Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Primul vaccin anticovid - o zi mare pentru stiinta

vaccin

1964 raspunsuri la acest subiect

#1341
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.927 mesaje

Postat 12 mai 2021 - 18:56

In cazul de fata producătorii vaccinului au cerut și obținut imunitate de răspundere pentru efectele adverse grave ale propriului produs, lucru care ridică unele semne de întrebare.

 

Referitor la ‘pierderile acceptate’ nu pot spune decat ca din punctul meu de vedere fiecare viata conteaza. Sunt inca om; nu ma erijez in Divinitate. Nu pot accepta ca cineva sa fie sacrificat astfel incat sa imi fie mie bine. Nu este vorba de fuga de raspundere, pur si simplu asta este constructia mea. 

 

“Un om nu poate fi liber să facă ceea ce vrea, atâta vreme cât condiția sa de a exista este ineluctabil determinată de ceilalți semeni. Libertatea sa încetează acolo unde începe libertatea altuia. A suprima libertatea altui om de care suntem dependenți prin fire invizibile, înseamnă a ne anula propria libertate.”
― Dumitru Constantin Dulcan, 

Nu 2 din 100 ci 2 din 100 000 e statistica unor cazuri letale presupuse (nimic dovedit clar pana acum) dupa un anumit vaccin, sau mai bine zis un anumit tip de vaccin (cu vector viral)

 

Daca nu "accepti" aceste pierderi, de parca e vorba ca cineva sa le accepte sau nu, atunci accepti, in absenta sau insuficienta vaccinurilor, pierderile de sute de mii de vieti omenesti cauzate de covid in prezent pe mapamond. Alea sunt ok, acceptabile?

 

Era acceptabil ca omenirea sa stea cu mainile in san in fata acestui flagel? Sa ne injectam cu clor eventual sau sa luam medicamente destinate cailor. 



#1342
lala

lala

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 213 mesaje

Postat 12 mai 2021 - 21:14

ttt


Editat de lala, 15 mai 2021 - 01:47 .


#1343
lala

lala

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 213 mesaje

Postat 12 mai 2021 - 21:26

ttt


Editat de lala, 15 mai 2021 - 01:48 .


#1344
lala

lala

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 213 mesaje

Postat 12 mai 2021 - 21:45


ttt


Editat de lala, 15 mai 2021 - 01:48 .


#1345
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 12 mai 2021 - 21:48


 

Ar fi interesant un link catre studiile care dovedesc ‘fara putinta de tagada ca victimiel covidului sint infinit mai multe decit cele ale vaccinarii’.  Nu ma intelege gresit, nu contest cifrele sau efectele benefice ale vacinarii dar consider ca am dreptul, ca orice alta persoana de pe planeta, sa imi pun intrebari.

E mai mult decit irealist sa ceri un asemenea STUDIU, cind de fapt vaccinarea a inceput de vreo 6 luni.

 

Numarul victimele pandemiei insa cred ca se gasesc peste tot, si cred ca e rau voitoare cumva o asemene intrebare, comparatie.

 

Nu prea pricep cum poti sa crezi in beneficiile vaccinarii insa crezi ca numarul victimelor vaccinarii e la acelasi nivel cu cel al victimelor pandemiei.

 

 



#1346
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 12 mai 2021 - 21:48


 

Ar fi interesant un link catre studiile care dovedesc ‘fara putinta de tagada ca victimiel covidului sint infinit mai multe decit cele ale vaccinarii’.  Nu ma intelege gresit, nu contest cifrele sau efectele benefice ale vacinarii dar consider ca am dreptul, ca orice alta persoana de pe planeta, sa imi pun intrebari.

E mai mult decit irealist sa ceri un asemenea STUDIU, cind de fapt vaccinarea a inceput de vreo 6 luni.

 

Numarul victimele pandemiei insa cred ca se gasesc peste tot, si cred ca e rau voitoare cumva o asemene intrebare, comparatie.

 

Nu prea pricep cum poti sa crezi in beneficiile vaccinarii insa crezi ca numarul victimelor vaccinarii e la acelasi nivel cu cel al victimelor pandemiei.

 

 



#1347
lala

lala

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 213 mesaje

Postat 12 mai 2021 - 21:54

[afro]


Editat de lala, 15 mai 2021 - 00:41 .


#1348
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 12 mai 2021 - 21:56

Nu m-am intors atat de mult in timp. M-am oprit la vaccinul pentru Hepatita B si discutiile purtate pe aceasta tema in Franta in perioada 1990 -2000.

Poti fi mai explicita ca nu stiu ce legatura e intre vaccinul numit de tine si discutiile din Franta?

 

Si in acest caz producatorii nu si-au asumat responsabilitatea pentru efecte secundare?

 

edit Eu stiu ca cea mai buna metoda de prevenire a hepatitei B este vaccinarea, dea asta nu pricwep de ce aia dus acest vaccin in discutie.


Editat de andacos, 12 mai 2021 - 22:00 .


#1349
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.246 mesaje

Postat 12 mai 2021 - 21:59

Pentru ce platim CAS?

Majoritatea tarilor au oferit ajutor atat celor ramasi fara job cat si firmelor aflate in impas. Este clar chiar si pentru mine ca acest lucru nu poate dura la nesfarsit si evident cei care au lucrat ‘la negru’ sau nu si-au declarat ‘corect’ veniturile sufera.  

 

Ar fi interesant un link catre studiile care dovedesc ‘fara putinta de tagada ca victimiel covidului sint infinit mai multe decit cele ale vaccinarii’.  Nu ma intelege gresit, nu contest cifrele sau efectele benefice ale vacinarii dar consider ca am dreptul, ca orice alta persoana de pe planeta, sa imi pun intrebari.

Pina acum au murit 3.5 milioane de persoane de covid și nici unul de vaccin (confirmat fără putința de tăgada ca e de la vaccin). Normal ca ai dreptul sa pui întrebări dar și eu am dreptul sa vin cu răspunsuri sau contraargumente. Sintem pe un forum de discuții.

 

Mai vreau sa spun ca criza economică post covid nu a început încă. De aia trebuie sa reintram cit mai curind in normal, ca statul nu ne mai poate tine acasă multă vreme. Nu mersul in vacanța și la cinema trebuie sa ne preocupe, nu de asta facem vaccin ci ca sa ne ducem la munca, sa punem economiile distruse in ultimul an pe picioare. 



#1350
antmil

antmil

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.491 mesaje

Postat 12 mai 2021 - 22:01

Dar pe parintii copiilor care au facut boala si raman cu sechele (vezi "long covid") cine ii trage la raspundere? 

 

https://www.ncbi.nlm...rt palpitations.


Editat de antmil, 12 mai 2021 - 22:06 .




Etichetat si cu vaccin

Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Vitaminele în sarcină 💊

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:38

  • Frățiorul

    Denisa1996
    - Astăzi, 07:04

  • Cum a fost testul de toleranță la glucoză?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 00:45

  • Pregatiri

    Julix94
    - Ieri, 22:25

  • Burtica rotunda

    Roxana3001
    - Ieri, 18:47

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -