Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Primul vaccin anticovid - o zi mare pentru stiinta

vaccin

1964 raspunsuri la acest subiect

#1331
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 12 mai 2021 - 10:06

Reticenta/teama vor exista atata vreme cat nimeni nu isi asuma raspunderea pentru posibilele complicatii aparute in urma vaccinarii.

 

La fel de adevarat este faptul ca va fi foarte greu sa dovedeasca cineva legatura dintre vaccin si problemele aparute dupa vaccinare 

In momentul cand cineva isi asuma raspunderea pentru posible complicatii, ele devin cat se poate de reale si nu probabile.

De abia atunci oammenii vor deveni cu adevarat reticenti si tematori.



#1332
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 12 mai 2021 - 10:20

Reticenta/teama vor exista atata vreme cat nimeni nu isi asuma raspunderea pentru posibilele complicatii aparute in urma vaccinarii.

 

La fel de adevarat este faptul ca va fi foarte greu sa dovedeasca cineva legatura dintre vaccin si problemele aparute dupa vaccinare 

Motiv pentru care orice afirmatie de teama este emotionala. 
Cat despre asumare. Toate vaccinurile au fost create sub auspiciul probabilitatii. Din acest motiv nimeni nu poate sa isi asume 100% ceva. 
Dar nici nu se pune asa problema.
Tu spui ca au murit 2 din 100 vaccinati.
Altii spun, nu au murit 98 din 100 vaccinati.
Ce alegi? 
2 morti prin vaccinare sau 98 morti prin nevaccinare?



#1333
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 12 mai 2021 - 10:35

Parte din afisul castelului Bran, vaccinari de neuitat, maraton de weekend cu vaccinul Pfizer.

 

bran.jpg

 

 

si adeverinta:

 

bran1.jpg



#1334
lala

lala

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 213 mesaje

Postat 12 mai 2021 - 12:22

In cazul de fata producătorii vaccinului au cerut și obținut imunitate de răspundere pentru efectele adverse grave ale propriului produs, lucru care ridică unele semne de întrebare.

 

Referitor la ‘pierderile acceptate’ nu pot spune decat ca din punctul meu de vedere fiecare viata conteaza. Sunt inca om; nu ma erijez in Divinitate. Nu pot accepta ca cineva sa fie sacrificat astfel incat sa imi fie mie bine. Nu este vorba de fuga de raspundere, pur si simplu asta este constructia mea. 

 

“Un om nu poate fi liber să facă ceea ce vrea, atâta vreme cât condiția sa de a exista este ineluctabil determinată de ceilalți semeni. Libertatea sa încetează acolo unde începe libertatea altuia. A suprima libertatea altui om de care suntem dependenți prin fire invizibile, înseamnă a ne anula propria libertate.”
― Dumitru Constantin Dulcan, 


Editat de lala, 15 mai 2021 - 02:28 .


#1335
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 12 mai 2021 - 12:43

In cazul de fata producătorii vaccinului au cerut și obținut imunitate de răspundere pentru efectele adverse grave ale propriului produs, lucru care ridică unele semne de întrebare.

 

Poti sa explici ce ai vrut sa spui aici, eu nu inteleg nimic.



#1336
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 12 mai 2021 - 12:53

In cazul de fata producătorii vaccinului au cerut și obținut imunitate de răspundere pentru efectele adverse grave ale propriului produs, lucru care ridică unele semne de întrebare.

 

Referitor la ‘pierderile acceptate’ nu pot spune decat ca din punctul meu de vedere fiecare viata conteaza. Sunt inca om; nu ma erijez in Divinitate. Nu pot accepta ca cineva sa fie sacrificat astfel incat sa imi fie mie bine. Nu este vorba de fuga de raspundere, pur si simplu asta este constructia mea. 

 

“Un om nu poate fi liber să facă ceea ce vrea, atâta vreme cât condiția sa de a exista este ineluctabil determinată de ceilalți semeni. Libertatea sa încetează acolo unde începe libertatea altuia. A suprima libertatea altui om de care suntem dependenți prin fire invizibile, înseamnă a ne anula propria libertate.”
― Dumitru Constantin Dulcan, 

Adica optiunea ta ar fi 
- Prefer sa nu vaccinez si sa moara 98 de oameni decat sa vaccinez si sa moara 2.
Hmmmm ...Ok 
Din punctul meu de vedere conteaza sa salvez orice viata in plus decat cifra 2 . 
Tu insa preferi sa moara sub auspiciul unei ciudate asocieri cu Divinitatea. 



#1337
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 12 mai 2021 - 12:56

Poti sa explici ce ai vrut sa spui aici, eu nu inteleg nimic.

 

Adica producatorul nu poate fi acuzat in cazul in care apar efecte adverse. 



#1338
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 12 mai 2021 - 13:06

Adica producatorul nu poate fi acuzat in cazul in care apar efecte adverse. 

Am inteles.

 

Pai mie mi s epare normal-lasind la o parte speculatiile, la legislatia din ziua d eazi, mi s epare firesc sa se proteje cu asemenea specificari.

 

Oare pentru alte vaccinuri-consacrate sa spun asa in ziua de azi, cel al tuberculozei de exemplu, credeti ca si-a asumat cinmeva raspunderea pentru efectele adverse?

 

edit Cred ca nici pentru paracetamol nu-si ia nimeni raspunderea pentru efectele adverse, adica atita timp cit scrie in prospect ca pot produce efecte adverse, producatorul este protejat legal.


Editat de andacos, 12 mai 2021 - 13:14 .


#1339
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.254 mesaje

Postat 12 mai 2021 - 13:23

Reticenta/teama vor exista atata vreme cat nimeni nu isi asuma raspunderea pentru posibilele complicatii aparute in urma vaccinarii.

 

La fel de adevarat este faptul ca va fi foarte greu sa dovedeasca cineva legatura dintre vaccin si problemele aparute dupa vaccinare 

Dar pentru complicatiile covid cine isi asuma raspunderea? Cine plateste pentru spitalizari si distrugerea economiei din cauza pandemiei care nu se mai sfirseste? S-a dovedit fara putinta de tagada ca victimiel covidului sint infinit mai multe decit cele ale vaccinarii (care practic nici nu au fost dovedite). Din pacate nu avem luxul de a face mofturi si a alege. E ori la bal ori la spital.  



#1340
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.928 mesaje

Postat 12 mai 2021 - 18:43

Nu cred ca in cazul vaccinurilor covid e ceva diferit fata de celelalte vaccinuri, in privinta asumarii raspunderii.

 

Daca ar trebui sa-si asume raspunderea pentru fiecare efect secundar nedorit, cred ca nu ar mai investi nimeni in cercetare si nici un producator nu s-ar apuca sa faca vaccinuri.

 

"Asumarea raspunderii" este reprezentata de fapt de studiile clinice si de studiul in vederea aprobarii, pe care fiecare agentie de sanatate e obligata sa il faca inainte de acorda drept de prezenta pe piata a unui vaccin.

 

In rest, e o chestiune de balanta intre riscuri si beneficii. pana acum, ea inclina clar in favoarea beneficiilor, si nu trebuie sa fii cercetator stiintific ca sa vezi asta. In tarile care au vaccinat masiv si o fac in continuare.

 

Stiu ca fac o afirmatie la care vor sari unii, dar eu as conditiona intoarcerea adolescentilor in scoli in conditii normale de vaccin. Ba chiar si a profesorilor. Desigur, din momentul ce toti acestia vor acces la vaccin.

 

Si le-as cere acordul adolescentilor de 14+ sa fie vaccinati, chiar in absenta acordului parintilor. Pentru ca nu e drept ca unii sa nu beneficieze de vaccin pentru ca parintii lor sunt antivaxxeri.

 

Parintii care nu vor sa-si vaccineze copii sa fie liberi sa le faca homeschooling, 


Editat de Fleurdelise, 12 mai 2021 - 18:44 .




Etichetat si cu vaccin

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -