Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Primul vaccin anticovid - o zi mare pentru stiinta

vaccin

1964 raspunsuri la acest subiect

#1081
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 09 aprilie 2021 - 11:11

De mâine pot să mă programez și eu la vaccin, de luni începe vaccinarea profesorilor și altor categorii expuse și în paralel a celor cu riscuri de sănătate mari. Din a doua categorie fac parte doar cei care urmează un tratament pe termen lung pentru boli grave ( cancer, dializă și altele) și vor fi vaccinați în spitale de medicii lor curanți și nu în centrele mari de vaccinare. Foarte diferit de cum se procedează în Ro.

 

Si noi am primit(pentru sot) confirmarea de inscriere si termenul de "undeva in mai" , urmind sa primim mai tirziu data exacta a vaccinarii.

 

Plus rugamintea de a nu se mai inscrie in alta parte pentru vaccinare-probabil medicul d efam,ilie care a inceput vaccinarea de saptamina asta.

 

In rest, ieri cica ar fi fost zi record de vaccinare in Germania, am ajuns undeva la 15% din totalul populatiei, de acum se asteapta un ritm mai alert datorita cantitatilor mai mari de vaccin ce vor intra.



#1082
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.327 mesaje

Postat 09 aprilie 2021 - 13:26

Mie imi da fiori ce am citit in ultimele zile, oameni care au avut aceste tromboze, cheaguri de sange , chiar la cateva saptamani dupa vaccinul AZ.



#1083
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 09 aprilie 2021 - 14:03

Da si eu am citit asta in presa olandeza.

Acum se face o campanie masiva de a explica care sunt simptomele unei tromboze pentru a apela de urgenta la un ajutor.

 

Pe scurt - dureri de picior, probleme de respiratie si junghi intercostal.



#1084
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 09 aprilie 2021 - 14:05

...iar vestea proasta a zilei este ca EMA investigheaza daca vaccinul Janssen poate avea aceleasi efecte...

https://www.nu.nl/co...en-vaccin.html�



#1085
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.256 mesaje

Postat 09 aprilie 2021 - 14:48

Eu nu stiu cum poti sa pui pe seama vaccinului faptul ca ai facut chag de singe la o luna dupa vaccinare? Reactia adversa nu se produce la scurt timp? Daca eu vomit singe la o luna dupa ce am luat o aspirina inseamna ca e de la acea aspirina? 



#1086
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 09 aprilie 2021 - 15:01

Letitia, dacă vomiți sânge este un simptom (sângerare internă în acel moment), tromboza este alt simptom. Trombii îi poți face la un moment dat și după un timp să migreze de unde sunt și să ajungă în alte organe (în inimă, creier, plămân).



#1087
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 09 aprilie 2021 - 15:06

tromboza este un eveniment declansat de niste factori (iar o cauza poate fi aceasta problema cu plateletii din sange - care aparent este provocat de un compus al unui vaccin) iar momentul cand acei trombi se deplaseaza pe o vena majora spre inima - poate fi ulterior - chiar si dupa saptamani - insa poate fi fatal.

 

Exista cheaguri (trombi) care nu se deplaseaza spre inima sau spre alte organe ... si se diszolva cu timpul (dar de obicei formarea lor incepe in venele picioarelor) - altele se deplaseaza insa si e f riscant.

 

De aceea, prin atentionarea ca un anume vaccin vine cu acest pericol poate reduce din risc prin - de pilda administrarea de anticoagulante / sau prin alegerea altui vaccin in cazul unor probleme stiute de coagulare - insa TREBUIE stiut si actionat de urgenta.



#1088
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.256 mesaje

Postat 09 aprilie 2021 - 15:08

Letitia, dacă vomiți sânge este un simptom (sângerare internă în acel moment), tromboza este alt simptom. Trombii îi poți face la un moment dat și după un timp să migreze de unde sunt și să ajungă în alte organe (în inimă, creier, plămân).

 

Si cum poti demonstra ca e de la vaccin? Spre exemplu sint mai multe cazuri de oameni care au facut cheaguri si n=au facut vaccin decit cei ce au facut vaccin (in aceiasi perioada de timp)



#1089
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.256 mesaje

Postat 09 aprilie 2021 - 15:18

in mod normal in UK sint 3000 de cazuri de chaguri de singe/luna.



#1090
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 09 aprilie 2021 - 15:21

Si cum poti demonstra ca e de la vaccin? Spre exemplu sint mai multe cazuri de oameni care au facut cheaguri si n=au facut vaccin decit cei ce au facut vaccin (in aceiasi perioada de timp)

 

Eu nu pot demonstra nimic, nici nu mi-am propus să demonstrez :). Dacă EMA a listat acest posibil efect advers în prospectul vaccinului înseamnă că medicii care se ocupă cu supravegherea administrării acestui vaccin au stabilit că există o legătură cauzală între ele, chiar dacă nu au găsit încă mecanismul de funcționare.





Etichetat si cu vaccin

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 15:52

  • Dulce amintire

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:10

  • Alaptarea

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 11:20

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

  • Prima morfologie

    MamaRadului
    - Ieri, 23:19

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -