Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Ghețarul e pe (al doilea) val


1023 raspunsuri la acest subiect

#1011
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.927 mesaje

Postat 01 noiembrie 2020 - 16:12

Noii am petrecut un Halloween cuminte. I am ascuns copilului bomboanele prin casă și le a căutat. Apoi am fost în parcarea primăriei, au organizat ceva animație și au dat dulciuri și măști, am stat în mașină. Era cu programare și doar vreo 6-7 mașini odată...a fost, nu știu, ciudat, trist. Mă rog, copilul s a bucurat de cadouașe, eu am reflectat că toate sărbătorile astea,  Crăciunul care vine, nu au nici un sens dacă oamenii nu sărbătoresc împreună, efectiv împreună, în râsetele și fugărelile copiilor, îmbrățișări șamd.

Urmează o iarnă "plate" cum spunea recent Trudeau, pm ul Canadei.

 

În orașul Québec azi noapte un nebun în costum medieval și înarmat cu o spadă a omorât doi oameni în Vieux Québec ( orașul vechi, zona turistică) și a rănit grav câțiva.

 

Velvet, a explicat bine Daniela ce e asigurarea full, CASCO, mai adaug că de obicei există și o sumă pe care o plătești dacă accidentul e din vina ta, dar mică față de costurile totale ale reparațiilor. Aici o astfel de asigurare e obligatorie când faci credit pt mașină ca în cazul meu, sau la leasing.

Reper că pt mine e cel mai sigur să mi conduc propria mașină și nu a altora, mai ales dacă aș fi începătoare. Situația legală e neclară dacă faci doamne ferește un accident fiind la volanul altei mașini.

Eu am făcut ore de condus aici cu fostul, cu mașina lui care era mașina "noastră".

Mi s a părut mult mai simplu, cu automată și cu regulile de aici, decât în țară unde am făcut școala dar nu am reușit să trec traseul.

Și aici e trafic dar lumea e mai răbdătoare, deși în ultimii ani s-au mai degradat lucrurile.



#1012
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 01 noiembrie 2020 - 17:02

Anja, cu umărul am plâns mult. Ma apuca disperarea din când in când. Acum de o săptămâna, sunt chiar Ok. Nu mai am dureri de când port orteza, mobilitatea e mult mai buna și dorm bine. 
Plansul asta a fost așa, nu știu cum sa îl explic...ușor, fără implicații ;). 



#1013
velvet

velvet

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.613 mesaje

Postat 01 noiembrie 2020 - 18:43

daniela  [flo2]  imi incarca asigurarea daca am accident. dar ma gandesc ca nu cat ar face masina  avariatului. Doamne fereste,sa zic!  [alcool]  da, stiu de Casco. masina mea e din 2012.

 

Fleur fac ore pe masina scolii care are dubla comanda.



#1014
roli25

roli25

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.395 mesaje

Postat 01 noiembrie 2020 - 21:09

daniela [flo2] imi incarca asigurarea daca am accident. dar ma gandesc ca nu cat ar face masina avariatului. Doamne fereste,sa zic! [alcool] da, stiu de Casco. masina mea e din 2012. Fleur fac ore pe masina scolii care are dubla comanda.

Velvet, asigurarea  pt masina altuia pe care ai avaria-o e RCA si e obligatorie. Casco e pt masina ta daca pateste ceva, sau daca intr-un accident in care o strici e vina ta. Asta e optionala. 



#1015
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 01 noiembrie 2020 - 21:52

123001422_3537149782973916_3614900431836

 



#1016
velvet

velvet

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.613 mesaje

Postat 01 noiembrie 2020 - 23:37

da, roli, stiu  [:)]  ziceam daca am accident asupra masinii altuia  [alcool]


Editat de velvet, 01 noiembrie 2020 - 23:38 .


#1017
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 02 noiembrie 2020 - 09:04

Buna dimineata,

O nou zi in care  numaram orele trecute si cele ce o sa vina.

O noua zi in care ne intrebam pentru a suta oara, cand se termina?

 

O noua  zi in care gandurile trebuie sa plece aiurea, hoinarind te miri pe unde pentru a scapa de obsesiva numaratoare covid.



#1018
silvi8

silvi8

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.360 mesaje

Postat 02 noiembrie 2020 - 09:23

Buna ziua!

 

noi am terminat cu sarbatoritul. a plouat ieri toata ziua dar a fost ok. am stat in bucatarie si baietii mai mult pe terasa la gratar. copiii au stat numai in casa, cand auzeam cate o bubuitura asteptam sa vedem daca nu cumva a cazut vreunu pe scari...dar au fost ok, doar ca au lasat dezastru in casa la soacra mea.

 

astazi mica a inceput gradinita cu lacrimi si proteste. C e online. 

 

ne-am testat si noi in week-end destul si suntem toti bine. chiar si socrul meu care a facut o pauza de la alcool vreo 2 luni a facut acum o exceptie ca doar odata face fiusu 40. si ca o paranteza, socrul meu a slabit 11 kg doar renuntand la alcool ca in rest nu a tinut nici o dieta. e prima data cand scade sub 100 de kg de cand il stiu eu, adica de 20 de ani.



#1019
silvi8

silvi8

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.360 mesaje

Postat 02 noiembrie 2020 - 09:24

viviana, ma bucur ca a ajuns CCS cu bine. ce frumos ca ai reusit sa rezisti si sa o lasi pe Silvi sa faca primirea. nu mai e mult si o sa stati toti la povesti. [flo2]



#1020
strumphitza

strumphitza

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.666 mesaje

Postat 02 noiembrie 2020 - 11:42

Hello,

 

ploua cu soare! Da` ce ploua! deodata a inceput, din senin...  si bate un vant nebun, m-a tinut furtuna treaza toata noaptea. 

 

Gata vacanta, mandra a reinceput scoala azi si nu stiu pana cand. De joi intram in lockdown pentru o luna, dar tot zic ca o sa se prelungeasca si o sa si inchida scolile la un moment dat. Om trai si om vedea. 

 

Sambata am cules pachetele de la mama si precum ma asteptam, desi mi-au dat mesaj cu o zi inainte cu instructiuni sa port masca si sa tin distanta, ghici cine nu avea masca si nu a tinut distanta? Da, corect! Ati ghicit! Domnii de la compania transportatoare... 

 

Dupa ce am cules bunatatile de la mama ne-am dus la magazinul romanesc sa iau carnati proaspeti si o Grasa de Cotnari sa ne testam si noi. De data asta era cineva la usa si nu lasa mai mult de 3 pers in magazin odata, ceea ce m-a bucurat pentru ca magazinul e mic si foarte inghesuit si printre rafturi au depozitat tot felul de baxuri cu apa si alte minuni de nu ai loc nici sa te invarti in loc. Foarte bine aprovizionat, dar manageriat cam prost. Cine nu avea masca trebuia sa isi cumpere una, aveau ei de vanzare. Daca ar si fi folosit-o, tare bine ar fi fost... Domnitele de la case cu masca in barba ori deloc, cei de la macelarie cu masca doar pe gura. Nu m-am certat cu ei, am luat ce aveam de luat super rapid si am iesit cu viteza luminii de Mr. nici nu apucase sa parcheze. 

 

Sambata seara am scobit bostanul dupa designul Sophiei si l-am pus afara in fata usii. 3 copii au fost, le-a dat mandra bomboane, eu doar am deschis usa. In fiecare an veneau zeci, poate chiar sute de copii, anul asta am ramas cu bomboanele in cutie. De  obicei iau 4-5 cutii mari cu bomboane, dar anul asta am luat doar una si bine am facut ca ramaneam cu ele toate. 

 

De cand tot trancan a disparut si soarele si au venit niste nori negri si s-a pus pe ploaie sanatos. Am de iesit la posta si supermarket, deci sper sa se opreasca. Sambata a plouat cu bulbuci de nu mai faceau fata canalizarile. 

 

Astea-s vestile de la Londra, mai trec eu pe aici mai tarziu. 

 

Zi cu soare! 




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -