Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Maternitatea 40+ - Gravidute si mamici dupa 40 de ani

sarcina peste 40 de ani insarcinata gravida maternitate

6 raspunsuri la acest subiect

#1
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.848 mesaje

Postat 28 septembrie 2020 - 12:11

Ai peste 40 de ani si vrei sa devii (iar) mamica?

 

Sau tocmai ai aflat ca esti insarcinata dar ai peste 40 de ani si asta te sperie? Vino alaturi de noi in comunitatea Desprecopii si discuta cu mamicile care sunt in aceeasi "barca" cu tine  [flo2]  [flo]  [floare3] 

 

Va asteptam si pe grupul de Facebook, grup privat unde puteti discuta temerile, impartasi bucuriile sau pur si simplu savura un ceai virtual cu o alta (viitoare) mamica  [deziuata] 

Avem deja (viitoare) mamici peste 40 de ani? Cum va simtiti? Cum a fost pana acum sarcina sau nasterea?



#2
allyeu

allyeu
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 28 septembrie 2020 - 18:36

Buna!

Ma aflu pentru prima data in postura de viitoare mamica. S-a intamplat sa fie la 42 de ani, si am ajuns cu muuuulte emotii la 36 de saptamani de sarcina.

Multumesc frumos Anda pentru grup, simteam nevoia sa pot discuta despre aceasta situatie un pic mai speciala de graviduta la 40 de ani cu mamici sau viitoare mamici care au trecut sau trec prin asta. Sper sa se alature cat mai multe mamici sa ne putem sustine una pe alta, sa ne ajutam sa trecem mai usor peste toate temerile si problemele, fie ele de ordin medical, sau de alta natura.

Deasemenea sper sa ne bucuram si de sfaturile mamicilor care au reusit sa obtina o sarcina la acesta varsta, sfaturi sau povesti care sa aduca speranta acelor femei ce isi doresc si spera devin mamici la aceasta varsta.

Cu bucurie si respect, multumesc Anda!



#3
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.848 mesaje

Postat 28 septembrie 2020 - 22:35

Buna!

Ma aflu pentru prima data in postura de viitoare mamica. S-a intamplat sa fie la 42 de ani, si am ajuns cu muuuulte emotii la 36 de saptamani de sarcina.

Multumesc frumos Anda pentru grup, simteam nevoia sa pot discuta despre aceasta situatie un pic mai speciala de graviduta la 40 de ani cu mamici sau viitoare mamici care au trecut sau trec prin asta. Sper sa se alature cat mai multe mamici sa ne putem sustine una pe alta, sa ne ajutam sa trecem mai usor peste toate temerile si problemele, fie ele de ordin medical, sau de alta natura.

Deasemenea sper sa ne bucuram si de sfaturile mamicilor care au reusit sa obtina o sarcina la acesta varsta, sfaturi sau povesti care sa aduca speranta acelor femei ce isi doresc si spera devin mamici la aceasta varsta.

Cu bucurie si respect, multumesc Anda!

Sarcina usoara in continuare si un bebe sanatos!! Cu mare drag si sper sa ti se alature si alte mamici ! :)



#4
gabitom

gabitom

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 112 mesaje

Postat 20 noiembrie 2020 - 10:17

Buna ziua,dragi gravidute! Azi am facut un test de sarcina,dupa o intarziere de 3 zile! Am constatat cu stupoare ca la "minunata" varsta de 40 de ani,am ramas insarcinata. Dupa o perioada dificila in casnicie,anul trecut,in noiembrie am scos steriletul si am zis sa facem bebe 3. Nu a fost sa fie...ne-am luat gandul! Se pare ca Doamne Doamne a avut alte planuri cu noi! sunt cam speriata si mi-e teama de ce va urma...mai ales ca astept si un rezultat la papanicolau care nu iesise prea bine initial. M-as bucura sa discutam aici tot ce ne framanta....



#5
ClearWater

ClearWater
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 04 mai 2021 - 18:20

Buna, sunt si eu o viitoare mama la 40, voi naste anul viitor la inceputul lui ianuarie. 



#6
Marymar24

Marymar24
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 28 septembrie 2021 - 07:17

Buna fetelor vin cu o întrebare către voi eu am avut Cm pe 24 și după o săptămâna de la menstruație am dureri de sâni și de sfârcuri se poate sa fiu însărcinată ?

Dar eu nu am regulat CM am luat dufaston sa îmi vina .

Sa mai confruntat cineva cu așa cv ?



#7
Marymar24

Marymar24
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 28 septembrie 2021 - 07:17

Buna fetelor vin cu o întrebare către voi eu am avut Cm pe 24 și după o săptămâna de la menstruație am dureri de sâni și de sfârcuri se poate sa fiu însărcinată ?

Dar eu nu am regulat CM am luat dufaston sa îmi vina .

Sa mai confruntat cineva cu așa cv ?





Etichetat si cu sarcina peste 40 de ani, insarcinata, gravida, maternitate

Panic Questions

  • Progesteron

    Flor_i
    - Ieri, 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

  • Posibilă sarcină??

    Larisa03303
    - feb 20 2024 11:14

Last Blogs

  • 31 saptamani

    Roxana3001
    - Astăzi, 13:33

  • Carti de citit in sarcina

    kiki_2024
    - Astăzi, 13:14

  • Probleme cu dantura in sarcina

    Ioone
    - Astăzi, 11:49

  • MiÈ™cările copilului

    CrinaMogs
    - Astăzi, 11:49

  • Pregatirea pentru nastere naturala

    LarisaG89
    - Astăzi, 10:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -