Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Primul vaccin anticovid - o zi mare pentru stiinta

vaccin

1964 raspunsuri la acest subiect

#111
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.938 mesaje

Postat 22 noiembrie 2020 - 19:06

Rușii și chinezii nu sunt credibili în sfera politică, dar au oameni de știință redutabili, la același nivel cu cei din Vest. Studiile lor nu au aceeași transparență probabil, totuși nu mă îndoiesc că au rezultate pozitive și, din câte înțeleg, au început sau vor începe foarte curând vaccinarea imenselor lor populații. Ceea ce este un lucru bun pentru toată lumea.



#112
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 22 noiembrie 2020 - 19:08

Sau faptul ca au stat intr-o carantina feroce citeva luni iar acum au granițele închise, iar cei ce se mai îmbolnăvesc sint încarcerați in propriile case pina ori mor or le trece. 
 

Vaccinul ăla chinezesc care nu are reacții adverse o fi avind vreun efect, funcționează? Oricum eu nu cred nimic din ce spun chinezii sau rușii. 

sau faptul ca nu stim despre china decat ce vor ei? intotdeauna mi-a placut sa pun intrebari.



#113
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 22 noiembrie 2020 - 19:45

nu vreau sa o mai citez pe daniela pentru ca mesaul este lung, vreau numai sa pun o intrebare: oare de ce nu ne gandim de ce apare cancerul pe care se pare ca nu il putem stapani decat prin chimoterapie, radioterapie , pastile , operatii, studii pentru vaccinuri anti cancer : le cunosc, ni se ofera inainte de a fi infectati .

 

oare de ce cercetatorii  nu sunt indrumati catre altceva decat a gasi vaccinuri pentru un virus care nici macar nu poate penetra o membrana umana celulara ci se agata de ea astepand sa o invadeze?  

 

  eu nu stiu cum sa il citez pe doctorul bruce lipton, un om care  a cercetat  celula umana timp de vreo 40 de ani si a descoperit ca de fapt membrana celulei este creierul ei , si nu nucleul.  



#114
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 23 noiembrie 2020 - 14:22

Azi se marcheaza stirea celui de al treilea vaccin, de la AstraZeneca -  cu rezultate de aprx 70% la prima vaccinare si 90% dupa a doua doza.

Parca totusi primele doua au rezultate mai bune.

 

DIn cate am inteles, Romania va avea vaccinul Pfizer. Olanda spune ca a cumpratat deja vaccinul AstraZeneca Oxford.



#115
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 23 noiembrie 2020 - 14:38

Astra Zeneca a studiat doua dozări diferite. Prima dozare a dat rezultate pozitive in proporție de 62%, a doua dozare a dat rezultate de 90%, in total trial-ul are rezultat de 70%. 
 

Two full doses of the Oxford vaccine gave 62% protection, a half dose followed by a full dose was 90% and overall the trial showed 70% protection.

 

De aici: https://www.bbc.com/...health-55040635

 

 



#116
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.256 mesaje

Postat 23 noiembrie 2020 - 18:19

Azi se marcheaza stirea celui de al treilea vaccin, de la AstraZeneca -  cu rezultate de aprx 70% la prima vaccinare si 90% dupa a doua doza.

Parca totusi primele doua au rezultate mai bune.

 

DIn cate am inteles, Romania va avea vaccinul Pfizer. Olanda spune ca a cumpratat deja vaccinul AstraZeneca Oxford.

Vaccinul de la AZ costa £3 și poate fi stocat in frigidere obișnuite, cel de la Pfizer costa £25 și trebuie stocat in frigidere speciale. Nu știu care va fi administrat primul la noi ca guvernul a cumpărat din toate.



#117
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 23 noiembrie 2020 - 19:02

Alte informații: vaccinul Astra Zeneca este un adenovaccin. Diferit fata de cele doua americane. 
 

Există atât diferențe, cât și asemănări între vaccinul de la Pfizer, Moderna și Astra Zeneca, spune cercetătorul Matti Sällberg pt Expressen. Printre altele, toate cele trei trebuie administrate în două doze la intervale cuprinse între trei și patru săptămâni.

Cu toate acestea, candidatul Astra Zeneca, un vaccin de tip adenovirus, este ușor de depozitat, deoarece poate supraviețui într-un mediu protejat de lumină de 2-8 grade. Vaccinul ARN de la Modena durează până la 20 de zile la frigider, în timp ce Pfizer trebuie păstrat la minus 70 de grade.
Vaccinul Astra Zeneca va costa „o ceașcă de cafea”, relatează Sky News, care echivalează cu aproximativ 30 de coroane. Modernizat în jurul valorii de 330 SEK și Pfizers va costa aproximativ 170 SEK.
- Așa cum ați putut ghici, vom vedea o gama larga de vaccinuri care au diferite eficiențe, avantaje și dezavantaje, spune Matti Sällberg.

 

Sursa: https://www.expresse...-en-kopp-kaffe/

 

 



#118
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 23 noiembrie 2020 - 19:03

Am inteles ca pentru majoritatea populatiei, vaccinul va fi posibil abia pe la mijlocul anului viitor.

 

La noi s-aui fprmat deja centre de vaccinare si se fac pregatiri, simulari, vor fi medici care vor raspunde la toate intrebarile.Dupa vaccinare, se sta jumatate de ora sub supravegehere.



#119
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 23 noiembrie 2020 - 19:07

https://news.sky.com...s-show-12134940

 

The Oxford vaccine is based on another virus, which has been adapted to carry a payload from the coronavirus

 



#120
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 23 noiembrie 2020 - 19:14

Alte informații: vaccinul Astra Zeneca este un adenovaccin. Diferit fata de cele doua americane. 
 

Există atât diferențe, cât și asemănări între vaccinul de la Pfizer, Moderna și Astra Zeneca, spune cercetătorul Matti Sällberg pt Expressen. Printre altele, toate cele trei trebuie administrate în două doze la intervale cuprinse între trei și patru săptămâni.

Cu toate acestea, candidatul Astra Zeneca, un vaccin de tip adenovirus, este ușor de depozitat, deoarece poate supraviețui într-un mediu protejat de lumină de 2-8 grade. Vaccinul ARN de la Modena durează până la 20 de zile la frigider, în timp ce Pfizer trebuie păstrat la minus 70 de grade.
Vaccinul Astra Zeneca va costa „o ceașcă de cafea”, relatează Sky News, care echivalează cu aproximativ 30 de coroane. Modernizat în jurul valorii de 330 SEK și Pfizers va costa aproximativ 170 SEK.
- Așa cum ați putut ghici, vom vedea o gama larga de vaccinuri care au diferite eficiențe, avantaje și dezavantaje, spune Matti Sällberg.

 

Sursa: https://www.expresse...-en-kopp-kaffe/

 

Opinia mea este ca desi eficicacitatea este de 70% faptul ca are un pret mult mai scazut si ca poate fi transportat si depozitat usor oriunde in lume cred ca va prevala celorlalte variante.





Etichetat si cu vaccin

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -