Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mergeti la vot?


170 raspunsuri la acest subiect

#21
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.457 mesaje

Postat 21 august 2020 - 14:35

Pepco, nu ti lasi copila la scoala 2 zile si gata.

De ce nu vei avea CI fi atunci ? 



#22
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 21 august 2020 - 14:52

alegerile nu s-au tinut in hol... se tin intr-o bucata de scoala, intr-o sala de clasa sau in mai multe sali de clasa...

 

roxanaz, atunci au avut loc pentru programare online, era absolut tot ocupat pana atunci, toata luna august si aproape toata luna septembrie.

 

(ce ma enerveaza ca nu mai pot cita)


Editat de Pepco, 21 august 2020 - 15:49 .


#23
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.297 mesaje

Postat 21 august 2020 - 15:06

Eu am facut parte in tinerete dintr-o comisie la alegeri...am inceput duminica la 6 dimineata si am terminat luni la 6 dimineata...din cate imi amintesc, erau multe sali de clasa pregatite pt alegeri; dar si cartierul e mare (in Bucuresti).



#24
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 21 august 2020 - 16:46

Când votam eu in Ro, se vota in sala de sport. Sunt mari și e spațios. De ce se înghesuie lumea in Sali de clasa? 



#25
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 21 august 2020 - 17:14

Pentru ca multe scoli generale nu mai au sala de sport sau este prea mica, dacă exista. Sau sunt arondate atât de multe străzi și secții de votare la o singura școală, încât fizic ar fi imposibil sa aibă toți timp sa voteze, dacă urnele și cabinele de vot ar fi într-o singura incapere. 

La școala unde votez eu sunt grupate mai multe secții de vot, sunt zeci de blocuri și străzi arondate, sunt folosite toate clasele de la parterul scolii, adică 5-6 încăperi. 



#26
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 21 august 2020 - 19:32

S-au dărâmat Sali de sport? S-au micit sălile de sport? :) 



#27
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 21 august 2020 - 20:02

cand am votat pentru prezidentiale, a fost blocata o parte din hol (te indrumau niste neni) si alocate 3 sali de clasa pentru cabinetele de vot.



#28
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 21 august 2020 - 20:13

S-au dărâmat Sali de sport? S-au micit sălile de sport? :)

 

La școala unde votez eu, sala de sport are dimensiunea unei clase obișnuite, hai sa zic ca e puțin mai lunga. La fel era sala de sport a scolii unde am învățat eu. Doar la licee sălile de sport sunt mari, adecvate. Bine, nu am pretenția ca am fost în toate școlile din orașul meu, or fi și scoli cu săli mari de sport. Dar cum majoritatea școlilor din Ploiești sunt vechi, construite pe vremea comunismului, având cam acelasi plan de constructie, presupun ca mai toate au săli de sport mici. Când eram elevi, probabil ni se păreau suficient de mari.

Însă repet, într-o școală nu votează doar cetățenii din cele 10 blocuri care o înconjoară (de exemplu), ci mult mai mulți, deoarece sunt comasate mai multe secții de votare într-o singura școală/gradinita/liceu , din cauza ca în multe cartiere nu exista alte spatii care sa poată fi folosite ca secții de votare. Eu votam înainte într-o maghernita care aparținea de societatea de distribuție a energiei electrice, era o clădire tip vagon, veche, din cărămidă, cu tavane joase, cu sobe de teracota, cu pereții și tavanele coscovite de timp. Între timp clădirea a fost abandonata, apoi demolata, acum este un supermarket construit în acea zona. Toți cei care eram arondați la acea secție de votare am fost relocati la o școală din zona. La acea școală vin sa voteze cei domiciliați în zeci de blocuri din cartier, plus mare parte din cei care locuiesc la case pe străduțele din cartier.

Dacă fac un calcul aproximativ, doar din blocul meu, care are 2 scări și 72 apartamente, calculând 2 pers cu drept de vot per apartament, rezulta 144 de votanți. Sunt cel puțin 20 de blocuri plus un număr necunoscut de case, toți votam la acea școală, deci vorbim de minim 2000 de oameni care ar trebui sa vina la vot la o singura școală. Nu ar avea fizic timp sa voteze toți, dacă ar fi folosita doar sala de sport a acelei scoli. Și asta fără sa punem la socoteala căderile sau blocarea sistemului informatic folosit la scanarea buletinelor, s-a întâmplat la alegerile anterioare, cu siguranță se va întâmpla și acum. 

 



#29
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 21 august 2020 - 20:31

Corina, mersi de răspuns. La noi in oraș nu erau mici sălile de sport, dar înțeleg ca nu e la fel in țara. Și nu mi se păreau mari Pt ca eu eram mică, doar am votat ca adult :). 
 

Oricum părerea mea este ca o sala de clasa are bănci, deci nu e mare, căci e ocupată. 
 

Dar e adevărat ca nu am mai votat de vreo 15-20 de ani, nici nu mai știu... 

 



#30
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 21 august 2020 - 20:53

Corina, mersi de răspuns. La noi in oraș nu erau mici sălile de sport, dar înțeleg ca nu e la fel in țara. Și nu mi se păreau mari Pt ca eu eram mică, doar am votat ca adult :). 
 

Oricum părerea mea este ca o sala de clasa are bănci, deci nu e mare, căci e ocupată. 
 

Dar e adevărat ca nu am mai votat de vreo 15-20 de ani, nici nu mai știu... 

Pai se scot bancile.
 




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -