Sari la conținut

Sari la conținut


* * - - - 6 voturi

America la rascruce de drumuri


719 raspunsuri la acest subiect

#11
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 21 octombrie 2020 - 13:20

https://www.vox.com/...-plan-section-8

=====

de exemplu, ipotetic vorbind ca nu te obliga nimeni, so far...

Am un apartament in bucuresti pe care o sa vreau sa-l dau la  inchiriat.

Mie nu mi-ar placea ca cel care inchiriaza sa ma plateasca in tichete pe care eu sa le rascumpar apoi.

Adica tu, stat, esti atat de neputincios incat te folosesti de proprietari care au muncit o viata intreaga, in loc sa pui mana sa construiesti locuinte accesibile. Sa faci lobby pentru donatii, sa castigi incredere ca banii aia chiar se duc in locuinta pentru nevoiasi pentru homeless.

 

E adevarata ca alalaltu nu facea nimic.

 

Si apoi suna bine chestia, dar  numarul de  vouchere/tichete tine bineinteles de suma alocata din buget de catre  guvern  si mai mult ca sigur nu o sa ajunga pentru toti.

 

Daca eu  nu  doresc sa inchiriez  cuiva cu  tichete ala ma poate da in judecata pentru discriminare? Ca, na americanii se dau in judecata pentru orice.



#12
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 21 octombrie 2020 - 13:41

Dar care ar fi motivul pentru care să nu vrei să închiriezi pe vouchere? Sunt emise de stat, deci lichidabile în orice moment. Statul nu le poate da persoanelor respective direct bani, pentru că nu ai controlul pe ce anume vor cheltui banii respectivi. Se dau tichete care se decontează ulterior (e ca la tichetele de masă de exemplu, sau la tichetele de vacanță).

 

Mie nu mi se pare că sunt folosiți proprietarii, ba chiar cum scriam mai sus proprietarii vor beneficia și de o ușoară creștere a chiriei (pentru că cererea este mai mare).



#13
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 21 octombrie 2020 - 13:51

Am scris exact din punctul meu de vedere ca proprietar  persoana fizzica.

Am spus ca nu mi-a placut partea asta din programul Biden.

 

Nu are rosst sa intindem discutia acuma, ca mai sunt si altele in program, dar din cate am citit nu prea se pupa cu temerile lui Michelle.



#14
Elkia

Elkia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.100 mesaje

Postat 21 octombrie 2020 - 14:52

nu stiu exact daca situatiile sunt identice,

 

dar,

- statul german plateste o parte din chiria anumitor persoane aflate in imposibilitate de plata. Nu prin ticket, ci direct in contul propietarului

 

- chiriile din Berlin au fost plafonate. pentru ca au crescut ca nebunile si statul s-a impus. si, de cateva luni asa functioneaza.



#15
Marox

Marox

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.621 mesaje

Postat 21 octombrie 2020 - 16:32

nu stiu exact daca situatiile sunt identice,

 

dar,

- statul german plateste o parte din chiria anumitor persoane aflate in imposibilitate de plata. Nu prin ticket, ci direct in contul propietarului

 

- chiriile din Berlin au fost plafonate. pentru ca au crescut ca nebunile si statul s-a impus. si, de cateva luni asa functioneaza.

Asa este si in Franta. Exista un ajutor care se numeste APL (Ajutor personalizat pt locuinta) si in functie de venituri, de amplasarea locuintei, de chirie, statul da o anumita suma de bani (proprietarului direct sau locatarului, depinde cum se inteleg).

 

Chriile din Paris si citeva alte mari orase au fost plafonate. Daca se depaseste plafonul de X euro/m2 proprietarul plateste amenda. In fine, asta e in lege, in realitate nu stiu exact cum se intimpla.



#16
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.754 mesaje

Postat 21 octombrie 2020 - 17:04

Statul nu construieste apartamente ... asta cred ca se intampla numai in comunism.

 

In Canada, nu stiu in State, exista mecanisme prin care developers, cand primesc autorizatia de construire, au obligatia sa construiasca si un anumit nr de "locuinte accessibile ca pret". Nu stiu cine si cum face managementul lor

 

ca persoana privata care ai o locuinta de inchiriat (casa, apartament etc) ai dreptul sa stabilesti chiria in general la ce nivel vrei (nu vorbesc de anumite zone cu specific rent control, care sunt destul de limitate si cred ca functioneaza altfel) si sa iti selectezi chiriasul.

 

Bineinteles, nu ai voie sa discriminezi pe o gramada de criterii, dar iti compui o lista de criterii in linie cu legea si chiriasii fac un proces de aplicatie. Ca proprietar, ai dreptul sa afli anumite informatii despre finantele lor (credit score, falimente anterioare, daca este angajat sau primeste ajutor guvernamental, in ce suma etc). Ai dreptul sa ceri referinte personale si profesionale.

 

Ei, cu cat mai multe informatii iti da un potential chirias, cu atat mai mult are sansa sa se "califice". Fiecare proprietar e incurajat sa isi faca due dilligence ca sa nu isi asume riscuri cu chiriasi rai.

 

Dupa ce studiezi toate informatiile colectate, accepti sa nu o aplicatie, si nu esti obligat sa spui de ce da, de ce nu.

 

Unii proprietari prefera chiriasi cu subsidy, sau cu plata totala de la administratia locala. Considera ca e mai sigur. insa sunt in general locuinte ieftine, cu amenajari basic de acum 1900 toamna, care se preteaza la o chirie mica, subsidized.

 

insa daca ai o cocuinta fancy, vei face due dilligence pana in panzele albe si face tot posibilul sa gasesti cel mai "viabil" chirias, si financiar, si ca interactiune etc.

 

Contractele se semneaza in general pe un an (sesi nu e regula). Chiria poate fi crescuta cu un procent stabilit de un board special, la aniversarea contractului (nu mai repede) si cu un preaviz de 3 luni parca.

 

Chiria nu poate fi crescuta fara preaviz, sau cu mai mult de % respectiv, decat in anumite conditii exceptionale.



#17
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.754 mesaje

Postat 21 octombrie 2020 - 17:06

Stiu ca si in state se "aplica" pt chirie. Ma indoiesc ca un program de subsidy, fie cu tichete sau plata directa la proprietar va schimba asta.

 

pana la urma, tot proprietarul/ property manager selecteaza chiriasul...



#18
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 21 octombrie 2020 - 18:02

Hmmmm, la noi nu chiar statul dar comunele (județe cum ar veni) construiesc locuințe Pt cei care nu pot cumpara. 
 

In alte tari absolut toate locuințele sunt proprietăți personale sau înțeleg eu greșit? 
 



#19
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 21 octombrie 2020 - 18:06

Adaug ca la aceste locuințe coada e foarte lunga. In “județul” nostru se sta 7-8 ani. Nu ai dreptul sa închiriezi locuința de acest gen dacă ești proprietar (dar poți sa stai la coada in caz ca se întâmpla sa nu mai poți plăti și ai nevoie de o locuința de la stat). 
 

Chiria e cu ceva mai mică decât la particulari, dar nu e mare diferența. Avantajul e ca nu te da nimeni afara. Contractul e pana nu mai vrei tu sa locuiesti acolo sau mori. 
 



#20
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.754 mesaje

Postat 21 octombrie 2020 - 18:26

Mihaela, nu sunt foarte sigura ca nu exista locuinte administrate de administratiile locale... chiar nu stiu cum functioneaza low income housing. sau afforbable housing/ co-op housing.

 

stiu ca exista, dar sunt f putine pt cerere si cu wait list super mare. si cred ca te califici in functie de venit, trebuie sa il ai sub un anumit nivel.

 

exista f multe proprietati particulare sau companii de dezvoltare imobiliara care construiesc si vand/ inchiriaza. Cel putin la mine in oras. Eu despre cum functioneaza astea am vorbit, la ele ma pricep.


Editat de Aqai, 21 octombrie 2020 - 18:26 .



Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -