Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

Noiembrrrr si o cafea irlandeza cu rom

pinguini ghetar

1149 raspunsuri la acest subiect

#61
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 03 noiembrie 2020 - 07:26

 Ce nu imi place mie cu inchiderea/deschiderea scolilor este ca daca ai un judet unde se testeaza mult, atunci vrei avea cazuri multe, iar rata de incidenta va creste si va depasi acel 3/1000. Daca nu prea testezi, atunci normal ca in localitatea respectiva, sau in judetul respectiv esti mai "curat", rata mica, si totul e ok, scoala pe verde sau cel mult galben, nici o problema. Mai sunt cazurile de oameni din alte judete care se testeaza in Bucuresti. Atunci testele pozitive se inregistreaza pt Bucuresti si iarasi rata creste si ne tin noua copiii acasa pt testele din alte judete. Iarasi nu mi se pare ok. Daca vrei cu adevarat o imagine adevarata a ratei de incidenta, atunci fa acelasi nr de teste (proportional cu nr de locuitori din zona respectiva), inregistreaza-le pe fiecare in localitatea de provenienta a omului, nu pt localitatea in care s-a facut testarea. In jud Covasna de ex. au zis ca la ei programul de testare se termina sambata dupa masa si se reia luni dimineata, astfel ca ei duminicile au 0 cazuri. Si atunci, normal, le scade rata. De ce? Pt ca nu testeaza! Pai nu e ok, este necesar un sistem unitar, asemenator peste tot, altfel compari mere cu pere.

 

nu ai cum sa testezi acelasi numar de teste practic (aparate diferite, mai multe sau mai putine, numar diferit de locuitori in judet). Dar da, unele testeaza extrem de putin - in jurul Bucurestiului chiar oamenii se duc in oras la testare - culmea, cu plata, in loc sa stea la ei in judet, gratis. Lucrul asta nu ai cum sa il reglementezi fara a face discriminare.



#62
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 03 noiembrie 2020 - 07:53

Neatza! 
 

Rox, mersi de traducere. 
 

Azi vin meșterii in sfârșit sa continue baia. Deja a trecut o luna jumate de când suntem cu o singura baie. E cam greu, obișnuința e mare :). 
 

Ieri am primit o noua comanda de fotografie. A doua :). 

Zi frumoasa! 
 



#63
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.657 mesaje

Postat 03 noiembrie 2020 - 07:57

O fi fost analysis?  [:-)))]

 

M-am gandit eu sa fiu mai smechera si sa nu mai uit doar de sus in jos, dupa primul cuvant gasit,   sa mai sar cu privirea si de jos in sus.

Miniaturi atasate

  • Capture.PNG


#64
glimmer

glimmer

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.176 mesaje

Postat 03 noiembrie 2020 - 09:20

Neața!

Ian uitați-vă ce frumos a ieșit la mine... Dacă mi se ducea privirea pe rândul cu cel de-al treilea cuvânt mai la dreapta... ieșea alt cuvânt frumos și sugestiv... tot cu „P”

 

 

Miniaturi atasate

  • capture.png


#65
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 03 noiembrie 2020 - 09:23

nu ai cum sa testezi acelasi numar de teste practic (aparate diferite, mai multe sau mai putine, numar diferit de locuitori in judet). Dar da, unele testeaza extrem de putin - in jurul Bucurestiului chiar oamenii se duc in oras la testare - culmea, cu plata, in loc sa stea la ei in judet, gratis. Lucrul asta nu ai cum sa il reglementezi fara a face discriminare.

Pentru ca nu se face gratis  daca nu ai simptome. Si daca parintii, copiii cu care stai in casa au  facut covid, parca ai vrea si tu sa stii cum stai, mai repede decat sa astepti 14 zile in stress apar sau nu apar simptome? O simt pe pielea mea si garantat nu e usor sa astepti.

Se trec datele din buletin la testarea cu bani si apari ca numar in judetul din buletin. Si in caz ca ai iesit pozitiv este  anuntat DSP din judetul unde locuiesti.

 

Pentru Ilfov, de exemplu, exista un spital judetean de urgenta. Care este in Bucuresti.



#66
Otiliav

Otiliav

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.233 mesaje

Postat 03 noiembrie 2020 - 09:23

Laura, eu am citit LANA. E iarna, e frig  [:)]



#67
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 03 noiembrie 2020 - 09:24

Neața!

Ian uitați-vă ce frumos a ieșit la mine... Dacă mi se ducea privirea pe rândul cu cel de-al treilea cuvânt mai la dreapta... ieșea alt cuvânt frumos și sugestiv... tot cu „P”

Cum de nu-l vazui?



#68
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 03 noiembrie 2020 - 09:44

Miha, cum stai cu durerile?

 

Nu ar fi bine sa iti faci si o ecografie?



#69
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 03 noiembrie 2020 - 10:14

Pentru ca nu se face gratis  daca nu ai simptome. 

 

hai mai ca nu e chiar asa greu sa spui ca te doare in gat, n-ai miros. testele se fac.



#70
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 03 noiembrie 2020 - 10:19

hai mai ca nu e chiar asa greu sa spui ca te doare in gat, n-ai miros. testele se fac.

 

Soțul prietenei mele depistate pozitiv de care vă ziceam săptămâna trecută e izolat cu ea la domiciliu, nu i-au făcut test. Nici ea nu are simptome (ea e pozitivă), nici el. DSP-ul a zis că nu îi face test soțului. Zici că ar fi trebuit să spună că are ceva simptome? Separat sunt izolați și fata și ginerele prietenei mele, plus copilul lor de 2 ani. Nici ei n-au simptome. Nici pe ei nu-i testează DSP-ul.





Etichetat si cu pinguini, ghetar

Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • saptamana 24-28 test glucoza

    Ralu31031992
    - Astăzi, 13:44

  • Prom Dress Dos And Don'ts to Steal The Spotlight

    Ozma123
    - Astăzi, 11:01

  • Vitaminele în sarcină 💊

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:38

  • Frățiorul

    Denisa1996
    - Astăzi, 07:04

  • Cum a fost testul de toleranță la glucoză?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 00:45

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -