Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Ghețarul e pe (al doilea) val


1023 raspunsuri la acest subiect

#21
roli25

roli25

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.397 mesaje

Postat 07 octombrie 2020 - 13:34

Ref. la necesitatea condusului, la mine a fost asa: cand stateam in Bucuresti, nu foloseam masina mai deloc. Doar la cumparaturi, si mers in week-enduri cand nu era trafic in vreun parc indepartat de casa. In rest metrou, autobuz, tramvai. Cand ne-am mutat, casa fiind la 10 km de oras, unde avem de lucru, scoli, meditatii, etc., masina a devenit o necesitate. La inceput ne-am descurcat cu o singura masina. Mai mergeam cu rata, cand nu reuseam sa ne cuplam cu totii sa venim seara acasa. Apoi am luat si a doua masina si lucrurile s-au usurat. De 2 saptamani avem autobuz de Brasov, care circula mai des, mai bine, autobuze noi si civilizate. Dar, seara nu am curaj sa las vreun copil in  oras, sa vina cu autobuzul. Ziua, cand au scoala online si apoi trebuie sa plece in oras la mediatii sau alte activitati, merg cu autobuzul.



#22
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 07 octombrie 2020 - 14:01

Aici in sat e un autobuz care vine la 20 de minute in ore de varf, la 30  in rest, ora fixa de ajuns in fiecare statie si care  duce in Bucuresti la Piata Presei - Herastrau.

cu autobuzul asta, de la mine, fac cam 40 de minute.

 

Mai este un maxi-taxi al primariei care deserveste satele comunei. Am impresia ca e gratis dar nu stiu sigur.

 

am mai iesit cu masina pe drumuri laturalnicedar acum  nu stiu ce a patit ca a murit bateria. Trebuie sa o scot si sa o pun la redresor.



#23
velvet

velvet

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.615 mesaje

Postat 07 octombrie 2020 - 14:34

am intrebat pe grup care e regulamentul vizavi de camere. nu mi-a raspuns niciun director.deci nu exista, cred.

 

Laura eu sunt cam cu disciplina, dar ma si inteleg f bine cu copiii. doar ca aici sunt noua, n-am apucat mare lucru sa-i cunosc, ba masti, ba venit cate jumate, ba online. n-am putut crea legatura pe care am creat-o mereu.asta ma afecteaza. poate totusi voi reusi.

 

am terminat pe azi. cu a 8 a a fost mai dificil,am si mai multe clase, ca unii sunt cam aroganti,,prea devreme,etc a trebuit sa ma rog de ei sa participe.camerele au fost majoritatea inchise.doar cei care au participat, le-au deschis. daca de sus nu li se spune nimic...

 

Fleur arunca sticla inspre mine. praf de obosita sunt!



#24
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 07 octombrie 2020 - 15:01

Bună ziua și de la mine!

 

Fleur, niște frăguțată aș bea și eu :)

 

Mihaela, bine că i-ai dat de cap durerii de umăr, sper să dea rezultate fizioterapia.

 

Velvet, eu știu că regulamentul a fost publicat de acum o lună: ORDIN nr. 5.545 din 10 septembrie 2020. În metodologia aprobată prin regulament zice așa:

”Articolul 14
Elevii au următoarele responsabilități:

a) participă la activitățile stabilite de cadrele didactice și de către conducerea unității de învățământ, conform programului comunicat, precum și informațiilor transmise de către profesorii diriginți/profesorii pentru învățământ primar/învățătoare/ profesorii pentru învățământul preșcolar/educatoare;

[...]

f) au obligația de a participa la activitățile desfășurate prin intermediul tehnologiei și al internetului; în caz contrar, elevul este considerat absent și se consemnează absența în catalog, cu excepția situațiilor justificate;”



#25
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.296 mesaje

Postat 07 octombrie 2020 - 15:15

Servus pinguini

 

Aseara am fost toti 3 la restaurantul mexican, ne-a invitat Marco  [:)] am discutat despre kpop, politica in USA, partidele politice aici, viitorul Marciei...se vede ca s-a maturizat, chiar daca sunt lucruri cu care nu e de acord, nu se supara, ci discuta civilizat...inainte daca nu ziceai ca ea, erai impotriva ei. 

 

Velvet  [pup] sper sa-i motivezi cumva...si cum adica e prea devreme pt cursuri ?  [fal] a mea are cursuri de la 7.40, cel tarziu la 7.30 e la scoala...a avut mereu cursuri devreme, in clasele mici chiar 4 zile cu scoala de la 7.40...iar aici scoala e de dimineata pana seara, asa ca nu exista devreme sau tarziu. 

Chiar vorbeam ieri cu ea, in astia 12 ani nu a intarziat niciodata la scoala...la job nici atat...ea se trezeste oricum singura, isi pune alarma.

 

La noi ploua si e frig  [zirea] si bate un vant, de te ia pe sus  [ups] am schimbat rotile masinii si mai sa zbor si eu  [:D]

 

Maine dau o fuga pana la birou; am inteles ca e un caz suspect la noi pe etaj, asa ca au blocat toaleta barbatilor si bucataria...sa vedem acum...majoritatea colegilor sunt barbati, cam 80%..noroc ca mai avem 2 etaje cu toalete  [:D]

 

Au venit ieri scaunele noi, nu se potrivesc cu masa, asa ca am comandat si masa...vine vineri...masa veche i-o dau lui fratelo, am si 2 scaune care se potrivesc cu mobila lor (cele de la masa sunt albastre si nu se potrivesc)...pana isi iau ei masa, o pot folosi pe asta.

 

Azi am facut curat in bai si bucatarie, maine merg la cumparaturi, vineri aranjez pt sambata....vin la raclette vecinii de langa noi, care ne sunt si prieteni...duminica vin fratelo si cumnata, sarbatorim succesul lui Marco  [bere]

 

O zi faina sa aveti. 


Editat de Ella73, 07 octombrie 2020 - 15:16 .


#26
silvi8

silvi8

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.360 mesaje

Postat 07 octombrie 2020 - 15:17

ella, felicitari lui Marco! sa stapaniti sanatosi scaunele si masa...daca tot vine si ea!


Editat de silvi8, 07 octombrie 2020 - 15:18 .


#27
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.296 mesaje

Postat 07 octombrie 2020 - 15:19

Am uitat sa-i raspund lui Michelle : eu ma uit la stiri pe programele germane si elvetiene...toti au spus acelasi lucru...au corespondenti in USA, care vorbesc in direct.



#28
velvet

velvet

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.615 mesaje

Postat 07 octombrie 2020 - 15:22

daniela mersi. dar nu cred ca scrie de  camere on.ca asa logati sunt, degeaba.

 

Ella  [flo2]  altii o iau mai usor.timpu trece...vorba aia.eu nu pot fi asa.pt mine e vocatie, nu serviciu. felicitari sotului!



#29
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 07 octombrie 2020 - 17:27

Buna ziua si de la mine.

 

De vineri am lucrat numai in focuri, si cred ca asa va fi si maine. Sper macar joi sa se mai potoleasca.

 

Fleurdelise, multam de capitol nou. [flo]

 

Miha, imi pare rau de mozaic. Bafta cu fizio, sa se resolve cu umarul.

 

Silvi, stiu ca te-am incurajat cu permisul. Pana la urma e un skill, daca te trage ata, bine. Daca nu, iarasi bine. Nu e obligatoriu sa conducem toti. Varul meu e anti-talent la condus (nu ca ar face accident) si conduce in sila. Decat asa, mai bine fara, ca si asa e stresant in unele zone (Bucuresti), daca nici nu iti place...

 

Velvet, imi pare rau ca treci prin asta cu copiii. Maine sper sa fie mai bine.

 

Ella, ce a zis Marco de scaune, ca stiu ca nu si le dorea.  [clo] Cum se mai simte fratello? Si nepotul, s-a obisnuit cu scoala?

 

Daniela  [hia]

 

Multumesc tuturor pentru urarile de ziua mea. Am incercat sa raspund individual dar nu reuseam sa citez deloc, nici nu se salvau mesajele cand postam.  [help]



#30
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.651 mesaje

Postat 07 octombrie 2020 - 17:36

Velvet, sorry, dar eu nu inteleg. Tu esti profesorul acolo tu faci regulile pt ora ta : la mine trebuie sa aveti camera si microfonul aprinse, nu absenta. Si cu asta basta!!!




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Alaptarea

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 11:20

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

  • Prima morfologie

    MamaRadului
    - Ieri, 23:19

  • Album de sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:21

  • MărÈ›iÈ™or

    Ioanachea
    - Ieri, 21:14

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -