Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

toarce tot timpul


67 raspunsuri la acest subiect

#21
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.252 mesaje

Postat 05 septembrie 2020 - 14:38

Ioana eu un an jumate l-am ținut închis intr-o camera pe timp de noapte,  unde avea apa, mincare și pătuț. Apoi l-am lăsat sa doarma cu mine, dar avea deja un an jumate și nu mai era așa năstrușnic. Usa la dormitor sta întredeschisa ca el se mișcă prin casa noaptea. Nu văd cum altfel poți rezolva problema somnului, decit inchizindu-l intr-o camera. Pisicile noaptea se foiesc, maninca, se uita pe geam, nu-l poți educa sa doarmă toată noaptea.



#22
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.927 mesaje

Postat 05 septembrie 2020 - 23:07

Dacă nu vrei s-o deranjeze pe fată noaptea, poți închide ușa de la camera ei. Așa am procedat cu motanul noatru, noaptea închideam camera copilului ( pe când dormeam cu copilul). Mai era o persoană în casă, și dormea pe patul lui uneori, dar cel mai des pe scaunul de birou.

Așa e, nu poți învăța o pisică să doarmă într-un anumit loc. Ea (sau el) alege.

 

Pot toarce din diverse motive, cert e că torsul are un efect liniștitor și asupra pisicii și asupra stăpânilor. Torsul e normal și alungă energiile negative.

 

Mi-e dor să mai am un pisoiaș, dar fi miu vrea acum câțel.

 

Să vă trăiască motănelul, e foarte simpatic. Cum îl cheamă?



#23
ioana

ioana

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.043 mesaje

Postat 06 septembrie 2020 - 12:39

Sasha. Sasenka. Zis Delicatu'. Zis Liliacu'.

 

 

Miniaturi atasate

  • sasha_3.jpg
  • Sasha_4.jpg
  • sasha_5.jpg


#24
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.927 mesaje

Postat 07 septembrie 2020 - 03:51

Frumos Sasha cel torcător. Și noi îi ziceam liliac motanului nostru, avea urechi de liliac când era mic.



#25
ioana

ioana

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.043 mesaje

Postat 10 septembrie 2020 - 20:57

Buna seara!

 

Suntem de 10 zile impreuna si parca ne stim de-o viata.

Sasenka s-a acomodat foarte bine, este increzator si fericit. Imi place seara, mai ales, cand il apuca nebunia si alearga prin casa. Avem jocul nostru, "unde-i baiatu'?", in care el se ascunde si eu trebuie sa-l gasesc, prefacandu-ma ca nu-i vad coada si fundul de sub noptiera sau pat. Apoi il gasesc, mirandu-ma zgomotos, il trag de picioare si-l scot la lumina, el fuge si se ascunde si tot asa....

 

Am fost la vaccin, i-au taiat si unghiile, l-am cantarit (2 kg) si am vorbit despre viitoarea castrare. Vai! O sa se duca cu tac-su cand o veni vremea, eu nu cred ca pot suporta asa ceva. Desi stiu ca e necesar, altfel nu prea vad cum poti sa tii un motan in apartament.

 

Ieri m-a sunat doamna de la care l-am luat, cea care are adapostul de pisici. Voia sa stie cum este, daca s-a acomodat, daca manaca si e baiat cuminte, nu o face de ras [:)].  Am fost impresionata de cat de mult tine la pisicile care-i trec prin mana. I-am trimis si fotografii pe whatsapp, a fost bucuroasa sa-l vada. Din pacate, nu a mai dat niciun pui spre adoptie, are 10 pisoi in 2 custi...

 

Numai bine tuturor,

Ioana



#26
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.252 mesaje

Postat 10 septembrie 2020 - 21:44

Buna seara!

 

Suntem de 10 zile impreuna si parca ne stim de-o viata.

Sasenka s-a acomodat foarte bine, este increzator si fericit. Imi place seara, mai ales, cand il apuca nebunia si alearga prin casa. Avem jocul nostru, "unde-i baiatu'?", in care el se ascunde si eu trebuie sa-l gasesc, prefacandu-ma ca nu-i vad coada si fundul de sub noptiera sau pat. Apoi il gasesc, mirandu-ma zgomotos, il trag de picioare si-l scot la lumina, el fuge si se ascunde si tot asa....

 

Ce dulceața ! Nici nu am cuvinte! Așa e și al meu! O minune!



#27
alicia1976

alicia1976

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 957 mesaje

Postat 11 septembrie 2020 - 20:00

Super, Ioana, ma bucur ca va intelegeti bine si va face fericiti  [:)]  [flo2]



#28
ioana

ioana

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.043 mesaje

Postat 30 august 2023 - 19:44

3 ani de cand l-am adoptat. 

E un membru al familiei, e mezinul nostru iubit. Toti vrem sa ne petrecem timpul cu el, fiecare in felul lui: tac-su il urca pe dulapurile din bucatarie (la cerere, bineinteles, nu cu forta) sa exploreze pe acolo si sa-si mentina conditia fizica, frat-su mai mare ii arunca mingi si se joaca cu el, sor'sa il mangaie si-l cerceteaza centimetru cu centimetru, de la mustati la coada dar ii si taie unghiile, il bibileste etc., iar eu ... sunt mama lui, pe mine ma iubeste cel mai mult. Si eu pe el. 

 

Am recitit din urma, ce scrisesem in urma cu 3 ani. E chiar mai bine decat mi-as fi imaginat. Din fericire, e sanatos, curatel si foarte rezonabil, e foarte usor sa-l ai ca animal de casa. Stau si ma intreb cum se face ca un suflet nascut la tomberon si crescut pe strada (a stat vreo trei saptamani la orfelinatul de copii - pisici inainte de a-l adopta) este atat de iubitor, inteligent si civilizat. 

 

Are un fotoliu al lui, de care se agata si pe care l-a facut franjuri, nu-i nimic, nu ma deranjeaza, oricum nu-mi prea placea fotoliul ala. Are un arbore de catarat in balcon, acolo ii place sa si doarma in cursul zilei. Casa e plina de jucarii pentru motan. Ma surprind pe mine insami cat sunt de calma si de rabdatoare in preajma lui. Asa e cu al treilea copil, te bucuri de fiecare moment petrecut impreuna  [:)] . E drept ca nici nu merge la scoala, nu are teme si examene, viata sociala si prieteni, nu va trebui sa devina independent intr-o zi etc.

 

P.S. Nu-i place sa mearga cu masina. Deloc. Ceea ce ne reaminteste ca este pisica, nu om. Din cand in cand il ducem la bunica-sa, la 100 de km distanta, atunci cand noi plecam in vacanta. La maica-mea este bine ingrijit, rasfatat, asa ca merita sa ne chinuim cu drumul.


Editat de ioana, 31 august 2023 - 09:58 .


#29
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.252 mesaje

Postat 31 august 2023 - 12:52

.

Miniaturi atasate

  • CAT.jpg


#30
ioana

ioana

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.043 mesaje

Postat 31 august 2023 - 14:54

[:D]  [:D]  [:D]




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -