Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Au bonheur des pingouins (sans la covid)


1086 raspunsuri la acest subiect

#31
velvet

velvet

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.613 mesaje

Postat 12 iulie 2020 - 20:05

am inteles, daniela.m-am uitat pe net.asta e planul B.multumesc .



#32
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.927 mesaje

Postat 12 iulie 2020 - 20:14

Pfui, încă o mică victorie, dar mare pentru mine. Mi- am făcut declarațiile de venit pe 2019 singură, fără ajutor, pentru impozit. E prima oară! Nu credeam că sunt capabilă, dar anul ăsta nu am avut încotro. Fosta contabilă era amică a ex- ului și când am vrut să merg la un birou specializat, mi- au cerut un preț nesimțit să mi le facă.

Așa că mi- am suflecat mânecile și în două zile, timp de 2 ore aprox zilnic, le am terminat și transmis electronic. Probabil se fac și mai rapid de către cineva mai priceput. Eu eram tare intimidată de cifre și termeni dar până la urmă nu e mare lucru, mare parte din muncă o face programul de calculator. Trebuie doar să fii atent să ceri toate deducerile care ți se aplică.

Cred că m- am descurcat, având în vedere că rezultatul e mai bun ca în toți anii de când sunt aici, adică am de primit o sumă neneglijabilă înapoi de la cele 2 guverne, provincial și federal. Ani în care declarațiile mi au fost făcute de diverși, pe care i- am plătit pentru asta.

Sigur, va trebui să aștept să fie verificate, posibil să fi greșit pe ici pe colo, dar nu- ți ia nimeni capul, corectează ei și gata.

Sunt happy, îmi vine să ies să sărbătoresc, dar mă calmez, trebuie să economisesc banii pentru vacanță și după.

 



#33
velvet

velvet

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.613 mesaje

Postat 12 iulie 2020 - 20:35

felicitari, Fleur!  [flo2]   asa se procedeaza la tine? la noi,stii si tu, se ia impozit din salariul brut, calculeaza contabilii scolilor si programele pe calculator.



#34
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.927 mesaje

Postat 12 iulie 2020 - 20:55

Și la noi se reține impozit în timpul anului, din salariu.

La sfârșitul anului fiscal se face o regularizare, pe baza veniturilor și cheltuielilor declarate, se calculează dacă ai plătit în plus, și atunci primești bani înapoi, sau ți s- a reținut prea puțin și atunci ai de plătit tu guvernului. Asta de două ori, pentru guvernul provincial ( Quebec) și pentru cel federal ( Canada), pentru că se ocupă de domenii fiscale diferite și au programe de deduceri diferite.

 

Pare complicat, dar e un sistem bun, există multe deduceri sau credite de impozit prin care statul îți rambursesză din cheltuieli sau îți dă niște bani dacă ești în anumite situații.

 

Să vă dau câteva exemple de credite: pentru cei cu venit mic, pentru cei ce locuiesc singuri sau monoparentali, pentru cheltuieli medicale neacoperite de asigurări, pentru bătrâni,  pentru părinți de copii cu handicap, pentru cheltuieli cu activități culturale și sportive ale copiilor și bătrânilor, pentru renovări în casă, pentru grădinițe nesubvenționate sau babysitter, pentru mutare pentru a te apropia de serviciu ( tu Velvet ai lua banii ăștia dacă ai fi aici), pentru cei stabiliți în zone izolate, pentru cei ce și- au cumpărat prima casă,  etc etc. Sunt multe, de care am aflat doar acum când fac eu singură taxele.

De exemplu, mi- am dedus cheltuieli pentru rechizite cumpărate de mine pentru școală, pentru activitatea mea de profesor. E prima dată când o fac.

Alții își deduc cheltuieli pentru echipamente electronice, homeoffice, etc. Mai ales pentru 2020 va fi cazul.

 

În România nu se mai face declarație de venituri? Știu că într- un timp se făcea, pe când am emigrat eu sau puțin timp după, nu- mi amintesc să fi făcut pentru mine, dar taică- miu sigur făcea.



#35
Viviana_06

Viviana_06

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.017 mesaje

Postat 12 iulie 2020 - 21:19

Dacă tot avem capitol nou, m-am gândit să dau un semn de viață. Așa că spun prezent la chemarea Vivianei.


#36
velvet

velvet

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.613 mesaje

Postat 12 iulie 2020 - 21:20

eu n-am facut asa ceva niciodata, Fleur.in toti anii mei de invatamant.dar suna interesant si ok.



#37
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 12 iulie 2020 - 21:50

Fleur, în RO nu mai avem impozit pe venit global. Impozitul pe venitul din salarii este calculat de angajator (sunt câteva deduceri) și plătit tot de angajator. Impozitul pe dobânzi bancare e calculat și plătit de bancă. Impozitul pe venituri din arendă este calculat și plătit în cele mai multe cazuri de către arendaș. La fel pentru venitul din dividende, impozitul e calculat de către firma care acordă dividendul.

 

Pentru restul de venituri (de ex chirii) se face o declarație de venit anuală, dar nu sunt deduceri.



#38
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 12 iulie 2020 - 21:59

La fel si pt profesii liberale (care activeaza sub forma de PFA-uri s.a), declaratia de venit anuala.



#39
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 12 iulie 2020 - 22:03

Seara buna! 
 

Am fost iar la 4 biserici. Încă ne uimesc cât de diferite sunt, chiar dacă au și multe in comun...toate cele aproape (sau peste, câteva sunt in ruine) 100 de biserici de pe insula sunt construite in sec 12-13, sunt perfecte și pline de obiecte de arta/istorie, foarte bine conservate. Toate sunt funcționale și se țin slujbe (cele duminicale cu rândul, intr-o parohie) in ele, botezuri, nunți. Sunt la distante de 4-5 km între ele :). Cred ca a fost mare concurenta in perioada Medievală cine are biserica mai frumoasa :). 
 

Am ajuns și la pizza pe vatra, n-am rezervat masa și era sa nu mâncam :). Dar a zis patronul restaurantului ca încă 2 pizza mai încap :). 
 

Acum ma pregătesc (și sufletește) de întoarcerea pe baricade, scurt a fost dar totuși lung. Mi-e dor deja sa mai și gândesc :). 
 

Daniela, bravo! Tine-o tot așa cu kg in minus. 
 

Rox, o sa fie frumos dacă ajungeți in Ardeal. 
 

Fleur, super, îmi place. Capeți din ce in ce mai multă încredere in tine, e foarte bine. 

La noi declarațiile vin gata completate electronic, noi le verificăm și adăugăm dacă e de adăugat ceva. Apoi le semnam tot electronic, pe site-ul impozitelor. Nu avem nevoie de contabili :). Uneori primim bani, alteori dam bani. Depinde :). 
 

Velvet, bafta cu mutatul! Când ai programat? 
 

Vivi, ce surpriza! Mai treci pe la noi! Ce fac copiii? 
 

Seri, a mai trecut ploaia? Ce care citesti? 
 

Strumphiii, sper din suflet ca ești bine! Scrie 2 randuri. 
 

Lauranico, tu ai luat concediul? Erai cam obosita. 
 

Otilia, azi ti-am luat exemplul și am stat cu al meu pe marginea unui Oan sa vedem dacă e orz sau ovăz :). Secara știam ca nu e și nici grâu :). Era orz :)). 
 

Cam atât mi-am adus aminte. 
 

Seara frumoasa și o săptămâna minunata tuturor! 
 



#40
velvet

velvet

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.613 mesaje

Postat 12 iulie 2020 - 22:38

miha  [flo2]  in urmatoarele saptamani trebuie...si eu niciun plan  [alcool] zi usoara maine!




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -