Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Primul vaccin anticovid - o zi mare pentru stiinta

vaccin

1964 raspunsuri la acest subiect

#1051
valentinag

valentinag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.324 mesaje

Postat 08 aprilie 2021 - 11:22

Intre timp au facut si sor'mea si cumnatu' prima doza, eu am primit sms sa nu uit de programarea de sambata, la rapel. Al meu sot e tot pe lista, nu mai sunt 8000 sunt vreo 5000 acum, spera ca pana la sf. lunii sa-l cheme si pe el.



#1052
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 08 aprilie 2021 - 15:15

Eu nu vad relevanta acestor comparatii.

 

Nu cred ca Știrea a fost scrisă Pt a compara. Ci pur și simplu ca sa se vadă ca sunt situații in care riscul de tromboze e mult mai mare, Pt ca lumea a început sa refuze vaccinul in ideea ca e un risc crescut. 
 

Si da, probabil și Pt ca incidența fiind așa de mică, nu a putut fi constatata in studiile clinice, când vaccinarea s-a făcut pe câteva zeci de mii. Pe când in studiile clinice Pt anticoncepționale de ex., incidența fiind mai mare, s-a știut de la început riscurile la care se expun “consumatorii”. Idem călătoriile cu avionul. 
 

In plus, nefiind un efect advers, cunoscut Pt vaccin, nu s-a putut interveni la timp Pt a salva viețile celor afectați. Eu cred ca mortalitatea va fi in viitor mult mai mică, acum ca se cunoaște ca e un efect advers. 
 



#1053
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 08 aprilie 2021 - 15:18

Între timp, tocmai au anunțat la știri la noi, ca 3 persoane in vârsta, vaccinate complet, locuitori in aceeași casa de bătrâni, au făcut covid și au decedat. 



#1054
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 08 aprilie 2021 - 15:22

Vreo tulpina care trece "fenteaza" vaccinul? Sau nu au avut suficienti anticorpi? :((((( Ma sperie deja cazurile astea...

Între timp, tocmai au anunțat la știri la noi, ca 3 persoane in vârsta, vaccinate complet, locuitori in aceeași casa de bătrâni, au făcut covid și au decedat. 



#1055
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.327 mesaje

Postat 08 aprilie 2021 - 16:16

Multumesc, Mihaela!

 

Un alt lucru pe care nu il inteleg e de ce se ofera vaccinul si celor care au avut covid, imunitatea dobandita  dupa covid e mai mare .



#1056
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.875 mesaje

Postat 08 aprilie 2021 - 17:12

Da,

collins, si eu ma intreb asta. Ai deja anticorpii, mai faci si vaccin.
de ex. la  inceput  se recomanda sa faci numai o doza. . 

 

Eu nu am auzit la gripa obisnuita sa mai recomande vaccin dupa ce ai avut gripa.

 

da io  mi am „furat-o“la alt subiect, ca nu am cunostinte de imunologie .



#1057
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 08 aprilie 2021 - 17:35

Judoka, nici mie nu mi-e foarte clar, ideea este ca dupa covid raspunsul imunologic este f diferit de la un caz la altul, ca poti sa ai anticorpi N (nucleocapsida) care sunt anticorpi nucleici, care cica nu te protejeaza de o noua infectie, la altii apar anticorpi S (anti spike), adica d'aia buni, care te apara de o reinfectie, dar nici aia nu sunt siguri, ca depinde cati sunt, daca e un nr insuficient, te protejeaza doar 1 luna-doua... Nu stiu, e o mare nebuloasa virusul asta din toate punctele de vedere. Si eu as vrea sa aflu mai multe despre anticorpi, imunitate naturala (dupa boala) vs imunitate dupa vaccinare.

Si eu stiam ca daca ai facut o boala, o vreme esti protejat natural... la covid pare-se ca nu e asa, poti fii sau poti sa nu fi...

 

As mai fi curioasa sa stiu, ce deosebiri sunt intre virusurile care declanseaza boli dupa care capeti imunitate pe viata (ex: rujeola, varicela) vs virusuri care nu dau raspuns imunitar pe viata, dupa ce treci prin boala (gripa, rotavirus, covid mai nou...)... sunt clase diferite, componenta structurala total diferita? 



#1058
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 08 aprilie 2021 - 17:39

monicabo

 

posibil sa fie o alta tulpina decat ce acopera pana acum vaccinurile.



#1059
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 08 aprilie 2021 - 18:33

Judoka, nici mie nu mi-e foarte clar, ideea este ca dupa covid raspunsul imunologic este f diferit de la un caz la altul, ca poti sa ai anticorpi N (nucleocapsida) care sunt anticorpi nucleici, care cica nu te protejeaza de o noua infectie, la altii apar anticorpi S (anti spike), adica d'aia buni, care te apara de o reinfectie, dar nici aia nu sunt siguri, ca depinde cati sunt, daca e un nr insuficient, te protejeaza doar 1 luna-doua... Nu stiu, e o mare nebuloasa virusul asta din toate punctele de vedere. Si eu as vrea sa aflu mai multe despre anticorpi, imunitate naturala (dupa boala) vs imunitate dupa vaccinare.

 

Anticorpii pe care îi producem când ne îmbolnăvim sunt anticorpi împotriva diverselor componente ale virusului (proteina spike, alte proteine din învelișul virusului). Pentru că organismul nostru le marchează pe toate ca fiind proteine ”străine” și încearcă să se protejeze de ele.

 

Anticorpii pe care îi producem în urma vaccinului sunt anticorpi specifici, împotriva proteinei spike.

 

E ca la război. Poți avea 100.000 de soldați, unii în infanterie, unii la tancuri, unii la diviziile anti-aeriene și în caz de atac nu-i folosești pe toți (de exemplu infanteria nu te ajută în cazul unui atac aerian). Cu vaccinul faci strict anticorpi pentru proteina spike, în cantități suficiente / calibrate prin studii clinice și ataci virusul înainte de a se atașa la celule. Dacă ai anticorpi din imunitatea naturală (obținuți după îmbolnăvire) care reacționează la învelișul virusului (la nucleocapsidă), nu te ajută cu nimic ca virusul să nu se atașeze de celule, deci nu te ajută prea tare să nu te îmbolnăvești.


Editat de danielag, 08 aprilie 2021 - 18:36 .


#1060
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 08 aprilie 2021 - 19:29

Multumesc, Mihaela! Un alt lucru pe care nu il inteleg e de ce se ofera vaccinul si celor care au avut covid, imunitatea dobandita dupa covid e mai mare .
La noi astăzi au hotarat intr-o zona a Suediei (Uppsala) sa nu dea decât o doza de vaccin celor care au trecut prin Covid și doar la 6 luni după boala.

Editat de mihaela_s, 09 aprilie 2021 - 17:25 .




Etichetat si cu vaccin

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Astăzi, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -