Sari la conținut

Sari la conținut


* * - - - 6 voturi

America la rascruce de drumuri


719 raspunsuri la acest subiect

#31
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 22 octombrie 2020 - 06:55

Acum mai important decat platformele politice e scandalul cu emailurile lui hunter.

T a fost impeached degeaba in urma falselor acuzatii ... sa vedem ce se intimpla cand sunt dovezi  concrete aratind coruptia lui B legaturile cu ucrain8a si cu China.

Masmedia si social media a tot incercat din greu sa  ascunda scandalul...dar e de proportii uriase.

 

 



#32
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.662 mesaje

Postat 22 octombrie 2020 - 07:05

In Romania,  un parlamentar nu poate fi anchetat sau judecat (sa fie cercetat penal sau sa fie trimis in judecata)  fara acordul celorlalti parlamentari, chiar daca sunt dovezi solide si clare de infractiune.  

Cam asa mi s-a parut mie ca a fost si cu impeachementul lui Trump.  In ciuda dovezilor, a acuzatiilor  (ca au fost adevarate sau false de fapt nu a dovedit nimeni in justitie ) prietenii conservatori au facut scut in jurul presedintelui si au dat un vot politic. Sigur, au fost discutii in parlament pe tema acuzatiilor, dar in final nu dovezile, ci partizanatul politic a contat. 

Fix ca in parlamentul Romaniei, cum ziceam mai sus. 

 

 

In cazul lui Hunter Biden, m-as bucura daca justitia si-ar face treaba si ar iesi adevarul la iveala iar cei vinovati ar plati pentru faptele lor.

 

Pe de alta parte, in justitia americana (din cate am inteles eu, ca nu am studiat sistemul) procurorii si judecatorii sunt numiti politic, de oameni politici, de cele mai multe ori cu bani multi si influenti si pana la uma lobbyul si ala care da bani mai multi conteaza mai mult decat legea. Faptul ca se permite , legal, sa dai bani pentru a influenta o decizie , pentru a obtine avantaje, mi se pare una din cele mai mari probleme ale Americii. 



#33
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 22 octombrie 2020 - 07:33

din program democratilor, link pus de michelee: Supporting Faith and Service Religious freedom is a core American value and a core value of the Democratic Party. Democrats will protect the rights of each American for the free exercise of his or her own religion. It will be the policy of the Democratic Administration to advocate for religious freedom throughout the world.

 

Problema e ca una spun si alta fac.

 

știi f bine ce s a intimplat cu candidata la Curtea suprema cand i s a reprosat cu nesimtire in fata ca e prea religioasa pt pozitie. Si la fel altor  judecatori catolici. Deci, doar ateii sunt calificat pt asa pozitii?Asta cum se numeste, freedom of religion?

Sau au facut o rasista , desi are 7 copii dintre care 2 negrii...acuzand o ca vrea sa ii colonizeze.Sau au intrebat o daca nu cumva e violatoare...mama cu 7 copii, femeie de o integritate deosebita, respectata în comunitate si la munca. Prostia și nesimțirea sunt fara limite.

Sau ce s a intimplat cu celalalt judecător K. când nu mai stiau cum sa l defaimeze pt ca e credincios, conservativ.

 

Au fost cazuri in care business owners au ajuns la tribunal datorita "dreptului for free exercise of religion"

Tineri au fost dați afară din facultate pt credinta lor (crestina)...etc etc.

Poate e greu de crezut ce se intimpla...si este ținând cont ca vb deamerica , dar din păcate asta e realitatea.

 

Anul trecut democratii au declarat în scris cum ca cei fara religie sunt majoritari( ori procentaj ridicat) în partid le recunoșteau adevărată valoare cu laude pe o pagina, stalpul societății etc..etc..

 

Spun orice, promit orice doar sa adune voturi...de asta de fapt au cu vreo 10 milioane mai multi membrii decat republicanii...si de asta e bine ca exista Electoral vote.

 

Deci, draga Laura, sunt sigura ca ai citit și alte platforme de pus în rama( unele romanesti) si de fapt realitatea e cu totul diferita. 

 

 

 

 

 

 



#34
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 22 octombrie 2020 - 07:35

Acum mai important decat platformele politice e scandalul cu emailurile lui hunter.

T a fost impeached degeaba in urma falselor acuzatii ... sa vedem ce se intimpla cand sunt dovezi  concrete aratind coruptia lui B legaturile cu ucrain8a si cu China.

Masmedia si social media a tot incercat din greu sa  ascunda scandalul...dar e de proportii uriase.

 

acuzatiile impotriva lui trump erau la fel de reale. numai ca a fost aparat de colegii de partid din senat. iar ne ascundem dupa deget.

 

iar legat de afacerile lui Hunter Biden.... tot o aiureala de campanie se dovedeste a fi: https://www.mediamat...-romania-it-was



#35
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 22 octombrie 2020 - 07:40

oricum nu cred ca Biden e candidatul potrivit, a pierdut atatea oportunitati sa arate ce ar putea si ce ar trebui sa faca. asa ca sunt foarte circumspecta referitor la sansele lui de a castiga. 



#36
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 22 octombrie 2020 - 07:47

Da, De fapt asta e problema pe are o vad eu.

Candidati inadecvati scosi de ambele partide.

Ceea ce  arata coruptia din interior.

indiferent cine va fi ales, scandalurile si nemultumirile se vor tine lant.



#37
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 22 octombrie 2020 - 07:52

In Romania, un parlamentar nu poate fi anchetat sau judecat (sa fie cercetat penal sau sa fie trimis in judecata) fara acordul celorlalti parlamentari, chiar daca sunt dovezi solide si clare de infractiune. Cam asa mi s-a parut mie ca a fost si cu impeachementul lui Trump. In ciuda dovezilor, a acuzatiilor (ca au fost adevarate sau false de fapt nu a dovedit nimeni in justitie ) prietenii conservatori au facut scut in jurul presedintelui si au dat un vot politic. Sigur, au fost discutii in parlament pe tema acuzatiilor, dar in final nu dovezile, ci partizanatul politic a contat. Fix ca in parlamentul Romaniei, cum ziceam mai sus. In cazul lui Hunter Biden, m-as bucura daca justitia si-ar face treaba si ar iesi adevarul la iveala iar cei vinovati ar plati pentru faptele lor. Pe de alta parte, in justitia americana (din cate am inteles eu, ca nu am studiat sistemul) procurorii si judecatorii sunt numiti politic, de oameni politici, de cele mai multe ori cu bani multi si influenti si pana la uma lobbyul si ala care da bani mai multi conteaza mai mult decat legea. Faptul ca se permite , legal, sa dai bani pentru a influenta o decizie , pentru a obtine avantaje, mi se pare una din cele mai mari probleme ale Americii.

A iesit la iveala , dovedit ca totul a fost o facaciune initiata de democrati. 

Inca de a 2 zi dupa ce T a fost ales presedinte un  avocat democrat a spus ( am vazut cu ochii mei interviul) ca ii pregatesc impeachment. Orice scotea T din gura , gata era motiv deimpeachment . 

 

Toata lumea spera iasa acum adevarul cu B. si sa nu avem presedinte corupt cu legaturi in tarile astea. ..mai ales acum cu virusul din C. Dovezile sunt complesitoare...lumea se mira  ca nu se retrage din cursa .Legiuitorii  treb sa isi faca treaba la urgenta, desi am auzit ca aveau laptopul , dovezile de 1 an...tinute ascuns. 

 

Anyway..Asta e...pacat ca politicienii nu au termen, 8 ani ar fi suficient pt fiecare, nu fac ce promit jos...altul . Dar sa nu mai fie absolut de loc pe nici o pozitie politica. Fac cariera din asta...le curg milion3le cate 40 de ani  si uita de alegatori. De asta a fost ales T ca nu era politician de cariera ca altii, si el a fost singurul care a facut in mare multe din cate a promis .

 

Da, asta cu lobbiul e considerata  mare problema.



#38
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 22 octombrie 2020 - 07:57

acuzatiile impotriva lui trump erau la fel de reale. numai ca a fost aparat de colegii de partid din senat. iar ne ascundem dupa deget. iar legat de afacerile lui Hunter Biden.... tot o aiureala de campanie se dovedeste a fi: https://www.mediamat...-romania-it-was

E diferenta mare intre cele 2 cazuri. Normal ca a fost sustinut de partid daca erau facaciuni...

Presa vuieste zilnic de tot ce face, zice , viseaza T ...acum sunt malc nu scot un cuvint de B ...pana nu a facut lumea galagie sa faca public... nu s a aflat. De fapt si acum multa lume care nu e pe platformele sociale nu stiu. La tv nu dau nimic.

Edit. Acum am citit linkul. Nu știam ca e si Romania implicata.


Editat de michelle-usa, 22 octombrie 2020 - 15:39 .


#39
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 22 octombrie 2020 - 07:58

Da, De fapt asta e problema pe are o vad eu. Candidati inadecvati scosi de ambele partide. Ceea ce arata coruptia din interior. indiferent cine va fi ales, scandalurile si nemultumirile se vor tine lant.

Poate se ajunge la rascoala...



#40
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 22 octombrie 2020 - 08:03

oricum nu cred ca Biden e candidatul potrivit, a pierdut atatea oportunitati sa arate ce ar putea si ce ar trebui sa faca. asa ca sunt foarte circumspecta referitor la sansele lui de a castiga.
Lumea a fost in shock cand l au ales, au avutv4 ani sa vina cu un canditat mai ca lumea. Kamla nici macar de prima runda nu a trecut, nu a aleso lumea din cauza recordului proet...in CA e cunoscuta ca un cal breaz...asa ca , a iesit din cursa repede...iar acum o baga pe usa din dos. Poate asta e ideea , daca B castiga sa fie doar cu numele...sau daca moare...ii ia ea locul.

Editat de michelle-usa, 22 octombrie 2020 - 15:40 .



Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -