Sari la conținut

Sari la conținut

* * * * * 1 voturi

Caldura mare, mon cher

965 raspunsuri la acest subiect

viviana

viviana

Membru VIP

• Moderators
  • 25.696 mesaje

Postat 12 august 2020 - 21:07

Astazi a  plouat.

Am fost la  biciclit.  M-am mai destresat.

Acuma stau in pat cu laptopul in  brate,  scriu si ascult greierii.

• 0

viviana

viviana

Membru VIP

• Moderators
  • 25.696 mesaje

Postat 13 august 2020 - 08:51

Buna dimineata,

Am dormit si eu ca omul pe racoare, adica bine.

Azi  am ceva de lucru si asta ma bucura.

Nu am  nicio noutate.

Ma gandeam asa la sistemele astea de  sanatate care dau rateuri in vremea asta de pandemie. La Ioana la Strummphi si la faptul ca cel mai tare, pe mine m-ar enerva sentimentul de neputinta.

Mihaela,  am citit despre parasirea grupului, nu am avut niciun sfat pentru ca eu sunt genul care isi ia jucarelele si pleaca fara a  da explicatii.

Ma bucur si traiesc vacanta fiecarui pinguin ca si cum a fi a mea.

Glimmer, sper  ca sunteti toti ok.

Antmil, am avut un soc cand am citit  cat v-a daunat furtuna. Daca nu m-am mai uitat la  tv...

• 0

danielag

danielag

Membru de baza

• Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.108 mesaje

Postat 13 august 2020 - 09:29

Bună dimineața și de la mine,

Roli, drum bun în vacanță, să treceți bine toate granițele și la dus și la întors și să vă încărcați bateriile!

Ioana, medicul de familie ți-a dat și o explicație pentru care nu te trimite la urolog?? Mi se pare incredibil, îi spui că te doare și nu te poate trimite la investigații?

Ant, bine că v-a venit curentul! M-am uitat după Hepplewhite și mi se pare sofisticat  [flo2] , sper să găsești geam de protecție.

De la mine nu mare lucru de povestit. Ieri am avut un episod tare urât cu pisica. A intrat în baie și s-a cățărat pe gemulețul mic să se uite afară (avem plasă). Eu am vrut să o iau de acolo, a protestat și n-am reușit din prima (de obicei protestează ușor, n-am băgat de seamă). Am mai încercat să o iau încă o dată (poate aici am bruscat-o puțin, nu-mi dau seama) și când am pus-o jos a început să facă ca toate relele  [batcap] , mă hâsâia și scotea un miorlăit din ăla gutural (cred că îl știți, cam cum fac motanii când se bat). Nu mai puteam să ies din baie că se postase în fața ușii, eu eram către cadă. A ținut-o așa o vreme, noroc că a venit al meu să vadă ce avem. Recunosc, mi s-a făcut frică atunci, era total descompusă. E prima oară când pățesc așa ceva :(((, nu știu de ce a făcut chestia asta. Al meu zicea că dacă devine agresivă nu o mai ținem în casă, dar eu zic că sigur a supărat-o ceva. Poate o doare ceva? Partea proastă e că nici nu o pot duce la vet, are probleme mari cu intratul în cușcă :(((. Of.

• 0

Ella73

Ella73

Membru VIP

• Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 12.822 mesaje

Postat 13 august 2020 - 10:02

Servus pinguini

Vacanta faina celor care sunt in vacanta  [pk]

Ant, bine ca s-a rezolvat...cand am ajuns noi la ai mei, s-a oprit curentul pt cateva ore (vreo 5 parca), au fost avarii....tot la frigider m-am gandit...noroc ca berea era rece  [:D] ei au patit-o intr-o iarna, vreo 2 zile a tinut..a fost nasol fara caldura si apa calda...le-am tot zis de generator, dar nu vrea tata...poate il conving...vara e ok, dar iarna fara caldura nu prea.

Noua ne-a dat mama dulceata si compot de visine...visine din pomul lui fratelo...are visin si ciresi, plus gutui...anul asta a facut multe visine...are si vita de vie, pe gardul care desparte casele noastre...ajuta si tata la cules si cuscrul face must si le da si alor mei..anul asta insa nu erau strugurii deloc copti, anul trecut erau cand am fost (tot aceeasi perioada).

La noi chiar daca este ft cald ziua, noaptea e racoare...inchid mereu geamul, pt ca mi-e frig...la 35° afara, in casa sus sunt 25...la boxa vreo 18...aseara a plouat, cred ca si toata noaptea..dimineata inca ploua...acum vrea sa iasa soarele.

Marco mi-a zis ca sunt obsedata de umbrele  [:D] ieri aveam 3 deschise in gradina...daca e ft cald, se incinge betonul de pe terasa si nu-mi place....asa ca fac umbra.

Daniela, cred ca s-a speriat pisica...a mea a facut asa atunci cand a atacat-o cainele...si pe mine m-a zgariat cand am prins-o.

Sheela ieri a cautat doar locuri racoroase, cred ca i-a fost si ei cald.

Azi merg la manichiura, mi-au crescut mult unghiile, asa ca le voi scurta.

O zi faina sa aveti. 

• 0

mihaela_s

mihaela_s

Membru VIP

• Membri
  • 28.122 mesaje

Postat 13 august 2020 - 10:13

Ziua buna! 

Daniela, e castrat motanul? De ce voiai sa îl dai jos? In general pisicilor nu le place sa fie “conduse” :). Morgan face urat de când e el, dacă facem chestii ce el nu vrea. 

Cand motanii se “bat” sunt in transă. Eu am încercat sa îl opresc pe Morgan sa se bată, erau la noi in curte. Dar n-am reușit. Erau doua statui mârâitoare și când am vrut sa îl hâșâi pe motanul intrus, se uita la mine cu niște ochi...și nu se mișca. A trebuit sa ii las sa își rezolve singuri problemele. 

Viviana, de asta mi-e așa greu. Pt ca exact așa fac și eu. Din păcate acum nu se poate...cel puțin așa cred eu. Poate voi fi surprinsă ca nu ma întreabă de ce vreau sa ies din grup :)). 

Plec la naprapat... 

• 0

mihaela_s

mihaela_s

Membru VIP

• Membri
  • 28.122 mesaje

Postat 13 august 2020 - 10:15

Ah, mi-am adus aminte de ce îmi spune mereu Silvia: ca noi ne purtam cu animalele ca și cum ar fi oameni :). Ca am “humanizat” animalele. Și nu e cazul. Trebuie sa le înțelegem așa cum sunt ele. :) 

• 1

danielag

danielag

Membru de baza

• Membri
  • 9.108 mesaje

Postat 13 august 2020 - 10:27

Mihaela, e pisică (fetiță) și e sterilizată. Voiam să o scot din baie, să închid ușa (nu o las în baie de obicei, dar a intrat cu mine).

Să știi că eu vreau să o înțeleg cum e ea, dar nu știu de ce a reacționat așa :).

• 0

danielag

danielag

Membru de baza

• Membri
  • 9.108 mesaje

Postat 13 august 2020 - 10:56

În altă ordine de idei, am găsit poza de mai jos despre redeschiderea stagiunii la Cazinoul Constanța, anunțul e probabil din anii '20 (se deschidea și clădirea restaurantului în afara cazinoului, actualul sediu al Acvariului Constanța).

Vă las să descoperiți cum interpreta d-ra Amylla, o splendidă dansatoare muzicală  [:)] .

Și din meniu am căutat rețeta de Biscuit Tortoni și am descoperit cum un desert simplu italian a ajuns în restaurantele posh din Paris sau New York.

Deschiderea stagiunii Cazino.jpg

• 1

Ioana_Pos

Ioana_Pos

Membru VIP

• Membri
  • 17.960 mesaje

Postat 13 august 2020 - 11:48

Ioana, medicul de familie ți-a dat și o explicație pentru care nu te trimite la urolog?? Mi se pare incredibil, îi spui că te doare și nu te poate trimite la investigații?

Pentru ca analizele de urina nu arata nici infectie, nici sangerare.

• 0

Ioana_Pos

Ioana_Pos

Membru VIP

• Membri
  • 17.960 mesaje

Postat 13 august 2020 - 11:55

Vă las să descoperiți cum interpreta d-ra Amylla, o splendidă dansatoare muzicală  [:)] .

Și din meniu am căutat rețeta de Biscuit Tortoni și am descoperit cum un desert simplu italian a ajuns în restaurantele posh din Paris sau New York.

attachicon.gifDeschiderea stagiunii Cazino.jpg

Dra Amylla cu piciorusele ei :):)

Ce imi place ca meniul este in franceza, sau asa imi pare mie, si ii zice Zagouska. Oare asa o fi in greaca?

• 0

Intrebari Panica

• Naștere naturală cu epidurală?

tudorgeanina
    - Ieri, 23:26

• Bebe regurgiteaza

Koryna89
    - Ieri, 19:52

• Transpozitie de vase mari si stenoza pulmonara

AndraSt
    - Ieri, 17:35

• Forma capului la bebelusi