Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Primul vaccin anticovid - o zi mare pentru stiinta

vaccin

1964 raspunsuri la acest subiect

#1261
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 08 mai 2021 - 23:13

din cate stiu , raspindirea virusului de cei sub 20 de ani e f redusa.

 

Nu stiu de unde iti culegi informatiile, dar ceea ce afirmi tu aici e fals!

De exemplu, in Bayern, landul in care locuiesc eu, la ora actuala cele mai multe cazuri sunt la grupa de varsta 15-19 ani, urmata la mica diferenta de grupa 20-34 ani si apoi 10-14 ani. Persoanele 60+ sunt pe ultimul loc in numarul total de cazuri raportate. 

 

https://www.lgl.baye...virus/index.htm

Daca esti curioasa si ai rabdare, aici este un link oficial, iar daca te duci in jos, la un moment dat este un grafic cu linii colorate



#1262
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.938 mesaje

Postat 09 mai 2021 - 00:49

S-a anunțat eficacitatea vaccinului Pfizer, din primele studii, la cei de 12-15 ani, 100%. La cei de 16+, 95%.

Intr-adevar, dpdv al transmiterii si al nr de noi cazuri, cei tineri sunt acum pe primele locuri. E logic sa fie asa, pentru ca cei in varsta sunt in majoritate vaccinati, tinerii circula si respecta mai putin decat altii regulile sanitare.

 

Cred ca este vital ca tinerii sa se vaccineze in procent mare. Pentru sanatatea lor, pentru a merge cu incredere la scoala, colegiu, universitate. Pentru a se intalni cu prietenii si a participa la cat mai.multe evenimente cu prezenta fizica: sporturi de echipa, spectacole, concerte, etc. Pentru a limita transmiterea de la ei la persoane vulnerabile, care nu pot sa se vaccineze din motive medicale.



#1263
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.257 mesaje

Postat 09 mai 2021 - 01:20

din cate stiu , raspindirea virusului de cei sub 20 de ani e f redusa.

Nu, asta e valabil la cei sub 5 ani. Dacă ar fi fost așa cum spui, nu ar mai fi închis nimeni școlile.



#1264
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.699 mesaje

Postat 09 mai 2021 - 05:10

Nu stiu de unde iti culegi informatiile, dar ceea ce afirmi tu aici e fals! De exemplu, in Bayern, landul in care locuiesc eu, la ora actuala cele mai multe cazuri sunt la grupa de varsta 15-19 ani, urmata la mica diferenta de grupa 20-34 ani si apoi 10-14 ani. Persoanele 60+ sunt pe ultimul loc in numarul total de cazuri raportate. https://www.lgl.baye...virus/index.htm Daca esti curioasa si ai rabdare, aici este un link oficial, iar daca te duci in jos, la un moment dat este un grafic cu linii colorate

 

am citit la cdc situl oficial..., și am luat de buna recomandarea doctorului .... ce altceva sa fac? 
 

https://www.cdc.gov/...12_schools.html

 

sunt  cadre medicale care spun sa  se vaccineze tinerii și altele care nu ... f greu sa ia omul de rând o decizie când și experții nu se pun de acord comun.

 

la fel și cu școlile unii spun ca au fost închise degeaba. In Florida au fost deschise... in California închise ... Ma uit ce se întâmpla in India... e groaznic 

 

deci chiar nu știu ma gindesc , ma răzgândesc ...

 

Mersi , o sa ma uit și pe linkul tău ... 

 



#1265
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.664 mesaje

Postat 09 mai 2021 - 12:50

Michelle, te rog, citeste:  https://edition.cnn....intl/index.html

Eu imi voi vaccina copiii imediat ce implinesc 16 ani pentru protectia lor si a celor din jur care nu pot sau nu vor sa se vaccineze. Nu vreau sa aiba pe constiinta imbolnavirea bunicii, dar vreau pentru ei sa o vada, sa o viziteze, sa aiba o relatie atat cat mai e in viata lor. 



#1266
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.970 mesaje

Postat 09 mai 2021 - 13:31

Pe mine ma îngrijorează teribil chestia asta cu diverse privilegii ptr cei vaccinati. E inceputul unui trend periculos. Din al meu pdv vaccinarea este un act medical personal, daca vreau ma vaccinez, daca nu nu, daca vreau ma tratez, etc. Dacă bunica nu vrea sa se vaccineze, eu una n-as pune asta în carca nepoților. Nu e vina lor dacă ea pateste ceva.

#1267
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.970 mesaje

Postat 09 mai 2021 - 13:34

Si da, ca profan în ale medicinei, nu putem să nu ne întrebăm de ce atatia medici nu se vaccineaza. Si nu numai în România. Cunosc medic în Belgia care a spus clar ca se vaccineaza doar obligat.

#1268
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.664 mesaje

Postat 09 mai 2021 - 14:17

Pe mine ma îngrijorează teribil chestia asta cu diverse privilegii ptr cei vaccinati. E inceputul unui trend periculos. Din al meu pdv vaccinarea este un act medical personal, daca vreau ma vaccinez, daca nu nu, daca vreau ma tratez, etc. Dacă bunica nu vrea sa se vaccineze, eu una n-as pune asta în carca nepoților. Nu e vina lor dacă ea pateste ceva.

 

Sigur ca nu pune nimeni in carca nepotilor ce alege sa  faca bunica, dar daca, indirect , o pitem proteja cat de cat, dece sa nu o facem?!. Si da, cred ca ar fi o trauma pt copii sa stie ca cineva drag s-a imbolnavit luand virusul de la ei. 



#1269
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 09 mai 2021 - 14:27

Pe mine ma îngrijorează teribil chestia asta cu diverse privilegii ptr cei vaccinati. E inceputul unui trend periculos. Din al meu pdv vaccinarea este un act medical personal, daca vreau ma vaccinez, daca nu nu, daca vreau ma tratez, etc. Dacă bunica nu vrea sa se vaccineze, eu una n-as pune asta în carca nepoților. Nu e vina lor dacă ea pateste ceva.

Pe mine deocamdata nu ma ingrijoreaza, atita timp cit suntem in pandemie, e doar o masura de a proteja, chiar pe cei ce nu vor sa se vaccineze.

 

M-as ingrijora daca situatia ar continua dup ce revenim la viata normala, atunci mi-as pune semne d eintrebare, insa eu nu cred ca trendul cu "esti/nu esti vaccinat" va continua dupa ce pandemia va disparea.



#1270
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 09 mai 2021 - 14:28

!. Si da, cred ca ar fi o trauma pt copii sa stie ca cineva drag s-a imbolnavit luand virusul de la ei. 

Exact, nu stiu cum as putea trai linistita mai departe, gindidu-ma ca as putea sa-i infectez pe cei apropiati si dragi mie.





Etichetat si cu vaccin

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Astăzi, 17:30

  • Eco

    Anamaria1706
    - Astăzi, 16:12

  • Usor usor..

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 15:42

  • 28 de saptamani

    kiki_2024
    - Astăzi, 15:27

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -