Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Au bonheur des pingouins (sans la covid)


1086 raspunsuri la acest subiect

#721
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.662 mesaje

Postat 04 august 2020 - 12:13

viviana, eu sunt convinsa ca in cazul Silviei (dar si al altor tineri) trairile, manifestarile biologice sunt reale, nu inchipuiri si ipohondrii. Ii doresc din suflet sanatate si sa isi gaseasca echilibrul in vremurile astea nebune. 

 

Dar imi mentin parera ca generatiile pe care le crestem noi sunt mult mai sensibile emotional, mai putin inclinati spre lucruri practice si nu e vina lor, in nici un caz. Pur si simplu asa a evoluat societatea, lumea in care traim. 



#722
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 04 august 2020 - 12:27

nu cred ca generatiile de azi sunt mai sensibile emotional.

Sunt mai vulnerabbile. Pentru ca sunt mai extrovertite si se expun mai mult.

Si ce e mai cool in ziua de azi decat sa ranesti  in punctele nevralgice?



#723
Otiliav

Otiliav

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.234 mesaje

Postat 04 august 2020 - 13:16

Otilia, insula este Texel iar informatii despre spital gasesti aici https://www.ecomare.nl/en/

Noi am mai fost  pe insula in urma cu 5 ani in luna august dar a fost frig Si a batut vantul ingrozitor. Nu mi-a placut si am zis ca nu mai revin, dar cei din jur m-au convins ca merita.
Se pot inchiria biciclete, pe toata insula sunt piste. Sunt si cateva sate unde centrul aminteste de un muzeu al satuli. Uite aici cateva info https://www.texel.ne...summer-on-texel

 

Singurul inconvenient a fost ca am asteptat la feribot aprox o ora deoarece era foarte aglomerat. 

 

Nu pare chiar greu de ajuns acolo pentru noi. E cam o zi de mers de la prietenii nostri din Danemarca. Si e fix ce imi place cu natura si diverse activitati recreative. Plus nisip fin bonus. Numai vremea sa fie buna.

Oricum suna foarte tentant. Mersi mult  [:)]



#724
Otiliav

Otiliav

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.234 mesaje

Postat 04 august 2020 - 13:23

nu cred ca generatiile de azi sunt mai sensibile emotional.

Sunt mai vulnerabbile. Pentru ca sunt mai extrovertite si se expun mai mult.

Si ce e mai cool in ziua de azi decat sa ranesti  in punctele nevralgice?

 

La copii din jurul mau vad multa grija in exprimare si la anumite detalii. Si multa empatie la generatiile de azi.

 

In nici un caz jocuri stupide gen baietii frecau fetele pe obraji cu bulgari de zapada. Ocazie cu care mai si puneau mana pe ici pe colo. Sau tras de pe tine pantaloni de trening in jos. Asa ceva iese complet din discutie pe aici.



#725
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 04 august 2020 - 13:55

Bună ziua și de la mine,

 

Voiam să vă arăt un clip fff drăguț în care Barilla și Federer au reușit să surprindă două adolescente din Finale Ligure

 

https://www.youtube....h?v=ukNLmdq24l8

 

[il]  [il]  [il]



#726
silvi8

silvi8

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.360 mesaje

Postat 04 august 2020 - 14:23

intrebare: fetele englezoaice, cum se spune apartament decomandat? semidecomandat?



#727
silvi8

silvi8

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.360 mesaje

Postat 04 august 2020 - 14:26

detached vad ca e la case si cam inteleg ca ar insemna ca sunt impartite sa locuiasca doua familii, sau oricum ceva de genul.

pe mine ma intereseaza un apartament cu 2 camere, ambele cu intrare din hol. in romana ii zice decomandat, camerele nu comunica intre ele.

sper ca intelegeti la ce ma refer



#728
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 04 august 2020 - 14:42

Silvi, din ce știu eu de obicei dormitoarele sunt separate și te uiți după numărul de dormitoare. Un 2 bedrooms apartment e ceea ce cauți (apartamentele de acest fel au un living comun, o baie sau două, o bucătărie).



#729
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 04 august 2020 - 14:52

La copii din jurul mau vad multa grija in exprimare si la anumite detalii. Si multa empatie la generatiile de azi.

 

In nici un caz jocuri stupide gen baietii frecau fetele pe obraji cu bulgari de zapada. Ocazie cu care mai si puneau mana pe ici pe colo. Sau tras de pe tine pantaloni de trening in jos. Asa ceva iese complet din discutie pe aici.

M-am referit la cu totul altceva.



#730
ziki

ziki

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.510 mesaje

Postat 04 august 2020 - 15:14

Salutare pinguini (plini de bonheur, sper)!  [:)]

 

Aproape am ajuns la zi cu cititul despre voi, am aflat ca perfectiunile gemene de Laura au intrat unde voiau (si ii felicit din suflet), ca Velvet incepe un capitol nou (Felicitari!), si ca multe dintre voi va plimbati, mai departe sau mai aproape de casa.

 

Imi pare tare rau ca n-am reusit sa va vad, Mihaela si Antmil - sper sa existe o data viitoare, si sa iasa mai bine!  [flo2]

Felicitari si proaspatului tatic Winston!

 

Imi aduc aminte pe sarite, din lunile in care n-am mai scris, asa ca imi cer scuze daca am mai uitat din news-uri.

 

Si vacanta noastra a fost anulata, asa ca avem toti o stare.. de nestare. Pe vremea asta am fi fost la Budapesta, pregatindu-ne de Viena, dupa ce copiii ar fi stat o luna la ai mei, si i-ar fi serbat ziua de 60 de ani a lui taica-miu - ehe.. bine ar fi fost. Noroc ca avem Skype si Facetime, si am putut sa ne prefacem ca suntem unii cu altii, peste mari si tari, desi senzatia de lipsa ramane.

 

Ai mei amandoi abia asteapta sa inceapa scoala, sub orice forma, oricum ar fi. La Flavia, care trece in anul 3 de liceu (a 9-a cum ar veni), o sa aiba doua zile online, trei la scoala. La Felix, care incepe clasa a 4-a, nu ne-au zis inca dar ne-au spus sa nu cumparam uniforma, rechizite, nimic, pana nu ne anunta ei - suna a limbo ca pana acum, dar om vedea  [alcool]

 

 

In rest, nu am nicio noutate, am intrat sa va salut, sa va "vorbesc", si mai ales sa va urez o vara minunata  [:X]  [flo2]

Pe curand!  [:)]




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -