Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Primul vaccin anticovid - o zi mare pentru stiinta

vaccin

1964 raspunsuri la acest subiect

#1201
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 23 aprilie 2021 - 18:48

Avem păreri diferite, nu văd ca ar fi alta problema.

 

Eu nu m-as duce in nicio situație in nicio alta țara sa ma vaccinez. Indiferent ca ar fi Ro sau Maldive. Nu mi se pare etic in nicio situație. 

 

Repet: altceva e sa fii temporar in alta țara. 



#1202
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 23 aprilie 2021 - 18:51

Încă ceva: nu sunt sigura ca Cuba, țara săraca, a vaccinat deja pe toți cei care ar dori și are vaccinuri extra ca sa ofere turiștilor. Despre Maldive nu cunosc, dar mi-e greu sa cred ca stau mai bine. Diferența între a face turism in Ro sau in Maldive, e exact asta: ca in Ro știu ca acum se pot vaccina toți cei care doresc.

#1203
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.937 mesaje

Postat 23 aprilie 2021 - 18:59

Încă ceva: nu sunt sigura ca Cuba, țara săraca, a vaccinat deja pe toți cei care ar dori și are vaccinuri extra ca sa ofere turiștilor. Despre Maldive nu cunosc, dar mi-e greu sa cred ca stau mai bine. Diferența între a face turism in Ro sau in Maldive, e exact asta: ca in Ro știu ca acum se pot vaccina toți cei care doresc.

 

Ambele sunt tari mici in care vaccinarea poate merge repede. Cuba, tara saraca, are nu unul ci vreo cinci vaccinuri anticovid productie proprie, din care doua au trial-urile incheiate, insa nu am auzit sa fie aprobate oficial in alte tari.



#1204
aminna

aminna

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.799 mesaje

Postat 23 aprilie 2021 - 19:35

Avem păreri diferite, nu văd ca ar fi alta problema.

 

Eu nu m-as duce in nicio situație in nicio alta țara sa ma vaccinez. Indiferent ca ar fi Ro sau Maldive. Nu mi se pare etic in nicio situație. 

 

Repet: altceva e sa fii temporar in alta țara. 

 

e mai etic daca in acea tara ajung sa expire vaccinurile?

 

sper din suflet sa nu se intample asta la noi, insa in acest moment, la nivel national, sunt 173.167 locuri disponibile la Pfizer (adica pe care nu le vrea nimeni, ca altfel si-ar face programare si n-ar mai aparea ca disponibile) si 106.150 persoane pe lista de asteptare.

 

nici nu mai pomenesc cate locuri sunt la Moderna sau la AstraZeneca (adunate, cam 100.000)

 

azi s-au administrat peste 90.000 de doze la nivel national.

 

daca nu se intampla vreo minune, cel tarziu dupa Paste stam si ne uitam la vaccinuri.

 

 



#1205
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 23 aprilie 2021 - 19:53

e mai etic daca in acea tara ajung sa expire vaccinurile? sper din suflet sa nu se intample asta la noi, insa in acest moment, la nivel national, sunt 173.167 locuri disponibile la Pfizer (adica pe care nu le vrea nimeni, ca altfel si-ar face programare si n-ar mai aparea ca disponibile) si 106.150 persoane pe lista de asteptare. nici nu mai pomenesc cate locuri sunt la Moderna sau la AstraZeneca (adunate, cam 100.000) azi s-au administrat peste 90.000 de doze la nivel national. daca nu se intampla vreo minune, cel tarziu dupa Paste stam si ne uitam la vaccinuri.

 

Etic e următorul lucru:

 

Exista un program umanitar in care se donează vaccinuri Pt țările care nu își permit sa cumpere, Covax.

https://www.who.int/...celerator/covax

 

Sunt multe tari (printre care și Suedia, chiar dacă încă suntem departe de a fi vaccinat majoritatea populației) care au donat vaccinuri. România poate face la fel, dacă va fi in situația sa nu aibă ce face cu ele.

 

Se face apel in masa țărilor bogate și care au vaccin din plin, sa doneze. Căci dar dacă nu ne vaccinam peste tot in lume, unitar, nu am făcut...nimic. 
 

 



#1206
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.937 mesaje

Postat 23 aprilie 2021 - 20:05

Nici o tara nu isi permite, cred, sa doneze vaccinuri, decat daca a comandat mult peste necesitati, nu are probleme cu livrarile si a oferit vaccinuri oricui doreste pana la data X, adica pana cand campania de vaccinare si-a atins obiectivul, atingerea imunitatii colective.

 

Cred si sper ca autoritatile romane nu vor sta cu mainile-n san dupa ce se epuizeaza doritorii de vaccin si ca vor continua campania prin toate caile. Aici unele companii sau unele municipalitati ofera recompense cetatenilor care se vaccineaza, de la vouchere la bani, si altele.

 

Daca ti-ai atins imunitatea colectiva, ca stat, poti dona cate vaccinuri vrei, daca mai ai.

 

Mie nu mi se pare etic sa donezi (vorbesc de cantitati semnificative) vaccinuri atat timp cat nu ai convins suficienti oameni in tara la tine. 

 

Programul Covax a aparut mai ales in contextul penuriei initiale de vaccinuri, a lipsei de accesibilitate pentru unele tari. Nu numai tari sarace fac parte, si Canada are rezervat un milion acolo. La care ar putea renunta, cred.



#1207
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 23 aprilie 2021 - 20:14

e mai etic daca in acea tara ajung sa expire vaccinurile?

 

Dar n-ar fi mai ok sa se doneze decit sa exprire?

 

Sunt atitea tari sarace care s-ar bucura de vaccin , ar multumi pentru el.

 

Daca romanii cred in teoria conspiratiei-dar isi primesc dozele d ela EU, atunci sa le doneze, fac un  gest umanitar!



#1208
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 23 aprilie 2021 - 20:19


 

Mie nu mi se pare etic sa donezi (vorbesc de cantitati semnificative) vaccinuri atat timp cat nu ai convins suficienti oameni in tara la tine. 

 

Pai daca nu sunt doritori , chiar asa astepti sa expire?

 

Nu stiu cit e termenul de valabilitate al unui vaccin, dar cum in Romania s epreconizeaza sa se vaccineze 5000000 de persoane pina la sfirsitul anului( numarul este infim farta de populatia tarii) tot c-i posibil sa ramin mult neutilizat.

 

Si eu sper sa intensifice propaganda pentru vaccinare, insa din ce citesc eu pe FB...suntem fara speranta!!! [alcool] [batcap]Sper sa fie o parerea falsa insa, sper din tot sufletul.



#1209
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 23 aprilie 2021 - 20:22


 

Ca faci o calatorie special pentru asta si e impotriva recomandarilor, iar e debatable.

Cel putin in Canada, calatoriile in scopul de a primi ingrijiri medicale sunt considerate esentiale.

 

Nu stiu de ce e debatabil cind calatoriile nu sunt recomandate...e foarte simplu.

 

Cine respecta indictiile, respecta si interdictia d ecalatoirie , daca nu e o situatie urgenat.

 

Pentru mine sunt lipsite de scrupule acest tip de calatorii.



#1210
aminna

aminna

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.799 mesaje

Postat 23 aprilie 2021 - 20:32

Etic e următorul lucru:

 

Exista un program umanitar in care se donează vaccinuri Pt țările care nu își permit sa cumpere, Covax.

https://www.who.int/...celerator/covax

 

Sunt multe tari (printre care și Suedia, chiar dacă încă suntem departe de a fi vaccinat majoritatea populației) care au donat vaccinuri. România poate face la fel, dacă va fi in situația sa nu aibă ce face cu ele.

 

Se face apel in masa țărilor bogate și care au vaccin din plin, sa doneze. Căci dar dacă nu ne vaccinam peste tot in lume, unitar, nu am făcut...nimic. 
 

 

nu doar ca poate, dar Romania deja ii doneaza Moldovei; i-a  donat acum, cand situatia sta foarte bine, dar i-a donat si inainte, cand erau probleme si lumea nu reusea sa se programeze, desi inca nici nu incepuse etapa a treia, deci erau cei cu factori de risc.

 

si da, asta e ideea, sa vaccinam peste tot. si "peste tot"-ul asta include si persoane din alta tara care inca mai au CNP si sunt dispuse sa vina in Romania sa se vaccineze.





Etichetat si cu vaccin

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Astăzi, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Astăzi, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -