehement sau altfel.
Dar am precizat ca unele afirmatii facute de tine nu au nici un suport concret stiintific sunt doar exprimari emotionale.
Altele nu au nici o logica functionala.



#1357
lala

lala

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 213 mesaje

Postat 12 mai 2021 - 22:59

ttt


Editat de lala, 15 mai 2021 - 01:46 .


#1358
lala

lala

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 213 mesaje

Postat 12 mai 2021 - 23:10

Nu am precizat nimic despre nici o dorinta personala. Toate afirmatiile mele s-au redus la eficienta vaccinarii si asta conform studiilor testelor prealabile si a aprobarii lor de autoritatile competente. Mai mult nu am cerut nici o vaccinare in vreun mod vehement sau altfel.
Dar am precizat ca unele afirmatii facute de tine nu au nici un suport concret stiintific sunt doar exprimari emotionale.
Altele nu au nici o logica functionala.

 

[iartama]


Editat de lala, 15 mai 2021 - 00:46 .


#1359
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 12 mai 2021 - 23:21

Am folosit acest caz ca argument in discutia legata de posibila chemare in justitie a unui producator de vaccinuri. Sanofi Pasteur a fost actionat in instanta in Franta de catre persoane care au facut scleroza in placi.

Sa actionezi in instanta este doar ceva procedural. Asta nu inseamna ca exista o baza prin care sa fie asociata vaccinarea cu o deficienta (in speta scleroza in placi).



#1360
lala

lala

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 213 mesaje

Postat 12 mai 2021 - 23:22

ttt


Editat de lala, 15 mai 2021 - 01:56 .




Etichetat si cu vaccin

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Ieri, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Ieri, 15:52

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -