Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Incepem scoala pe 14 septembrie...sau nu... si cele 3 scenarii in dezbatere

incepe scoala 14 septembrie noul an scolar 2020-2021

247 raspunsuri la acest subiect

#11
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 26 august 2020 - 10:12

Mai, imi pare rau sa va spun, dar in Romania paranoia e la cote maxime. 

Aici unde au fost 30000 de morti, iar acum sunt 4000 de cazuri pe zi (nu 1000 ca in Romania) nu am vazut oameni asa de panicati.

Izolarea s-a terminat din 11 mai. De atunci copiii mei merg la scoala, se intalnesc cu prietenii, ies la joaca si am fost in vacanta.

Ne spalam pe maine de 100 de ori pe zi, ne punem masca in aglomeratii si locuri inchise si cam asta.

Stresu asta la maxim face mai mult rau ca boala.

Populatia Frantei 65 milioane

Populatia Romaniei 19 milioane



#12
Elkia

Elkia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.100 mesaje

Postat 26 august 2020 - 11:24

Alocarea inutila de resurse . 
asta văd eu. 
asta cu online unii, unii acasă e utopie. 
 

la mine merg copii la școala in ture . Nu unii sunt online unii fizic in clasa . 
m-am mai scris. 
dar eu scriu, eu aud . Ca voi aveți o placa ca unii au bani și scoli etc și altii nu.

 

la mine in școala nu e nici portar nici femei de servici. Un maistru cu copii care au primit arest fac curatenie

gunoiul îl duce fiecare elev când e de servici. 
sortat deja

nici aer condiționat nu au, nici tv, și bancile au 40 de ani. 
sunt 900 copii in școala . 
 

de asta și rezultatele la învățătura sunt direct proporțional cu implicarea părintelui . 



#13
Elkia

Elkia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.100 mesaje

Postat 26 august 2020 - 11:28

Decizii proaste la tot cazul . 
de ex , de ce vine acasă sa testeze ? 
aseara am citit un caz . Cât efort . Cine plătește ?

 

pai sa vii intr- un spital in Germania sa vezi ca sunt 2  asistente și 2 dr la copii și aia preiau și urgentele . 
m-am mai scris: la Focșani la urgente și copilul de 8 ani a remarcat multe halate albe. 
Bomboana a fost ca exista liftier . OMG. 
 

multe chestii sunt închipuite , 



#14
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.662 mesaje

Postat 26 august 2020 - 11:57

Alocarea inutila de resurse . 
asta văd eu. 
asta cu online unii, unii acasă e utopie. 
 

la mine merg copii la școala in ture . Nu unii sunt online unii fizic in clasa . 
m-am mai scris. 
dar eu scriu, eu aud .
Ca voi aveți o placa ca unii au bani și scoli etc și altii nu.

 

la mine in școala nu e nici portar nici femei de servici. Un maistru cu copii care au primit arest fac curatenie

gunoiul îl duce fiecare elev când e de servici. 
sortat deja

nici aer condiționat nu au, nici tv, și bancile au 40 de ani. 
sunt 900 copii in școala . 
 

de asta și rezultatele la învățătura sunt direct proporțional cu implicarea părintelui . 

 

Sa mor daca inteleg ce vrei! Pt ca ai scri tu pe forum, acum toti trebuie sa iesim in strada sa cerem si la noi cum e la tine? Sau ce?!? Fiecare stat isi organizeaza resursele cum il duce capul si cum crede de cuviinta. Deciziile se iau la nivel de autoritati, nu de cei 10 membri activi pe forum care te citesc pe tine!  

 

In scolile in care deja se invata in 3 schimburi, cate 30-35 de copii in fiecare clasa, unde mai bagi alte "ture"?  Fiecare scoala va incerca sa asigure conditii de invatare si siguranta cat de bine va putea. La unuii este posibil sa mearga toti copiii odata la ore, in alte scoli se va putea invata in ture, in altele se va invata in sistem acasa /online. Ce te tot rastesti atata la noi !? 

 

 Am stat si eu de vorba destul de mult intr-o zi cu o profesoara de biologie dintr-un liceu din zona Munchenului  ( e romanca, sta de mai bine de 10 ani in Germania). Mi-a povestit si in primavara si acum din nou cu cate restrictii si cate masuri de igiena , distantare si siguranta pt copii s-a redeschis in aprilie liceul unde lucreaza ea. Imi spunea ca si acolo unii copii sunt in clase, unii online. Cei care sunt in clase nu au voie sa faca schimb nici macar de pixuri intre ei, ca poarta masca si trebuie sa stea la distanta, ca masurile sunt foarte riguros impuse. 

 

Promit ca pe 15 octombrie vin aici si iti povestesc dupa o luna cat de utopic este sau nu este sistemul hibrid, cu jumate de copii in clasa, jumate online. Se pare ca asa va functiona liceul unde merg copiii mei. Vom sti sigur dupa 10 septembrie. 



#15
Elkia

Elkia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.100 mesaje

Postat 26 august 2020 - 12:18

Pai asta zic ca in ro e paranoia, cum zice Coca.

ca altii au mai multe.

or fi având cei din Bayern , dar copii mei nu au posibilitatea duala, unii online.

 

fac schimburi așa 

clasa 10 cu clasa 5 merg fizic la clasa . Sunt 28-30 copii in clasa : 15 merg de la 7:45 la 10:45 fără pauze .

apoi ceilalți 15 merg de la 11:15 la 14. Copii merg pe culoar, Masca o scot doar in banca . Fără pix schimbat. 
 

apoi 2 sapt stau acasă online .

ca sapt ulrmatoare merg clasa 9-7 apoi 8-6

 

cei de clasa 11-12 merg conform orarului . Ei au etajul separat . 



#16
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.754 mesaje

Postat 26 august 2020 - 12:19

Si la noi va fi sistem hibrid. Au fost facute sondaje in ultimele saptamani si parintii au fost nevoiti sa decida daca vor trimit copiii la scoala sau opteaza pt virtual learning. In medie la noi in oras, 20% din familii au optat pt online learning.

 

in plus, la scoala ni s-a spus ca "sick days" pt copii sun un concept perimat, toate clasele vor fi disponibile si online si copiii care nu vin la scoala vor participa online (daca nu-s asa bolnavi incat sa nu poata lucra)

 

sunt foarte curioasa... aici nu mai avem autobuz si scoala e la 30 de min de condus de casa, deci trebuie sa ne adaptam putin orarele. 

 

vom vedea si ce activitati reincep si ce nu. in fine, multe de considerat



#17
Elkia

Elkia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.100 mesaje

Postat 26 august 2020 - 12:21

E frustrarea mare peste tot.

eu nici la o nenorocita de piscina  nu am fost , am fost 4 zile pe aici in Germania, nu am plecat din țara special sa ma pot întoarce la servici și fără sa pun in pericol colegii și sa fac un balast la sistemul de sănătate . Nici un paracetamol nu vreau cu rețeta . 
ce sens are ?!

stau acasă . Asta e. Și îmi fac griji cumplite pt mama mea și nu știu dacă o mai văd . 
dar asta e. Ce sa fac ? 
mda ma vait de școala copiilor ?!

 

timpul le rezolva pe toate 

 

 



#18
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.662 mesaje

Postat 26 august 2020 - 12:28

Pai asta zic ca in ro e paranoia, cum zice Coca.

ca altii au mai multe.

or fi având cei din Bayern , dar copii mei nu au posibilitatea duala, unii online.

 

fac schimburi așa 

clasa 10 cu clasa 5 merg fizic la clasa . Sunt 28-30 copii in clasa : 15 merg de la 7:45 la 10:45 fără pauze .

apoi ceilalți 15 merg de la 11:15 la 14. Copii merg pe culoar, Masca o scot doar in banca . Fără pix schimbat. 
 

apoi 2 sapt stau acasă online .

ca sapt ulrmatoare merg clasa 9-7 apoi 8-6

 

cei de clasa 11-12 merg conform orarului . Ei au etajul separat . 

 

Deci pana la urma nu merg tot timpul la scoala, ci fac si scoala online, vezi ca te contrazici singura ...  Si sunt tot 15 copii max in clasa, cum se vorbeste sa fie si in Romania . Nu vad insa cum in 3 ore, chiar si fara pauza, poti inghesui 6-7 materii , cate ar trebui sa aiba in mod normal intr-o zi de scoala un elev de liceu aici. 



#19
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 26 august 2020 - 12:29

 

apoi 2 sapt stau acasă online .

ca sapt ulrmatoare merg clasa 9-7 apoi 8-6

 

 

deci pana la urma si in Germania se sta online. e aceeasi idee, aplicata diferit. 



#20
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.754 mesaje

Postat 26 august 2020 - 12:31

Clar, atitudinea zen e panaceu :)))))





Etichetat si cu incepe scoala, 14 septembrie, noul an scolar 2020-2021

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -