Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

Noiembrrrr si o cafea irlandeza cu rom

pinguini ghetar

1149 raspunsuri la acest subiect

#1121
strumphitza

strumphitza

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.666 mesaje

Postat 19 noiembrie 2020 - 14:21

Hello,

 

ma doare capul rau rau! Cred ca de la oboseala ca iar nu am dormit, nu din cauza mandrei ca Slava cerului nu i-a mai curs sange din nas. A fost un incediu aseara la o casa de langa noi si am avut 2 masini de pompieri parcate in fata casei vreo 2 ore pana dupa miezul noptii, cu galagia si luminile albastre de rigoare. Cam asa imi umbla mie ochii azi in cap, ca girofarul  [:-)))]  [:-)))]

 

Vad ca nu mancam tort inca, nici glimmer nu a venit si mihaela e inca la faza adunat de informatii despre frisca. [:p] 

 

Rox, cheesecake ul al suna tare bine! Yummy! Te intrebasem si eu de copchii si de Eva si de carti.. dar nu mi-ai raspuns  [flo2]

 

anja, eu fac numai mash potatoes  [soricel]  deci am incurcat borcanele, scuze! Sanatate lui Thom si multe felicitari parintilor suedezi! Asta da motiv de testat! [cheers]  

 

Ella, deci nu ai stat acasa sa freci pisica, te-ai dus la bere si frecat limba   [:-)))]  as bea si eu un suc de struguri de ala de ai luat la naveta, dar vii cu el in bagaj cand vii la Londra, ca tot ai visat deunazi noapte  [pk]

 

Fleur, ce rau imi pare de copilas. Off.. violenta asta domestica!  [:(]

 

Ioana, pe etsy ma uitam sa iau ceva decoratiuni de sticla pentru brad. Nu-i tare departe 1 Dec si poate facem bradul [pegeam] Aseara am mancat ceva turcisme, adica cold meze, lamb chops si alte minuni delicioase. 

 

Laura, sper sa poata veni prietenele Biancai sa se serbeze impreuna. Tatal tau cum mai e? [flo] Acum ca vine frigul cred ca a terminat cu gradina, muraturile si zacustile. 

 

Am fost pana la farmacie dimineata si era cam brrr, deodata vad fulgi pufosi prin are. Nu imi venea sa cred! Nu a tinut mult, dar da... a nins putin! [*] 

 

Sa termin trancaneala pana nu imi inchide Ioana usa in nas!  [:D]



#1122
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 19 noiembrie 2020 - 14:27

Uitam, referitor la frișcă, eu iau o smântână groasă de la producător care se bate foarte fain. Nu e fermentată, e dulce la gust, doar că are consistența celei fermentate.



#1123
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 19 noiembrie 2020 - 14:28

Daniela, da, acolo lângă perete, in fata, e scurgerea. A fost dorinta mea. Al meu tot insista sa facem scurgere clasica, dar eu n-am vrut :). 
Asta e baia de jos. E mică, strâmtă, a fost greu de hotarat cum (re)aranjam totul, Pt ca nu ne placea cum erau aranjate. 
Baia de sus e mare, cu cada pe colț și spațiu de dans :)). Aia a fost primul lucru renovat in casa, acum vreo 7-8 ani. 
 



#1124
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 19 noiembrie 2020 - 14:28

Uitam, referitor la frișcă, eu iau o smântână groasă de la producător care se bate foarte fain. Nu e fermentată, e dulce la gust, doar că are consistența celei fermentate.

 

Asa ceva la noi nu exista. 



#1125
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 19 noiembrie 2020 - 14:33

 

 

Rox, cheesecake ul al suna tare bine! Yummy! Te intrebasem si eu de copchii si de Eva si de carti.. dar nu mi-ai raspuns  [flo2]

 

 

 

mii de scuze! [pup]

Eva scrie a doua carte si o rescrie pe prima :)))). nu a mai avut timp tac-su de site, dar o sa trimit cartea pe mail pentru Sophia, da? [flo] (mai intreaba-ma odata de Patrick.... ca nu mai stiu ce era :))) )

 

Mihaela, e foarte frumoasa baia, sa o stapaniti sanatosi!



#1126
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.643 mesaje

Postat 19 noiembrie 2020 - 14:37

 

 

Laura, sper sa poata veni prietenele Biancai sa se serbeze impreuna. Tatal tau cum mai e? [flo] Acum ca vine frigul cred ca a terminat cu gradina, muraturile si zacustile. 

 

 

[pup] Multumesc de intrebare, tata e bine. A pus ultimele gogonele la murat, ultimii ardei in pungute la congelator, a chemat pe cineva si i-a arat in gradina, a facut ceva conserva de paste si mai are in plan zacusca cu bureti pt care are toate ingredientele, numai sa se apuce de ea. Zicea si el ca sta mai mult in casa, afara e frig si nici nu prea mai are ce face. In schimb face sudoku pana la miezul noptii. Mai are un purcel si cateva pasari, o catea plimbareata (sapa gropi pe sub gard sa plece)  si pisica ce sta cu el in casa mai tot timpul. 

 

 

Imi pare rau de durerile tale de cap, sper sa te lase cat mai repede. [pup] 



#1127
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.293 mesaje

Postat 19 noiembrie 2020 - 14:46

Silvi, sper sa ramaneti negativi  [:)]

 

Michelle, sper sa fie totul ok.

 

Miha, faina baia.

 

Daniela, imi pare rau de pisicuta.

 

Anja, felicitari pt parinti.

Si aici merge sa le faci parintilor permis de sedere, automat insa tb sa platesti asigurarea medicala (de la ei primesti si nr pt asigurari sociale, care e trecut pe cardul de sanatate); asigurarea insa costa cam 500 fr de persoana lunar, daca nu mai mult, depinde ce alegi...sper insa ca ai mei sa mai traiasca vreo 20-30 de ani si sa nu fie nevoie sa vina aici...oricum ei nu au vrut sa ramana aici, nu au prieteni, familie, plus ca nu vorbesc limba...in tara e altceva...cat au stat aici insa i-am plimbat in toata tara, plus in Europa....plus ca am construit si casa tot pt ei, ca sa nu mai stea la bloc, intre betoane...macar atat sa facem pt ei, pt ca ne-au ajutat atatia ani.

 

Strumphi, aduc cu placere [:D] sa treaca repede durerile de cap.

Aseara am baut bere si am mancat cheesecake cu inghetata caramelita...baietii au baut vin rosu, Malbec din Argentina....e barul cu vin al celor de la Mövenpick (care au si inghetata)...au si shop online pt vin....daca il consumi acolo platesti pt dop, intre 20 si 30 fr...chiar daca e barul lor, asa se face...vinul costa 20 fr, tu platesti 40 fr cand il bei la bar  [alcool]

 

Ioana, faci capitol nou ?  [il]  [flo2]


Editat de Ella73, 19 noiembrie 2020 - 14:48 .


#1128
roli25

roli25

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.395 mesaje

Postat 19 noiembrie 2020 - 14:49

Au terminat baia. Mâine încep sa pună “lucruri” in ea :)

Sa va fie de bine. E eleganta, imi place.



#1129
roli25

roli25

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.395 mesaje

Postat 19 noiembrie 2020 - 14:51



 

Am fost pana la farmacie dimineata si era cam brrr, deodata vad fulgi pufosi prin are. Nu imi venea sa cred! Nu a tinut mult, dar da... a nins putin! [*] 

 

Mi-a trimis prietena mea din Norvegia o filmare de dimineata cu un viscooool ...de nu se tinea pe picioare si o ninsoare de nu vedea nimic.



#1130
anja

anja

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.397 mesaje

Postat 19 noiembrie 2020 - 15:36


Anja, felicitari pt parinti.

Si aici merge sa le faci parintilor permis de sedere, automat insa tb sa platesti asigurarea medicala (de la ei primesti si nr pt asigurari sociale, care e trecut pe cardul de sanatate); asigurarea insa costa cam 500 fr de persoana lunar, daca nu mai mult, depinde ce alegi...

Tocamai asta e rezolvarea, ca avand nr personal suedez ai access la sistemul sanitar precum si la cel social fara sa ai nevoie de asigurare privata. De ex. in caz extrem, daca va fi ceva nasol primesc ingrijor acasa, sau diferite ustensile,sau daca au nevoie e operatie o pot face in Suedia si nu in Romania sau chiar si amenajarea casei pt nevoi speciale de la sistemul social. Altfel, ca cetatean roman poti sa stai in Suedia, dar esti acoperit doar de asigurarea de calatorie.





Etichetat si cu pinguini, ghetar

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

Last Blogs

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -