Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Caldura mare, mon cher


965 raspunsuri la acest subiect

#941
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 04 septembrie 2020 - 10:21

Neatza! 
Azi sunt liberă, după ce termina Silvia școala (la ora 17), mergem toată trupa, o luam și pe Diana, sa vedem cățeii. Abia aștept! 
 

Am avut o săptămâna stresanta, grea. M-am trezit ieri noapte cu panica, știu deja reacțiile corpului. Ca norocul ieri la job am avut sarcini mai puțin stresante și am supraviețuit. Acum sunt mai Ok. 
 

Fleur, eu zic ca e Ok sa ai câteva zile in care sa nu poți face nimic acasa. Problema începe când fiecare zi ajunge sa fie așa, atunci e ceva in neregula. 
Eu zilele trecute chiar dacă am fost epuizata la job, am venit acasa și am ieșit la o plimbare lunga, a fost tare bine. Alaltăieri am lucrat de dupamasa și n-am mai făcut nimic când am ajuns acasa, ca era 22.30, de asta ptobabil m-am trezit noaptea cu panica. Chestia e ca știu ce sa fac, cum sa o “anihilez” și asta face diferența. Asta am învățat in zilele de stat acasa in medical. 
 

Eu fac dulceața de căpșuni (am cules de la ferma) și pun zmeura in congelator (tot culeasă de la ferma). Zmeura nu am anul asta ca nu au organizat din cauza pandemiei. La căpșuni au organizat tare frumos, e mereu foarte multă lume care culege, au anumite zile și ore, nu se poate oricând. Anul asta am făcut și “dulceața reginei” dar numai un borcan, din ce zmeura și afine am avut acasa, afinele culese din pădure. 
Am pus castraveți la murat, multe borcane, castraveți cumpărați de la ferme. 
Altceva nu pun, ca nu se mănâncă. 
Am pus in alți ani compot de prune, din prunii din curtea comuna din fata casei, dar nu s-a mâncat. Avem și peri acolo, dar n-am mai făcut nimic din pere :). 
Foarte curios, anul asta nu au rodit deloc, nimic. Nici prunii nici perii. Nu știu de ce. Anul trecut au fost plini de fructe. 
Am mai pus și zacusca, dar tot așa, nu s-a mâncat. Nu mai pun :). 
 



#942
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 04 septembrie 2020 - 10:23

Laura, n-am apucat sa scriu dar busuioc tăiat și pus in congelator. Eu cumpăr congelat :). 



#943
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 04 septembrie 2020 - 10:24

ardei capia tocați.

 

Sunt copti? Sau altfel?



#944
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.662 mesaje

Postat 04 septembrie 2020 - 10:30

Laura, poți să te lauzi că ai făcut extract alcoolic [:p]

Tincturi chiar! De pus 'la buric", cum spunea bunica mea [:)]



#945
glimmer

glimmer

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.176 mesaje

Postat 04 septembrie 2020 - 10:30

Sunt copti? Sau altfel?

Cruzi, dați prin mașina de tocat, puși în borcane (de obicei mici, cât folosesc o dată), borcanele în baie marină. Ne place să adăugăm la diverse mâncăruri/sosuri, pentru că dau o culoare foarte frumoasă (un roșu mai aprins așa).



#946
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 04 septembrie 2020 - 10:32

Ioana, nu știu cum sunt ardeii lui Glimmer, dar mama mai face ardei kapia dați prin mașina de tocat, amestecați cu sare, pus la sticle mici și cu ulei deasupra. Amestecul nu se fierbe nici înainte de a-l pune în sticle, nici după, ardeii țin de la sare. Se folosesc pentru mâncăruri și tocănițe.

 

Am găsit ceva similar aici: https://savoriurbane...-fara-fierbere/



#947
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.662 mesaje

Postat 04 septembrie 2020 - 10:32

afiiinaaataaaaaaa!!!! 

Intentionez sa fac si cornata, daca mai gasesc fructe in piata saptamana viitoare [;)]



#948
silvi8

silvi8

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.360 mesaje

Postat 04 septembrie 2020 - 10:34

 

silvi, eu zic sa nu te plangi, sa pui mana sa faci palinca!  [:D] Aseara am coborat in beci sa imi duc afinele pregatite pt afinata si cand imi admiram raftul cu bidoanele in care "se pregateste" afinata, ciresata si visinata mi-a parut rau ca nu aveam telefonul sa va trimit o poza. Pana la urma sunt si eu gospodina, intr-un fel  [:-)))]  [:-)))] , am si eu "conservele" mele.

socrii mei nu fac palinca/tuica din fructe, nu se practica in zona noastra. fac tuica la cazan din struguri, ce ramane adica dupa tescuit (nu stiu cum se numeste).

fructele pe care nu le folosim sunt perele si prunele pentru ca sunt prea multe. dar le da soacra altor persoane sau la animale.

restul fructelor se consuma fie proaspete fie se fac gem/compot. 

dar visinata, afinata etc fac si socrii mei dar pun fructele in tuica in damigene mici...cred ca pun si zahar.



#949
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 04 septembrie 2020 - 10:36

Ah, vroiam sa caut pe net dar va intreb intai pe voi. am mult busuioc in gradina, oare cum pot sa il pastrez peste iarna? Mie imi place mult si il folosesc in multe mancaruri. El e in floare acum, ar merge oare uscat si apoi macinate /zdrobite frunzele?

 

Eu am o tufa pe geamul de la bucatarie si mereu il tund, creste ca nebunul.

Il pastrez asa:

- spalat, uscat si congelat imediat (nu il toc ca se pierde din uleiuri)

- spalat, uscat si apoi pus la uscat pe dulap

- spalat, uscat, tocat si pus in unt moale (topit). asta merge numai specific la retelete care cer unt. 

 

Am auzit ca ar fi si varianta sa il toci si sa il pui in ulei in tavita de facut cuburi de gheata si sa il congelezi. Avantajul la asta este ca poti sa il folosesti la paste de ex, ca se topeste uleiul la loc.



#950
silvi8

silvi8

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.360 mesaje

Postat 04 septembrie 2020 - 10:36

 

Nu mai retin, de ce a mers la alta scoala timp de 1 an? Scuze nu vreau sa deranjeze intrebarea...  [flo2]

 

 

ma bag si eu...cred ca a mers la alta scoala ca sa nu fie amandoi la aceiasi scoala, sa nu fie baiatul profei si in ideea ca fara mama va fi mai ascultator, cooperant. parca asa imi amintesc.




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -