Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 4 voturi

Visinata, afinata, cornata si alte conserve

pinguini madagascar toamna visinata

1089 raspunsuri la acest subiect

#71
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.663 mesaje

Postat 07 septembrie 2020 - 17:47

mersi! filmul a fost ieri. un pic socant. https://www.imdb.com/title/tt8378126/ acum ma pregatesc sa plec s-o sarbatorim pe Yagmur la concert Fara Zahar [:)]

 

Distractie placuta! [pk] Am vazut ca se laudau ca au vandut toate biletele si canta si maine. Mi-e dor si mie de un concert... La multi ani lui Manu!



#72
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.663 mesaje

Postat 07 septembrie 2020 - 17:52

Corina, succes fetei! O sa ne adaptam toti din mers, nu avem de ales. E un an dificil. Eu ma bucur din suflet ca am scapat de examene deocamdata. Sper ca in 2 ani sa se aseze cumva apele. Si ai mei vor invata hibrid, jumatate in clasa, jumatate acasa urmarind online lectia din clasa. 

Si eu am predat ( la clase de liceu) dupa ce am terminat facultatea, aveam 23 de ani. Dar m-am inteles foarte bine cu copiii, poate unde experienta de elev era foarte recenta si am incercat sa ma port cu ei cum mi-ar fi placut sa o faca profii mei. Deci e posibil si ca dirigintele tanar sa fie un lucru pozitiv. Fii optimista! 

 

 



#73
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 07 septembrie 2020 - 18:08

Eu prăjesc crevetii in puțin ulei in tigaie cu praf de chili și sos de smântâna, puțin usturoi și adaug paste fierte. 
 

Sau fac somon la cuptor și pun și creveți. 

 

Este un fel de mâncare thai ce o cumpăr frecvent, îmi place tare mult, pad thai cu creveți. Dar nu am făcut niciodată. Poate găsești rețeta. 

 

 



#74
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 07 septembrie 2020 - 18:10

Uite ca am găsit eu :). 
https://www.gatesc.r...thai-cu-creveti

 



#75
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 07 septembrie 2020 - 18:45

Nici nu stiu de unde sa incep. Simt ca nu reusesc sa ma destresez.

Ieri am foast cu prietena in piata si am luat vreo. 30 kg, de vinete,  si aproape tot asa rosii ardei, gogosari, ceapa.

Ma pun pe treaba la un moment dat. 

Azi am fost la capitala sufocanta si zomotoasa dar asa, nu stiu cum, draga. Am avut alergatura mare cu acte, cu bani, cu banci.

Am reusit sa imi uit cardul in bancomat si cand ma dadeam eu de ceasul mortii ca cine stie cine mi l-a luat am aflat ca daca nu il retragi la timp bancomatul il suge.

Dar, io, femeie simpla de la tara ce sa stiu!

L-am recuperat chiar foarte repede.

 

Acum o astept pe Silvi sa vina sa mergem acasa la tara.

Sa va spun ca fii-mii i s-a sculat sa se mai inscrie la o facultate, sa faca PR, ca poate cine stie, management+ PR o sa aiba succes.

Dar cum i s-a sculat cam tarziu a mai gasit locuri la invatamant la distanta taman la Cluj.

a zis ea ca tot e Covid, tot e nashpa cu joburile, tot e rau cu orice, nu strica sa puna online-ul la treaba.



#76
antmil

antmil

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.491 mesaje

Postat 07 septembrie 2020 - 19:22

Cel mai des și eu fac shrimp cu usturoi și vin alb (un ardei iute, coaja de lămâie și pătrunjel). Apoi, tradiționalul American “shrimp & grits” e des in repertoriu...creveți peste un soi de mămăliga moale. 

 

imi plac pe batz la grătar. 

 

mai multe idei:

 

https://www.epicurio...-dinner-gallery

 



#77
antmil

antmil

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.491 mesaje

Postat 07 septembrie 2020 - 19:24

Wow, Viviana....30kg!!!!

 

Eu m-am strofocat cu 3kg de vinete și 2kg de gogoșari și mi s-a părut mult. Am făcut afara la foc de lemne. 8 borcane mi-au ieșit. 



#78
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 07 septembrie 2020 - 19:38

Bună seara și de la mine,

 

Strumf, mă bucur că sunteți mai bine, aveți grijă de voi! Lui Mr. ascunde-i cărțile :D (mă rog, zic așa, îmi dau seama că nu ai cum).

 

Laura, ce de pregătiri de toamnă ați făcut! E bine că tatăl tău își face de lucru, ajută să aibă ocupație.

 

Mihaela, faini Winstonii mici :).

 

Fleur, sper că e bine prietena ta (cea lovită de minge).

 

Roli, fain concediul vostru, se vede că v-ați încărcat bateriile!

 

Corina, țin pumnii să găsești ceva care să-ți placă cât mai repede!

 

Antmil, concediu plăcut că am uitat să-ți urez! 

 

Viviana, bancomatul trage înapoi și banii dacă nu îi ridici într-un timp determinat, nu doar cardul. Sunt sisteme standard de siguranță ca să nu îi ia un binevoitor care vine după tine. Bine că ai reușit să-l recuperezi tot azi, eu știu că în general ți-l pot da a doua zi (trebuie deschis automatul, făcute nu-știu-ce operațiuni).

 

Referitor la tema capitolului, cred că am o sticlă de vișinată în frigider de mai bine de doi ani :) (e o sticlă de jumătate de litru). Oricum nu cred că expiră :).

 

Despre mine nu prea am ce să povestesc, am ieșit ieri spre seară cu niște prieteni de-ai domnului meu (un coleg de liceu cu soția), ne-am simțit tare bine. Dar am mâncat fără limită, am fost la un restaurant turcesc și n-am putut să refuz un kunefe  [zirea]


Editat de danielag, 07 septembrie 2020 - 19:41 .


#79
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 07 septembrie 2020 - 19:39

Viv, la fel se întâmplă și cu banii, dacă nu-i retragi rapid din fanta bancomatului (nu știu, îți suna telefonul fix în clipa aia și te apuci să-l cauți în geanta, de ex) , sunt trași înapoi, ambele proceduri (capturarea cardului și a banilor dacă rămân mai mult de x secunde în fanta) sunt făcute pentru a preveni operațiunile frauduloase sau situațiile în care persoana care utilizează bancomatul este atacata, i se face rău, chestii din astea. 



#80
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 07 septembrie 2020 - 20:02

Apropos de ce spune Daniela, am înțeles ca recent s-a deschis un restaurant nou turcesc lângă /în zona Promenada Mall (București) , lăsase cineva o recenzie "delicioasa" pe FB. 





Etichetat si cu pinguini, madagascar, toamna, visinata

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -