Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 4 voturi

Visinata, afinata, cornata si alte conserve

pinguini madagascar toamna visinata

1089 raspunsuri la acest subiect

#1071
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 06 octombrie 2020 - 13:07

 

 sincer, m-am bucurat ca mi-au tihnit 3 ore fara sa aud comentarii, vaicareli si sa vad ochi dati peste cap. .... 

 

 

ooo, daaaa!!!!



#1072
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 06 octombrie 2020 - 13:07

Din experiența mea: faptul ca nu am obligat-o pe Silvia sa vina cu noi atunci când nu a mai vrut, a făcut ca acum sa își dorească sa vina cu noi. Mai nou nu vine Pt ca are de învățat, dar ar veni. Chiar și pe la biserici :). 
In pădure, la cules de afine sau ciuperci am fost deja de mai multe ori. Aseară am descoperit cât îmi lipseau plimbările cu ea :). Dacă “omul” e plecat pe continent, trebuie sa ieșim noi doua seara cu W (altfel e treaba lui :)). Și avem iar discuții din alea faine :). 

 

Nu știu însă dacă se potrivește la toți adolescenții. La noi a mers sa o lăsam in pace. 
 

Si sa nu las fata nelaudata. Se vede ca a început sa învețe, ca știe in sfârșit de ce merge la școala :)). Chiar dacă i-a luat 10 ani :). A luat trei note de A la suedeza, engleză și psihologie. E clar ca e foarte buna la materiile astea și se gândește cum sa le combine. Nu se vede psiholog. Dar s-ar vedea studiind lingvistica :). 
La materiile “exacte” e Ok, dar nu strălucește la niciuna. Ii plac, sunt interesante, dar nu vrea sa le dedice mai mult timp decât acum, in liceu. 
 



#1073
Otiliav

Otiliav

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.234 mesaje

Postat 06 octombrie 2020 - 13:47

Laura, dar nici eu nu merg cu toate trei mereu. Ba nu sunt acasa, ba au fost cu clasa pe munte si sunt lesinate. Au programe diferite. Eu ma bucur cand vine una din trei. Ah, si destinatia o alegem in functie de cine vine cu mine. Ana si Elisa pot bicicli 15-20 km, Iulia nu. E mai mica decat media la varsta ei, are bicicleta mai mica. We trecut am fost sambata cu cele mari la biciclit, iar duminica doar eu si mijlocia pe un munte. 



#1074
Marion9

Marion9

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.196 mesaje

Postat 06 octombrie 2020 - 14:38

La noi doar cainele e primul la usa cand intreb “ mergem la plimbare?”...copiii doar in vacanta. In rest cu prietenii/ele, cu parintii e plictisitor.



#1075
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 06 octombrie 2020 - 15:16

Care sunt alea deseurile reciclabile verzi?



#1076
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.294 mesaje

Postat 06 octombrie 2020 - 15:54

Aici nu poti incepe orele de condus fara sa fi luat examenul de teorie, asa este legea. Teoria cuprinde legislatia, semnele si regulile de circulatie.

Ca sa te inscrii pt examenul de teorie trebuie sa faci cursul de prim-ajutor (e valabil 6 ani de cand il faci) si sa ai testul de vedere la optician/oftalmolog (e valabil 2 ani..daca ai nevoie de ochelari la condus este mentionat pe permisul de conducere). Cu cele 2 mergi la primarie si te inscrii la testul de teorie, care are loc la cei de la circulatie, in cantonul in care stai (la noi e in Zurich si in alt oras de langa noi). Dupa ce iei testul (care e valabil 2 ani), poti incepe orele de condus (am vazut ca sunt pachete de 10 sau 15 ore, cele 10 costa 1000 franci, 15 sunt 1300). Dupa poti da testul practic, daca il iei, obtii permisul de proba pt 3 ani (in timpul asta nu ai voie sa bei, alcoolemia e 0 pt incepatori...pt permisele normale este 0.5..anumite abateri pot duce la anularea lui si tb sa o iei de la capat cu testul, orele de condus etc). Dupa cei 3 ani de proba, daca totul este ok, tb sa mai faci un curs si dupa primesti permisul de conducere definitiv. E valabil pana la varsta de 70 ani, cand tb sa mergi la medic pt a primi un atestat in care se mentioneaza ca esti inca apt de condus (atestatul tb scos anual).

Nu se cere dosar medical pt permis (decat pt cei care dau pt camion, ei tb sa mearga la control la 5 ani), dar daca ai boli precum epilepsia, nu ai voie sa conduci. 

Totul costa cam 2mii de franci. 

 

Eu am luat permisul in '93..am studiat teoria singura acasa, am facut orele de condus, am fost la medic pt dosarul medical, am dat poligonul (tocmai ce se scosese traseul de noapte), apoi sala (luata), apoi traseul de zi. Dupa 2 luni de la examen am primit permisul de conducere. Pe care aici l-am preschimbat cu cel elvetian (am dus doar testul de vedere de la oftalmolog la primarie si ei au trimis permisul romanesc la cei de la circulatie, dupa o saptamana l-am primit pe cel elvetian). 

Fratelo si cumnata le-au schimbat si ei pe-ale lor..fratelo chiar zicea ca aici exista mult mai multe categorii decat in Romania. 


Editat de Ella73, 06 octombrie 2020 - 15:58 .


#1077
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 06 octombrie 2020 - 16:02

Și aici trebuie sa treci testul de vedere (se face pe net parca) și completezi o declarație pe proprie răspundere despre boli și medicație, înainte sa Primești certificatul ca poți începe orele de condus. Dar nu se da niciun test teoretic.

 

Edit sa spun ca totul se face pe net, nu trebuie sa “mergi” nicăieri cu nicio hârtie sau “dosar” :). 


Editat de mihaela_s, 06 octombrie 2020 - 16:03 .


#1078
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.294 mesaje

Postat 06 octombrie 2020 - 16:05

A primit si Marco certificatul DELF B1  [artif]

Vineri mergem toti 3 sa sarbatorim la restaurantul corean, i-am invitat eu   [:)] lui Marco i-am luat o sticla de rom din Rep.Dominicana, Marciei bilet pt 3 zile la un festival Open Air la anul in iulie. 



#1079
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.294 mesaje

Postat 06 octombrie 2020 - 16:06

Pai cum faci testul de vedere pe net ?  [:)] si aici poti trimite dosarul online...dar tb intai sa mergi la primarie, ca sa-ti verifice identitatea...asa ca mai bine depui acolo dosarul, se ocupa ei de tot; tot online e transmis dosarul. 


Editat de Ella73, 06 octombrie 2020 - 16:07 .


#1080
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 06 octombrie 2020 - 16:08

Mie in Ro, ca sa îmi schimb permisul (îmi expirase) am avut de umblat după o groaza de hârtii. Pe la medici in primul rând, care doar puneau stampile, luau banii. 
Aici ca sa îl schimb in permis suedez am completat un formular pe net, am trimis prin posta permisul românesc și in 2 săptămâni l-am primit pe cel suedez. Nu e nevoie sa umbli nicăieri la medici. Dacă declari ca ai anumite boli sau medicație, ei se interesează mai departe dacă ești in imposibiltate (sau nu) sa conduci. 
 





Etichetat si cu pinguini, madagascar, toamna, visinata

Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Geanta bebelusului

    LarisaG89
    - Ieri, 22:32

  • Cezariana È™i recuperarea

    AnaDemsa
    - Ieri, 12:03

  • Friiig

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 10:16

  • Geanta bebelusului

    ely4
    - Ieri, 10:14

  • Alegerea numelui

    BiancaDragnea
    - Ieri, 09:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -