Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Refacerea relatiei sau nu?


12 raspunsuri la acest subiect

#1
rmb999

rmb999
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 11 octombrie 2020 - 17:26

Buna ziua,

Vreau si eu niste sfaturi privind recastigarea iubitei.

Eu am 54 de ani,nu am fost casatorit,am trait in concubinaj cu o femeie care a decedat si am crescut singur doi copii unul infiat si unul al nostrum timp de 9 ani fara a avea o relatie cu vreo femeie ,m-am focust pe cresterea copiilor.

La servici am cunoscut o femeie care acum are 40 de ani cu care am deventi prieteni,avea problem in casnicie si discutam despre problemele ei incercand sa o ajut cu sfaturi. Cam aproximativ 10 luni eram doar prieteni si discutam. Ea s-a hotarat sa divorteze deoarece problemele ei in casnicie s-au agravat. Am discutat cu ea si i-am explicat ce probleme pot aparea (avea o fata de 16 ani,era la varsta critica ,si puteau aparea probleme in cazul unui divort).

Dupa o saptamana s-a hotarat si a divortat.Sotul ei avea probleme grave cu bautura si cu banii cheltuia foarte mult,facea credite peste credite.

Dupa divortul ei cam 2 luni am discutat si am hotarat sa incepem o relatie.

Mentionez ca a mai divortat cu acte o data de sotul ei si si-au reluat relatia dupa 2-3 ani de despartire si au mai fost despartiti inca de doua ori perioade de 1-2 ani,dar s-au impacat si au revenit la o viata normal. A fost casatorita de tanara de la 18 ani cand a nascut si fata ,dar nu a fost acceptata de socri niciodata.

Ne-am inteles foarte bine si noi si copii nostri,petreceam mult timp impreuna. Ne iubeam ,comunicam,faceam totul impreuna. Nu aveam probleme.Imi spunea ca simte alaturi de mine ca este potejata ca se simte iubita,implinita,fericita,este fericita ca suntem imreuna ,locuiam pe cat posibil impreuna la ea ,la mine erau baietii si mai mergeam acasa sa-I controlez si sa-I ajut cu treburile casei. Si eu simteam la fel,dragoste respect,implicare siguranta,comunicare,fericire.

Din punct de vedere sexual ne potriveam pot spune foarte bine,nu existau problem in acest sens,imi spunea de fiecare data ca se simte femeie alaturi de mine.

Alaturi de ea am evoluat foarte mult privind relatiile cu oamenii,am invatat sa fiu mult mai sociabil(deoarece m-am retars in mine dupa decesul concubinei),mai iertator,ma prins curaj in mine,stima,de mine.

Am fost impreuna in concediu,totul a fost bine,aveam o relatie de comunicare deosebita si o conexiune sufleteasca puternica.

Dupa venirea din concediu, fiul meu cel mic s-a hotarat sa plece in strainatate la munca.Am inceput sa devin extreme de grijuliu privind fiul meu si am neglijat-o putin pee a ,dar i-am explicat cauza .

In decembrie anul trecut ea mi-a spus  ca vrea sa ne despartim. Am acceptat si nu am mai cautat-o,ea intrase imediat intr-o relatie cu alt barbat mai tanar decat ea.

Dupa 2 luni jumate de pauza fara a avea contact de loc cu ea ,am reluat legatura ,ne-am impacat,am discutat problemele care au aparut in relatia noastra.

Am reluat relatia ,cu pasi mici,am discutat problemele care au aparut ,am spus fiecare ce ne dorim de la relatie si ne-am inteles.

A mai mers bine o perioada de aproximativ 6 luni dupa care am simtit o racelala din partea ei. Eu aveam probleme cu baiatul meu cel mic,intrase in grupuri de prieteni cu care cosuma alcool excesiv,substante interzise.

Am inceput sa devin agitat,imcercam sa-mi recuperez baiatul,discutam cu ea aceste probleme si vedeam ca ma intelege,mi-a spus ca daca fiica ei s-ar comporta asa ar inebuni si nu realizeaza cum pot fi atat de calm si cu atata rabdare..

Dupa cateva saptamani mi-a spus ca vrea sa se desparta de mine deoarece nu se simte implinita alaturi de mine.

Am acceptat fara sa ma impotrivesc vointei ei.

Imediat ea a reluat relatia cu barbatul de dinaite,care este mai mic decat ea nu a fost niciodata casatorit ,locuieste cu parintii lui,are domiciliu la distanta de 50 km de domiciliul ei.

Eu la reluarea relatiei cu ea am inceput sa ma gandesc la casatorie deoarece aveam cu ea o conexiune mentala si sfleteasca extraordinara si ea la fel simtea aceasta,dar nu i-am spus clar  ei despre intentiile mele.

 

Acum dupa despartire incerc sa ma resemnez,am interrupt orice contact, dar dupa o saptamana i-am scris o scrisoare in care iam explicat ce simt eu pentru ea ,ce imi doream in relatia noastra sic a vroiam sa ajungem la casatorie. Nu i-am cerut nici un raspuns, nici nu stiu daca a citit scrisoarea. Acum lucrez la relatia cu fiul meu ,facem pasi mici catre mai bine,dar vreu sa o recasting si  sa ne refacem relatia pentru ca am inca sentimente pentru ea si pentru acea conexiune sufleteasca si mentala care am avut-o impreuna.

Pot fi ajutat cu un sfat?

Pot spera la o reintoarcere?

Sa incerc sa imi recuperez relatia ?

 

 

 



#2
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 11 octombrie 2020 - 18:28

Raspunsul meu este nu.
Ar fi un nonsens. Orice relatie inseamna doi. Cat de cat echilibrati. Din ce scrii tu esti doar tu. Pentru ea a fost un debuseu, o inlocuire temporara cu tine. Vrea sa isi traiasca viata ca femeie, vrea sa fie libera. 
Nu ai intrat niciodata in calculul ei decat temporar. 

Dar e bine ca cel putin e clara pozitia ei, ca este corecta fata de tine.

Nu aveti viitor decat asa... din cand in cand si fara implicatii/obligatii ... la potriveala.

Daca iti convine asa ok.

Daca nu, iar ok.

Vezi de baiat cat poti. 



#3
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 11 octombrie 2020 - 19:31

Si eu inclin spre nu...nu as mai da inca o sansa relatiei in care ea nu se "simte implinita alaturi de tine".

 

Daca a incheiat relatia pe acest motiv, crezi ca reluarea relatiei o va face sa.si schimbe parerea?

 

Faptul ca are o relatie cu un barbat mai tinar, mie personal imi arata ca vrea experiente noi, pe care nu le poate trai alturi de tine, din diverse motive.

 

Concentreaza-te pe relatia cu copiii tai, nu am inteles prea bine(insa am sa recitesc sa vad daca asa este) dar daca ai trecut relatia cu copiii tai pe planul doi, datorita unei femei, nu e ok, poate asta e si motivul alcoolului si drogurilor in cazul baiatului, incearca sa fii alaturi de el, sa-l ajuti sa se recupereze si sa gaseasca drumul cel drept.

 

Daca ti-ai descoperit o serie de calitati in relatia asta, inseamna ca acum -fiind constient de ele, vei putea gasi cu mai multa usurinta o alta persoana , linga care si pe care . o vei face sa se simpta implinita!!!



#4
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.253 mesaje

Postat 11 octombrie 2020 - 19:50

Si eu inclin spre nu...nu as mai da inca o sansa relatiei in care ea nu se "simte implinita alaturi de tine".

 

Daca a incheiat relatia pe acest motiv, crezi ca reluarea relatiei o va face sa.si schimbe parerea?

 

Faptul ca are o relatie cu un barbat mai tinar, mie personal imi arata ca vrea experiente noi, pe care nu le poate trai alturi de tine, din diverse motive.

 

Concentreaza-te pe relatia cu copiii tai, nu am inteles prea bine(insa am sa recitesc sa vad daca asa este) dar daca ai trecut relatia cu copiii tai pe planul doi, datorita unei femei, nu e ok, poate asta e si motivul alcoolului si drogurilor in cazul baiatului, incearca sa fii alaturi de el, sa-l ajuti sa se recupereze si sa gaseasca drumul cel drept.

 

Daca ti-ai descoperit o serie de calitati in relatia asta, inseamna ca acum -fiind constient de ele, vei putea gasi cu mai multa usurinta o alta persoana , linga care si pe care . o vei face sa se simpta implinita!!!

Ce importantă are dacă acel bărbat e mai tinar? Dacă era mai batrin era diferită situația?
 



#5
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 11 octombrie 2020 - 19:53

Nu. Pentru ca ea poate sa fie lângă tine doar la bine, nu și la greu. De fiecare data când ai avut probleme cu copiii tai, ea a dat bir cu fugiții.

Pacat ca te-ai concentrat prea mult pe relație și ți-ai lăsat băieții oarecum de capul lor. Dacă locuiati cu toții sub același acoperiș, nu ai fi avut poate probleme cu cel mic. Băieții tai s-au simțit abandonați și de tine, după ce își pierduseră mama cu ani în urma. 

În plus, faptul ca după prima despărțire, a și intrat într-o alta relație, îmi da de gândit ca de fapt ea juca pe doua fronturi, adică în timp ce era cu tine,ii făcea ochi dulci și celuilalt. Iar povestea s-a repetat după a doua despărțire. Ma întreb ce exemplu ii da ea fiicei ei...

În fine, nu cred ca mai merita sa pierzi timpul și sa încerci să-i acorzi o nouă șansă, a demonstrat deja ca nu merita încrederea și afecțiunea ta. Dacă te iubea cu adevărat, ți-ar fi fost alături și la bine, și la greu. 



#6
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 11 octombrie 2020 - 20:12

Ce importantă are dacă acel bărbat e mai tinar? Dacă era mai batrin era diferită situația?
 

Nu ...nu era diferita, in sensul ca el era oricum cel parasit!!!

 

Insa faptul ca acum e intr-o relatie cu un partener mai tinar,(care probabil o face sa se simta implinita [;)] ) pentru mine arata ca ea cauta experiente noi...indiferent care sunt alea.



#7
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.253 mesaje

Postat 11 octombrie 2020 - 21:05

Nu ...nu era diferita, in sensul ca el era oricum cel parasit!!!

 

Insa faptul ca acum e intr-o relatie cu un partener mai tinar,(care probabil o face sa se simta implinita [;)] ) pentru mine arata ca ea cauta experiente noi...indiferent care sunt alea.

Eu cred ca poți găsi experiențe noi și cu unul mai batrin!  [:)]



#8
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 11 octombrie 2020 - 21:08

Eu cred ca poți găsi experiențe noi și cu unul mai batrin!  [:)]

Si eu cred ,,,nu si ea insa!!! [:)]



#9
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.253 mesaje

Postat 11 octombrie 2020 - 21:25

Nu. Pentru ca ea poate sa fie lângă tine doar la bine, nu și la greu. De fiecare data când ai avut probleme cu copiii tai, ea a dat bir cu fugiții.

Pacat ca te-ai concentrat prea mult pe relație și ți-ai lăsat băieții oarecum de capul lor. Dacă locuiati cu toții sub același acoperiș, nu ai fi avut poate probleme cu cel mic. Băieții tai s-au simțit abandonați și de tine, după ce își pierduseră mama cu ani în urma. 

În plus, faptul ca după prima despărțire, a și intrat într-o alta relație, îmi da de gândit ca de fapt ea juca pe doua fronturi, adică în timp ce era cu tine,ii făcea ochi dulci și celuilalt. Iar povestea s-a repetat după a doua despărțire. Ma întreb ce exemplu ii da ea fiicei ei...

În fine, nu cred ca mai merita sa pierzi timpul și sa încerci să-i acorzi o nouă șansă, a demonstrat deja ca nu merita încrederea și afecțiunea ta. Dacă te iubea cu adevărat, ți-ar fi fost alături și la bine, și la greu. 

9 ani după moartea partenerei s-a concertat numai asupra copiilor! Cum zici ca i-a lăsat de capul lor? Are și el dreptul la o viața a lui! 



#10
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.650 mesaje

Postat 11 octombrie 2020 - 21:27

Eu cred ca poți găsi experiențe noi și cu unul mai batrin!  [:)]

 

Hai sa fim rezonabili: ea 40 el 54 .... nu e la fel cu 30-44 

 

desi oricum ai da-o 14 e f mult




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -