Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Primul vaccin anticovid - o zi mare pentru stiinta

vaccin

1964 raspunsuri la acest subiect

#1311
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 11 mai 2021 - 12:19

Si eu am aceasta dilema. Deocamdata nu am ajuns sa-mi fac probleme, pt ca inca nu se fac vaccinuri la oameni sub 16 ani.

Plus ca as vrea sa aflu niste lucruri pertinente nu prostii care sa sperie lumea aiurea...



#1312
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 11 mai 2021 - 13:18

Eu nu va mai comanda noi doze de AstraZeneca.



#1313
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 11 mai 2021 - 13:40

FDA a autorizat Pfizer de la 12 ani



#1314
Otiliav

Otiliav

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.234 mesaje

Postat 11 mai 2021 - 15:09

Otilia, motivatia este ca vaccinul prezinta un risc pt adolescenti ? Sau faptul ca acele doze ar fi mai bine sa fie folosite de persoane mai vulnerabile in fata bolii? Daca ar fi doze destule pentru toata lumea, ar fi recomandata si vaccinarea celor sub 18 ani? 

Eu asta nu inteleg, nu e recomandata pt ca sunt contraindicatii, sunt efecte adverse , altele decat cele despre care se stie? 

 

Eu speculez ca nu au confirmarea ca sunt ok pentru tineri:

An assessment is ongoing whether people between the ages of 16 and 18 should be offered vaccination with the available vaccines.

 

In planul care il au ei pe site nu se vaccineaza sub 18 ani nici dupa ce se termina cu grupa 18-44 ani. Deci nu se pune problema ca nu au doze suficiente. Pur si simplu nu iau in calcul sa se vaccineze copii.



#1315
Otiliav

Otiliav

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.234 mesaje

Postat 11 mai 2021 - 15:16

Oricum, ce decizii se iau in Norvegia nu sunt general valabile.

Statistic, in acest moment, mortalitatea aici e de 10 ori mai mica prin comparatie cu Romania. Nu intru in detalii legate de varsta celor care au decedat ca nu are sens.

Se subintelege ca si masurile luate sunt in functie de cum evolueaza situatia in tara respectiva.

O sa caut info despre cum se procedeaza in celelalte tari scandinave cum ar fi Finlanda si Islanda.



#1316
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.252 mesaje

Postat 11 mai 2021 - 17:13

Eu repet, motivul pentru care ar trebui vaccinati e ca raspindesc boala (12-18 an), doar de aia s-au inshcis scolile, nu? Si cei intre 19-30 de ani fac forme usoare, sau chiar fara simptome. Nu-i mai vaccinam nici pe aia?

 

Insa binenteles ca trebuie sa apara vaccinul adecvat virstei. La noi mi se pare ca de la 18 te vaccineaza, nu 16. 



#1317
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.754 mesaje

Postat 11 mai 2021 - 17:34

Pfizer e dovedit pretabil 12-17 ani In Canada a fost autorizat de ceva vreme, de ieri parca e autorizat si in us. Noi suntem toti inregistrati la pfizer (copiii) si Pfizer sau Moderna (adultii)

#1318
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.927 mesaje

Postat 11 mai 2021 - 22:10

Eu cred că nu erau doze pentru toți când s-au formulat recomandările pentru 12+.

 

Deocamdată Pfizer și Santé Canada consideră vaccinul safe și eficient 100% pentru grupa lor de vârstă. Deja la noi s-a anunțat că se dorește vaccinarea adolescenților până la începutul anului școlar.



#1319
lala

lala

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 213 mesaje

Postat 11 mai 2021 - 22:37

Cred ca mai jos pot fi gasite suficiente motive care sa explice reticenta in ceea ce priveste vaccinarea copiiilor.

 

 

Cât de eficientă este vaccinarea?

 

Vaccinurile disponibile COVID-19 mRNA (...)  În prezent nu se cunoaște încă durata imunizării. Chiar dacă v-ați vaccinat, este necesar să respectați regulile AHA + A + L în continuare, protejându-vă astfel pe dumneavoastră și mediul dumneavoastră. Motivul este că imunitatea nu se instalează imediat după vaccinare și nici nu este prezentă în egală măsură la toate persoanele vaccinate. De asemenea, în prezent nu se poate spune cu certitudine dacă persoanele răspândesc virusul (SARSCoV-2) în ciuda vaccinării.

 

Robert Koch Institut:

 

https://www.rki.de/D...publicationFile


Editat de lala, 15 mai 2021 - 02:23 .


#1320
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 11 mai 2021 - 23:13

Cred ca mai jos pot fi gasite suficiente motive care sa explice reticenta in ceea ce priveste vaccinarea copiiilor.

 

 

Cât de eficientă este vaccinarea?

 

Vaccinurile disponibile COVID-19 mRNA (...)  În prezent nu se cunoaște încă durata imunizării. Chiar dacă v-ați vaccinat, este necesar să respectați regulile AHA + A + L în continuare, protejându-vă astfel pe dumneavoastră și mediul dumneavoastră. Motivul este că imunitatea nu se instalează imediat după vaccinare și nici nu este prezentă în egală măsură la toate persoanele vaccinate. De asemenea, în prezent nu se poate spune cu certitudine dacă persoanele răspândesc virusul (SARSCoV-2) în ciuda vaccinării.

 

Robert Koch Institut:

 

https://www.rki.de/D...publicationFile

Nu are nici o legatura ceea ce ai extras tu cu varsta 
Ca sa fim mai corecti defapt realitatea este mult mai simpla:
 
Conform cunoștințelor actuale, vaccinurile COVID-19 mRNA oferă o eficacitate ridicată de aproximativ 95 %. Datele actuale ale studiilor arată: la persoanele care au fost vaccinate împotriva COVID-19, probabilitatea de îmbolnăvire de COVID-19 a fost cu până la 95 % mai redusă decât la persoanele care nu au fost vaccinate. Eficacitatea în ceea ce privește împiedicarea unei îmbolnăviri grave de COVID-19 (de exemplu tratament care necesită spitalizare) a fost de aproximativ 85 %. Aceasta înseamnă: în cazul în care o persoană vaccinată cu acest vaccin împotriva COVID-19 intră în contact cu agentul patogen, este foarte probabil să nu se îmbolnăvească
 

Realitate dealtfel asteptata si care se regaseste in UK si Israel unde vaccinarea in masa a determinat prabusirea la propriu a cazurilor de infectare si decese.

Faptul ca s-a ajuns mai tarziu la certificarea si validarea copiilor are o cauza mai simpla. In spectrul de varsta copiii au fost si sunt cei mai putin afectati. Deci prioritatea nu a fost pentru ei 
Acum s-a ajuns si aici rezultatele stiintifice sunt validate si pt ei. Nu e nimic secret nimic incert nimic spectaculos. Doar prioritizare si eficienta.





Etichetat si cu vaccin

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -