Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Noi incepem anul scolar online - voi cum il incepeti?

scoala online scoala hibrid an scolar

8 raspunsuri la acest subiect

#1
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 14 septembrie 2020 - 09:34

Pentru inceput, dorim sa uram un inceput de an plin de realizari si multa sanatate tuturor elevilor (parintilor si profesorilor)!

 

Noi urmeaza sa incepem primul an de scoala (pregatitoare) online. Suntem bine si nerabdatori de intalnirea online cu doamna invatatoare :)) Desi dificil, sunt sigura ca va fi un an bun daca ne straduim.

 

Regulile pentru inceputul de an (pentru cei care participa fizic) sunt stricte si clare la noi: copiii dintr-o clasa sunt impartiti pe 2 grupe (1 grupa va veni dimineata 2 ore si jumatate, dupa o ora de pauza - dezinfectare etc - va veni a doua grupa de elevi pentru alte 2 ore jumatate). Vor merge la toaleta in intervale diferite de restul claselor, vor sta singurei in banca (evident), cu distantare , cu mascuta obligatoriu, etc. Pe langa alte reguli stricte, inca din prima zi parintii nu vor putea intra in curtea scolii (chiar daca este vorba de piticii din clasa pregatitoare), doamna invatatoare ii va prelua pe toti de la intrarea in curte si atat. De asemenea, copiii nu vor mai putea sa aduca flori doamnei iar toate materialele si auxiliarele necesare scolii vor fi luate acasa - nu va ramane nimic in clasa.

 

Sunt curioasa cum va decurge scoala online. Momentan, al meu va face cel mai probail dupa-amiaza ore cu doamna  fiind mai usor pentru ea sa fie atenta doar la ecran, nu si la alti 15 copilasi din clasa…

 

La voi cum incepe anul scoala?



#2
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 14 septembrie 2020 - 12:44

intrebarea mea - doamna invatatoare are grija si de copiii din clasa si de monitor?

Sau e o invatoare numai pentru cei de acasa?



#3
Lorikay

Lorikay

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.237 mesaje

Postat 14 septembrie 2020 - 12:57

A mea e clasa a VIII-a. Sunt 30 in clasa, jumatate vor fi fizic la scoala in prima sptamana si cealalta jumatate se va conecta online iar in saptamana urmatoare vor face schimb. Asta pana vin separatoarele din "pepsiglas" si vor merge toti 30 fizic.

Ore de 50 de minute cu pauze de 5...asta mi se pare criminal dar inteleg ca s-a facut asta pentru a limita timpul in care nu sunt supravegheati.

Eu incerc sa nu evidentiez neajunsurile pentru a nu-i transmite nelinistile mele copilei.

Am inarmat-o cu masti si dezinfectant pe care ma gandesc sa il inlocuiesc cu o lampa UV portabila. Ni s-a spus ca exista dezinfectant la scoala dar prefer sa ma asigur.

In rest.....vom trai si vom vedea.



#4
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 14 septembrie 2020 - 13:04

intrebarea mea - doamna invatatoare are grija si de copiii din clasa si de monitor?

Sau e o invatoare numai pentru cei de acasa?

noi avem noroc, fiindca doamna va face separat online, dupa orele de cursuri de la scoala - altfel mi se pare foarte greu, mai ales in cazul celor mici



#5
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.294 mesaje

Postat 14 septembrie 2020 - 14:05

In Elvetia scoala a inceput de 4-5 saptamani..normal..aici au scoala de dimineata pana seara, cu pauza de masa de 2 ore...in clasa sunt maxim 24 de copii, legea nu permite altfel...fiecare are masa lui.

 

Regulile difera insa de la canton la canton..si chiar de la scoala la scoala...la noi in canton, la cl.1-9 nu poarta masti....doar profesorii sunt obligati sa poarte, asta daca tb sa explice ceva si stau ft aproape de elev.

 

Fiica-mea e a 12a...ea are doar o zi de scoala, restul merge la job (nu intru in detalii, aici e un alt sistem de invatamant, cel dual..inveti o meserie si faci si scoala...ea e in ultimul an, 3, de-aia are doar o zi de scoala pe saptamana..a scapat de 2 dintre materii...a mai ramas cu 3)...la ea sunt 17 elevi in clasa...fiecare cu masa lui, sala de clasa mare...poarta masca doar pe culoar, la cursuri nu. 


Editat de Ella73, 14 septembrie 2020 - 14:05 .


#6
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.927 mesaje

Postat 27 septembrie 2020 - 20:40

noi avem noroc, fiindca doamna va face separat online, dupa orele de cursuri de la scoala - altfel mi se pare foarte greu, mai ales in cazul celor mici

 

Învățătoarea predă online după orele de curs, în timpul ei liber?



#7
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 28 septembrie 2020 - 07:25

Învățătoarea predă online după orele de curs, în timpul ei liber?

da, pana acum asa a procedat



#8
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.663 mesaje

Postat 28 septembrie 2020 - 11:08

da, pana acum asa a procedat

Cati copii sunt online? Cate ore petrece invatatorul asa ? Cat revine parintelui din munca de predare /verificare /aprofundare, mai ales ca e vorba de un copil atat de mic? 



#9
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 28 septembrie 2020 - 11:17

Cati copii sunt online? Cate ore petrece invatatorul asa ? Cat revine parintelui din munca de predare /verificare /aprofundare, mai ales ca e vorba de un copil atat de mic? 

In mod normal sunt cca 3-4 copii online si discuta 1 ora. Fiind vorba de clasa pregatitoare parintelui nu-i revine prea mult de munca, adica ramane sa faca "dupa ore" chestii simple si rapide, cum ar fi de colorat anumite exercitii, in rest nimic. Inca suntem la inceput si vedem cum va decurge pe parcurs...





Etichetat si cu scoala online, scoala hibrid, an scolar

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Astăzi, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -