Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

Noiembrrrr si o cafea irlandeza cu rom

pinguini ghetar

1149 raspunsuri la acest subiect

#1131
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 19 noiembrie 2020 - 15:52

Uitam să-i spun Ioanei de porcu' de pisică: când a găsit-o al meu pe stradă și am luat-o, eu am vrut să-i spunem Porchetta, că era flămândă săraca și mânca orice. Al meu a zis că nu-i place numele și a rămas pisica nebotezată [:D] , oficial îi zicem Miți. Eu îi zic în toate felurile: Porky, Miss Piggy, Porculein și alte derivate  [:)] .



#1132
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.297 mesaje

Postat 19 noiembrie 2020 - 16:07

Anja, sa-ti explic mai mult.

 

Aici nu exista asigurare privata de sanatate....exista asigurarea obligatorie (pe care o platesti tu, inclusiv copiii platesc, asta de la nastere), pe care tb sa o faci cand te muti aici...o poti face in max 3 luni de cand te muti, dar se plateste din momentul in care intri in tara..la primarie te poti declara in maxim 14 zile de la intrare in tara, dar pe asigurare se trece data intrarii...exista 80 de case de sanatate, alegi ce iti convine si ce model vrei...asigurarile depind de varsta, orasul unde stai, franciza pe care o alegi...pe langa asigurarea obligatorie de sanatate, poti face asigurare suplimentara (cum am eu de ex, include ochelari si asigurare in strainatate pt 52 de zile..si multe altele)...problema la asigurarea suplimentara este ca nu o primesti daca ai boli cronice...in asigurarea asta suplimentara poti opta si pt privat sau semi-provat (asta inseamna ca la privat esti singur in camera in spital, la  semi-privat 2 in camera...plus ca sunt anumite medicamente pe care le primesti doar daca ai asigurarea suplimentara)...dar medicul poate spune ca pacientului ii tb neaparat un medicament, care e doar pe asigurarea suplimentara, trimite dosarul la asigurare, aceasta din urma analizeaza si da un raspuns; in general accepta daca asta e singura solutie pt pacient...e cazul lui fratelo, caruia i-au trebuit de 2 ori medicamente de pe lista suplimentara si pe care asigurarea le-a aprobat (au costat cateva zeci de mii cu totul). 

 

Ca si cetatean roman, cu cardul european de sanatate esti asigurat in UE si in Elvetia plus alte cateva tari care nu sunt in UE...cardul nu acopera doar urgentele, ci si bolile cronice...ai mei aveau card european, tata a fost in spital din cauza epilepsiei, mama la investigatii si controale normale...totul a intrat pe cardul european, eu am platit doar o suma, care se cheama franciza si aici este de 92 fr pt 30 zile..in fiecare tara exista o firma de decontari, eu le-am trimis facturile pe care le-am platit si ei mi-au dat banii inapoi...spitalul a decontat direct cu firma asta, eu nu am platit nimic...aici tb insa sa platesti 15 fr pt fiecare zi de spitalizare, e obligatoriu indiferent de ce asigurare ai...legea spune ca banii astia sunt pt masa, curent, apa, cam ce consumi si acasa zilnic.

Multa lume nu stie lucrul asta si isi face asigurare de calatorie; asigurare care in general nu acopera decat urgentele. 

 

Cardul meu de sanatate are pe spate cardul european. 


Editat de Ella73, 19 noiembrie 2020 - 16:12 .


#1133
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.297 mesaje

Postat 19 noiembrie 2020 - 16:13

La noi azi 5mii cazuri noi la 27mii de teste...sa speram ca vor scadea in continuare. 



#1134
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.297 mesaje

Postat 19 noiembrie 2020 - 16:15

Ieri am comandat cadouri pt Craciun pt Marcia si vecini...parfumuri pt baieti, crema de fata pt cumnata, mandrei tot un parfum si o tastatura pt gaming (care e pe roz si cu flori de cires pe ea  [:D]); mi-am comandat si eu parfum...si lui Marco o sa-i iau o sticla de rom...si cam atat...ce-i prea mult strica.



#1135
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 19 noiembrie 2020 - 16:37

Strumphitza, Silvi a avut problema asta cu sangerare nazala, foarte mult timp si mmai ales noaptea. Cand era mai abundent se trezea si se ducea la baie, alteori gasea dimineata pe perna petele de sange.

 

eu am fost cu ea la ORL si de acolo, dupa control doctorul imi zise urmatoarele:

- este foarte intalnita situatia la copii

- este din cauza fragilitatii mucoasei nazale in zona petei vasculare (o o bogata retea vasculara)

- se produce mai ales in timpul noptii prin frecarea pe perna, atingerea zonei in somn

- are prea putin legatura cu umiditatea din camera

- e beningna.

- trece la un moment dat

 

Mie mi-a dat dr. sa fac la farmacie o crema din plante care aveau rolul de a intari acea zona fragila (nu unguent/crema hemostatica). Chiar a mers. Dr. asta ORL-ist, era recunoscut pentru crema asta, am aflat ulterior, ca tratase o gramada de copilasi.

Nu mai stiu ce continea crema.

 

Farmacia se afla vizavi de spitalul Grigore Alexandrescu unde evolua dr.  Cred ca daca ajunge oricine in zona aia poate intreba la farmacie de crema/unguent pentru epistaxis.

Daca eu ajung prin Bucuresti pe acolo cumpar si incerc sa-ti trimit.

 

Pana una alta e bun pentru zona aia si uleiul de catina. L-am folosit si pe asta cu oarecare succes.



#1136
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 19 noiembrie 2020 - 16:45

Farmacia se numeste Agifarm. 



#1137
strumphitza

strumphitza

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.666 mesaje

Postat 19 noiembrie 2020 - 17:08

Viviana, multumesc mult de tot!  [flo2]  Am sa o rog pe sora mea cand are timp sa mearga la farmacia asta. E prinsa rau pe ultima sura de metri cu renovarea noului apartament.

 

Rox, intrebam cum se descurca copiii cu scoala online si daca ati mai facut site pentru cartea Evei  [:)]

 

daniela, eu ieri ziceam ca imi place cum alinti pisica  [:D]

 

roli, am vazut ca ninge rau in No, urmaresc cateva conturi din No pe instagram si toti se laudau cu zapada. Am vazut ca si prin Ro va ninge in weekend. Cred ca vestitorul tau are dreptate. Cum il cheama?  [cutu]

 

otilia, a nins si pe la voi?

 

Ma duc sa fac o banana bread ca am salvat cateva banane  [biz]   Dimineata cand am fost la farmacie mi-am aruncat ochii in magazinul de langa si aveau banane coapte coapte numai bune de banana bread la juma` de pret si am spus sa nu le las sa ajunga la cos, mai degraba in burtile noastre... sa nu zic si aripioare  [fri]  [:-)))]

 

Pentru cina vreau sa fac reteta asta, e prima data! Sper sa imi iasa, wish me luck ca sunt o bucatareasa tare nepriceputa  [:I]  Am spus sa fac ceva nou, ca m-am saturat de mancarurile de tot le fac prin repetitie. Mi-e dor de iesit la Pub, dar trebuie sa ne mai punem pofta-n cui o perioada. O sa le fac la cuptor ca nu am friteuza. 

 

ahh reteta: https://savoriurbane...fara-prajeala/


#1138
anja

anja

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.397 mesaje

Postat 19 noiembrie 2020 - 17:12


Ca si cetatean roman, cu cardul european de sanatate esti asigurat in UE si in Elvetia plus alte cateva tari care nu sunt in UE...cardul nu acopera doar urgentele, ci si bolile cronice...ai mei aveau card european, tata a fost in spital din cauza epilepsiei, mama la investigatii si controale normale...totul a intrat pe cardul european, eu am platit doar o suma, care se cheama franciza si aici este de 92 fr pt 30 zile..in fiecare tara exista o firma de decontari, eu le-am trimis facturile pe care le-am platit si ei mi-au dat banii inapoi...spitalul a decontat direct cu firma asta, eu nu am platit nimic...aici tb insa sa platesti 15 fr pt fiecare zi de spitalizare, e obligatoriu indiferent de ce asigurare ai...legea spune ca banii astia sunt pt masa, curent, apa, cam ce consumi si acasa zilnic.

Multa lume nu stie lucrul asta si isi face asigurare de calatorie; asigurare care in general nu acopera decat urgentele. 

 

Cardul meu de sanatate are pe spate cardul european. 

Uite ce acopera cardul albastru, e diferit de la tara la tara in UE:

"Ce drepturi confera?

           Cardul european de asigurat confera dreptul de a beneficia de asistenta medicala necesara in cursul unei sederi temporare intr-un stat membru al UE, dar nu acopera situatia in care asiguratul se deplaseaza intr-un stat membru UE in scopul de a beneficia de tratament medical pentru afectiuni preexistente deplasarii. 
           Serviciile medicale acordate in statele membre UE, in baza cardului, sunt cele prevazute de legislatia fiecarui stat si nu trebuie sa depaseasca ceea ce este necesar din punct de vedere medical in timpul sederii temporare."

 

In Suedia nu acopera decat urgentele si stabilizarea. Apoi pt tratatement ori platesti ori te externeaza si il faci in tara de origine. Pt a asigura orice fel de asistenta medicala iti trebuie formularul S1, prin care statul roman se obliga sa plateasca toate costurile pt eventuala asistenta medicala completa.
 



#1139
Otiliav

Otiliav

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.235 mesaje

Postat 19 noiembrie 2020 - 17:19

De dimineata a fost vant puternic. Dupa aceea a nins putin peste ploaie. Acasa la noi ningea binisor, la birou doar fulguia si a iesit soarele. Dupa care s-a dus.



#1140
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 19 noiembrie 2020 - 17:32

Rox, am auzit ca de maine seara va baga in carantina.

 

In sfarsit am castigat si noi la fotbal.

I am batut pe norvegeini cu 3-0. !!!!! N-au miscat aia in front.  [:-)))]





Etichetat si cu pinguini, ghetar

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Astăzi, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Astăzi, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -