Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Poate a 3-a-i cu noroc...


21 raspunsuri la acest subiect

#1
rad0u

rad0u
  • Membri
  • 8 mesaje

Postat 03 septembrie 2020 - 08:51

Suntem doi tineri, ea 40, eu 52. Ea își dorește copil, eu datorită ei. Eu am am mai avut 3 sarcini întrerupte brutal in evoluția mea, ea n-a ramas niciodată (pana acum). Inexplicabila chimie dintre noi face ca ea sa rămână însărcinată si daca se uita (prea) lung la mine. Însă...avem doua oprite din evoluție pana in săptămâna 9-a.

Mi-am propus s-o feresc de o noua sarcina cel puțin pana aflam unde-i problema, dar...vara, soare, mare, iaht cu vele - m-am pierdut cu firea si o luna mai târziu aflam ca suntem însărcinați (again). Bhcg afișa valori exponențiale, uriașe. Apoi s-a instalat greața, stările de rău si disconfortul. Cu cât ii era mai rău, cu atât se bucura mai tare. Au apărut si poftele nocturne care m-au făcut fericit. Alergam la 2 noaptea, nebun pe străzi întunecate, pentru că iubita mea poftea shaorma (ea, care nu pune gura pe așa ceva in mod normal). Am mâncat amândoi, râzând cu gura plină, shaorma, pe terasa noastră acompaniați de orăcăitul broaștelor de pe lac.

De doua zile însă, panica. S-au instalat niște dureri pelviene destul de puternice, ii e frica sa nu se întâmple ca la prima sarcina, când crampele anunțau un avort spontan. Am început sa ne îmbărbătam reciproc, ca nu-i așa, oricum nu era planificat si oricum trebuie sa ne analizam la nivel molecular. 
A constatat apoi ca durerile dispar in anumite poziții, sau se ameliorează. Speranța si-a făcut loc din nou.

Intre timp suntem in embargo sexual total, la cererea doctoriței. Altădată as fi înnebunit, dar acum cred ca am început sa probez pantofii de tată. Chiar îmi vin bine...Sper sa am ocazia sa-i si port, nu doar sa-i probez.

Soare azi, o noua zi cu sufletul la gura...



#2
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 03 septembrie 2020 - 09:31

E minunat daca esti atat de implicat. iti doresc sa devii tata cat mai curand.



#3
rad0u

rad0u
  • Membri
  • 8 mesaje

Postat 03 septembrie 2020 - 14:53

Multumesc de gând! Deja experimentez trăiri si sentimente de care n-aveam habar si credeam ca le-am parcurs pe toate. Ma sperie puțin perspectiva schimbării unui mod de viața (hiper)activ, dar Flower-Power.
Si e doar săptămâna 9-a...



#4
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.662 mesaje

Postat 03 septembrie 2020 - 15:31

Si eu am avut doua sarcini oprite in evolutie in primul trimestru. A treia ne-a adus gemeni (care incep peste o saptamana liceul), deci a fost cu noroc dublu. [:)] Sanatate multa si sarcina usoara, sa fie bine! 



#5
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 03 septembrie 2020 - 16:12

Aveti grija cu monitorizarea sarcinii, sa aveti parte de un dr bun, experimentat, atent la detalii, sa va dea analize specifice, mai ales ca aveti istoric. Sa-i dea sotiei tratament de sustinere a sarcinii, daca este cazul. In Bucuresti eu il stiu pe dr Tutunaru, avea multe paciente cu sarcini dificile, care pierdusera sarcini anterior si care au dus sarcina respectiva la termen, cu tratamente de sustinere. Dar sunt o gramada de dr buni pe aceasta "felie". Sarcina la termen sa doresc!  [flo2]

 

Laura, nu stiam ca ai pierdut sarcini inainte de gemeni :(( E o trauma mare pt o femeie... De gemeni citesc mereu cu placere  [:)] , le doresc succes la scoala!



#6
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.662 mesaje

Postat 03 septembrie 2020 - 16:34

 

 

Laura, nu stiam ca ai pierdut sarcini inainte de gemeni :(( E o trauma mare pt o femeie... De gemeni citesc mereu cu placere  [:)] , le doresc succes la scoala!

Da, Monica, prima s-a oprit la 11-12 saptamani, a doua se pare ca era tot gemelara, dar s-a oprit unul din evolutie si l-a afectat si pe al doilea. A treia am sustinut-o cu tratament si stat mult la orizontala. 

Multumesc! 



#7
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 03 septembrie 2020 - 17:45

Aceste saptamani sunt atat de speciale si magice. Urmareste ce se intampla cu ea si bebe - uite aici e saptamana 9.

 

[flo2]



#8
rad0u

rad0u
  • Membri
  • 8 mesaje

Postat 03 septembrie 2020 - 19:33

Uf, la naiba...

Am citit, am sperat, am visat! Aparent s-a dus si asta - o sa ne confirme ECO mâine sau poimâine. La naiba cu cromozomii ăștia mofturoși.

Mai facem o încercare după câteva investigații si gata, ne potolim. Nu toți trebuie sa procreeze, nu?!



#9
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 03 septembrie 2020 - 21:01

Pierderile repetate de sarcina in jurul aceleiasi saptamani pot indica probleme punctuale. Faceti analizele hematologice, e posibil ca administrarea de clexane sa fie o solutie.



#10
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.662 mesaje

Postat 04 septembrie 2020 - 06:55

Imi pare rau [:(]. Sanatate si putere multa! Va incurajez si eu sa faceti niste analize mai amanuntite , sa gasiti cauza. 




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -