Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Patru ani, probleme scaun


80 raspunsuri la acest subiect

#1
DFdfdf

DFdfdf

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 288 mesaje

Postat 12 octombrie 2020 - 21:45

Buna seara!

Sper ca am postat in aria potrivita.

Copilul nostru, de cateva zile este racit (rosu in gat) si de doua zile, dupa cateva tentative saptamana trecuta, este permanent deranjat la stomac. Astazi a avut in loc de scaun, in patru reprize, doar mucus. Ieri a iesit, o data, bine, astazi insa, doar mucus.

Aveti ceva sfaturi? Ma si tem sa merg la medicul de familie, intrucat va f aglomerat.

Ii administram la sfatul medicului, Azitrox, 5ml/1 data pe zi, Enterol, Smecta.

Scaunele apar in a doua parte a zilei.

Mentionez ca juniorul are nasul infundat, de altfel insa, mananca normal si se comporta la fel.

A mai trecut cineva prin aceasta situatie? Cum a scos-o la capat?

Va multumesc!



#2
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 13 octombrie 2020 - 06:22

Iar dati aiurea azitromicina (antibiotic specific) pentru un banal rosu in gat. E incredibil. Diareea este reactie adversa de la antibiotic.



#3
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 13 octombrie 2020 - 07:32

Mucusul indica o inflamație a mucoasei intestinale și o perturbare a florei bacteriene, ca urmare a administrării antibioticului. 

Dacă pustiul nu a făcut febra mare, nu era necesara administrarea de antibiotic. Erau suficiente antitermicele doar când febra creștea spre/peste 38 și tratamentul local cu tantum verde spray, picături pentru nas pe baza de apa de mare. De câte zile ii dai azitrox? 

Rosul în gat cum a fost diagnosticat, consultație la medic sau prin telefon?

Pentru perioada asta cu viroze și răceli, e mai indicata susținerea imunitatii, uite un produs foarte bun, se poate administra de la primele semne de raceala/viroza. 

https://www.plantext...rezistan-junior

 

Sfatul meu este sa cauți un pediatru bun, care nu se "arunca" sa prescrie antibiotic la orice muc sau strănut. 

 



#4
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.052 mesaje

Postat 13 octombrie 2020 - 07:57

intr-adevar, azitromicina este un antibiotic f puternic - nu inteleg de ce se prescrie unui copil asa ceva.



#5
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 13 octombrie 2020 - 08:02

intr-adevar, azitromicina este un antibiotic f puternic - nu inteleg de ce se prescrie unui copil asa ceva.

 

este un antibiotic specific, nu puternic (spre deosebire de amoxicilina, de exemplu). este indicat si la copii, cum sa nu se prescrie? in cazurile adecvate, bineinteles. 



#6
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.831 mesaje

Postat 13 octombrie 2020 - 08:16

As cauta sa inscriu copilul la un pediatru bun. 



#7
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 13 octombrie 2020 - 08:58

Poate ar trebui un test Covid facut.

Poate dr. de asta a prescris azitrox.



#8
DFdfdf

DFdfdf

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 288 mesaje

Postat 13 octombrie 2020 - 09:13

Am lucrat bine cu medicul de familie. Ne-a recomandat initial Panandol, dar ne-a facut reteta si pentru antibiotic spuandu-ne ca daca starea de sanatate nu se amelioreaza, sa i-l administram. Sambata spre duminica a avut nasul; extrem de infundat si daca in ziua anterioara, punctele din gat incepeau sa dispara, au aparut altele mai jos, mai mari. Iam trimis poze medicului. Astăzi mergem la consult. Ideea este ca nu prea ma incanta sa-l duc acolo, sa astept cu el pe holul acela, riscand altele. Totusi, vom merge. 

El a avut mici probleme cu scaunul de cateva zile, inaintea administrarii antibioticului. Nu-l pot lega de aceasta manifestare.

A luat antibioticul duminica, prima data, noaptea nu i-a mai curs nasul asa tare.

In cazul fiului meu, cam asa se manifesta problemele cu gatul. Se amelioreaza aparent, de la sine, pentru ca apoi, sa revina in forta. Si nu mai poate manca. Pana acum, ins,a nu am avut problema asta.

Eu inteleg fobia antibioticelor. Si am mers si la medic unul dintre cei mai cunoscuti medici pediatri din judet. De vreo trei ori cand am avut nevoie de tratament, ambii medici (cel de familie si pediatrul), ne-au recomandat acelasi tratament. Medicul de familie ne-a zic de multe ori ca nu este cazul de antibiotic si de obicei, asa spune, incepem cu nu stiu ce si mai vedem cum evolueaza. Nu-i contest decizia.

Avem toti teste COV, rezultate negative venite marti. Cam joi a dat el semne.



#9
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.831 mesaje

Postat 13 octombrie 2020 - 09:24

Era ideea ca un pediatru are specialitatea asta, trateaza bolile copilariei, asistentele medicale ar trebui sa adopte metode specice de analize, consult ale micutului. In fine, fiecare le stie pe ale lui.

 

Dar cum ati trimis poze cu ce are in gat mi se pare deja sf  [batcap] ( cum a stat copilul sa i pozezi amigdalele...),

Prescriptia medicamentelor ar trebui facuta in urma analizelor. 



#10
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.190 mesaje

Postat 13 octombrie 2020 - 09:31

Telemedicina... desi e greu. Mi se pare greu sa faci telemedicina.

 

Dar in perioada asta epidemiologica, e nasol sa stai in asteptare pe holurile policlinicii pana iti vine randul, alaturi de alte persoane, unele tusesc, nu stii fiecare ce are... mi se pare ca te cam expui. Pe de alta parte, trebuie rezolvate si problemele non-covid....


Editat de monicabo, 13 octombrie 2020 - 09:36 .



Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -