Sari la conținut

Sari la conținut


* * - - - 6 voturi

America la rascruce de drumuri


719 raspunsuri la acest subiect

#651
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 20 aprilie 2021 - 15:27

Eh si tu acuma!!! Se militeaza pina trage aer in piept ca nu costa nimic decat mandrie personala....apoi nascut sa se descurce nu sa stea cu mana intinsa!!!!!!!!! Concediu de maternitate? Scoli? Asigurari de sanatate? Day care? 

 

Nu, frate...la munca, nu la "cersit"; un sut zdravan si bine plasat dar cu toate intentiile "crestinesti". 

Raspunsul este mult mai simplu. Se numeste educatie.  [:)]



#652
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.256 mesaje

Postat 20 aprilie 2021 - 15:50

Eu nu-s religioasa deloc, sint pro avort de cind ma stiu, dar totusi sa compari un bebelus cu niste criminali notorii de care vi se tot rupe inima pe aici, e o mica-mare diferenta! 



#653
antmil

antmil

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.491 mesaje

Postat 20 aprilie 2021 - 15:54

Eu nu-s religioasa deloc, sint pro avort de cind ma stiu, dar totusi sa compari un bebelus cu niste criminali notorii de care vi se tot rupe inima pe aici, e o mica-mare diferenta! 

 

Deloc...pro life inseamna pro life. Fara exceptii. Este un curent care nu face exceptii nici pentru viata mamei...nici daca e viol, nici daca e incest...pentru ca o viata "este un dar de la Dumnezeu"...si uite ca totusi pentru un copil de 13 ani nu exista mila crestineasca si este condamnat la moarte fara judecata si cu multa seninatate fara prea multe remuscari sau tentative de "aducere pe calea buna". 



#654
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.875 mesaje

Postat 20 aprilie 2021 - 15:55

Vroiam sa intreb pe cei care locuiesc in state. Acum ca aveti un nou presedinte, se schimba ceva la politica cu detinutul de arme de catre populatie sau nu ? 



#655
antmil

antmil

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.491 mesaje

Postat 20 aprilie 2021 - 16:32

Vroiam sa intreb pe cei care locuiesc in state. Acum ca aveti un nou presedinte, se schimba ceva la politica cu detinutul de arme de catre populatie sau nu ? 

 

Problema armelor e foarte spinoasa pentru ca este o ideologie inradacinata in Constitutie...de-a lungul timpului, ideologia s-a pervertit si s-a indepartat de nevoia initiala. 

 

Tine mai putin de presedinte si mai mult de Congress - si pentru a schimba ceva constitutional este un demers urias pe durata mai mare decat mandatul unui presedinte.

 

Se pot face schimbari mai mici - cum a fost interzicerea armelor semi-automate pe vremea lui Clinton, insa nu schimba cu prea mult. Lobby-ul armelor este incredibil de puternic (sindicatele politistilor printe puzderia de organizatii) - este o afacere imensa si este un test pentru cei care candideaza pe listele republicane. Face parte din psihicul american pentru multi. 

 

Doar discutia despre o potentiala schimbare duce numarul vanzarilor drept in sus...o tactica foarte bine studiata si aplicata de catre afaceristi. 

 

Clar eu sint de partea celor care si-ar dori restrangerea acestor "drepturi". Eu nu vad un rationament logic pentru care un cetatean obisnuit ar avea nevoie de un stoc de semi-automate, Uzi, grenade, etc. Mi se pare distopic sa ai dreptul la arme dar nu la asigurare medicala. 



#656
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.327 mesaje

Postat 20 aprilie 2021 - 16:40

Imi cer scuze pentru cei care citesc aici si gasesc acest subiect foarte inconfortabil si disturbing. Nu am realizat ca aducand in discutie faptul ca intr-a tara civilizata au fost copii incatusati si omorati de politie,,, nu am realizat ca vor fi si cei care sustin acest lucru.

Nimeni, absolut nimeni, nu a fost de acord cu criminalitatea, cu agresiunile fata de politisti, dar era doar despre un copil. 

Pentru ca la 13 ani esti considerat copil. La 13 ani , nu poti vedea la cinema un film care are rating 15 , de ex. 

 

Politia are un rol important in societa. La fel are si profesorul care ne invata copiii, gunoierii fara care ar fi viata chiar imposibila, brutarul, medicul, toti.Cei care au ales meseria de politist au facut-o in cunostinta de cauza, e alegerea lor, sunt oameni cu un curaj deosebit si cu simtul dreptatii, cu multa adrenalina , dar asta nu-i ridica deasupra legii.



#657
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.327 mesaje

Postat 20 aprilie 2021 - 16:49

Un copil de 13 ani chiar dacă a picat intr-o situație nepotrivita nu merita pedeapsa cu moartea. Dar na...pro life pana la un punct.

 

nu!

 

Eu am vrut doar sa ma lamuresc daca inUs exista o legislatie care permite politistilor sa incatuseze copii de8-9 ani, pentru ca profesorii nu il pot controla la scoala.

Sau daca un minor e tratat la fel cu un adult . 



#658
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.875 mesaje

Postat 20 aprilie 2021 - 16:54

dar totusi sa compari un bebelus cu niste criminali notorii de care vi se tot rupe inima pe aici, e o mica-mare diferenta! 

au ajuns si criminali notorii acum . Exagerari. 
 

 E vorba de un copil de 13 ani cu antecedente de jaf armat.



#659
antmil

antmil

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.491 mesaje

Postat 20 aprilie 2021 - 16:56

nu!

 

Eu am vrut doar sa ma lamuresc daca inUs exista o legislatie care permite politistilor sa incatuseze copii de8-9 ani, pentru ca profesorii nu il pot controla la scoala.

Sau daca un minor e tratat la fel cu un adult . 

 

Da - au pus in catuse si copii de 5-6 ani. 

Exista incadrari in diferite state unde un minor este tratat ca un adult.

 

Uite o fetita de 9 ani - 9 ani, da???? Catuse si folosit pepper spray. Suspendarea a venit doar pentru ca situatia a  iesit in public, altfel nu se autosesizeaza; dimpotriva, the "blue wall of silence" functioneaza perfect. 

 

 

https://www.kiro7.co...HHOKHI2AFRCQRY/

 

Din articol: Rochester Police Union Chief Mike Mazzeo told WROC, however, that the officers did not violate any police procedure.


Editat de antmil, 20 aprilie 2021 - 16:57 .


#660
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.327 mesaje

Postat 20 aprilie 2021 - 17:00

Da. Si daca il disciplineaza parintii, ca sa zic asa, il ia serviciul social?




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -