Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Scoala, in Septembrie


32 raspunsuri la acest subiect

#11
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.751 mesaje

Postat 09 iulie 2020 - 16:30

Spitalul SickKids in Toronto recomanda scoala in persoana pt copii. Fleur a suprins foarte bine motivele.

 

pe langa impactul psihologic puternic, copiii mei au pierdut in medie 20% in note (deci cunostinte) pe perioada scolii online, in conditiile in care amandoi lucram fara posibilitatea de a suplini invatatorii prin munca noastra, dar cu meditatii saptamanle matematica si engleza. Ma programasem mental sa fie un semestru pierdut.

 

Dar consider enorma pierderea pt 3.5 luni. Cand s-a terminat anuL, ne-am bucurat, am spus duca-se naibii, la anul o sa fie mai bine.

 

la ideea unui nou an online sau combinat, m-am ingrozit. Eu sunt de parere ca un an si jumatate pierduti conteaza f tare... foarte greu de recuperat si mentinut ritmul



#12
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 09 iulie 2020 - 16:40

Aqai, e clar ca eu sunt mai relaxata in gandire. Acolo unde voi nu vedeti decat o nebuloasa  cu probleme eu vad solutii.

Chiar daca se va continua online.

 

Vorbesti de ritm si recuperat.

Nu ai copii care au fost bolnavi si au lipsit de la scoala cu lunile ca  sa aiba de recuperat, sa-si intre in ritm ca sa-si prinda colegii din urma.

Toti sunt la fel. Orice lacuna se umple.

 

Copiii sunt destul de adaptabili si isi pot crea un nou ritm.



#13
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.751 mesaje

Postat 09 iulie 2020 - 17:13

Viv, nu cred ca ai vrut, dar mesajul tau suna atat de patronizing:))) Si oarecum simplist sa asumi ca toti copiii sunt la fel.

 

pentru o multime de oameni scoala online nu e o solutie.

personal, am o solutie si o aplic. Se cheama scoala privata cu ore in class din September, cu autorizatie de la local public health agency.

 

una din prietenele mele, copil in clasa a 4a, trece de la full time la part time la munca fiindca scoala online e un dezastru si e i grinorata de pierderea altui an.

 

alte cunostinte se lasa de munca cu totul. Altii fac jonglerii sa predea acasa ceea ce se pierde cu scoala... suna f usor de spus dar sa muncesti 8-9 ore pe si si sa faci si 3-4?ore de scoala e mult mai greu decat suna si nesustenabil



#14
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 09 iulie 2020 - 17:37

Sorry, nici gand sa vreau sa fiu patronizing. Nu-mi sta in  fire.

 

Iti dai sema ca  stiu toate problemele, ca stiu ca  nu e o solutie pentru multi oameni. Dar nu despre am vorbit.

 

Am zis doar  de partea cu pierderea academica. Atat. Care nu e o pierdere  reala. Mai ales la copiii de scoala generala.



#15
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.927 mesaje

Postat 09 iulie 2020 - 21:08

Viviana, e  mai ușor să fii relaxată când nu ai copii de vârstă școlară.

 

Am înțeles abordarea ta și sunt de acord că toți copiii sunt și vor fi pe picior de egalitate la nivel de pierderi academice. Asta în general și la suprafață pentru că, dacă sondezi un pic, vezi că unii copii merg la școli particulare și au fost ghidați online din secunda doi a carantinei, alții nu au avut nici laptop nici tabletă nici măcar un telefon la dispoziție și nici părinții nu și- au bătut capul.

Desigur că un profesor responsabil va relua cu elevii toată materia ce trebuia predată în martie- iunie 2020. În acest sens toți sunt în aceeași barcă. 

 

Învățarea are o componentă socială de ne-neglijat. Interacțiunea, validarea de către un adult semnificativ, învățarea prin imitare și mai ales prin joc, toate astea sunt esențiale și întârzierea, punerea lor în pauză, are consecințe negative nu numai în învățare, dar și în formarea unui psihic sănătos.

În septembrie copiii vor avea 6 luni de pauză. Prelungirea acesteia este foarte, foarte problematică. Deja se observă o creștere a nervozității, iritabilității copiilor.

Părinții au și ei niște limite.

 

Să nu uităm că și în vazul copiilor homeschooled se organizează   periodic întălniri, eorkshopuri, playdate uri ca să întălnească copii de vârsta lor și să interacționeze într un cadru organizat.

 

În fine, sunt multe de spus. Am trăit experiența asta a școlii online pe viu cu fiu- miu și nu vreau să o mai repet în veci.



#16
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 09 iulie 2020 - 22:46

Fleur,  ok.

 

Oricum raman la parerea mea ca nu este un  capat de tara.

 

Si sunt relaxata nu pentru ca nu mai am copil in scoala generala ci tocmai pentru ca am trecut prin ea pana la sfarsit si cunosc fiecare etapa de invatat, ce s-a pierdut  pe parcurs si ce a ramas (prea putin ca sa conteze in viata in general si in mediul  academic in special) si ce a recuperat pe parcurs.

 

Ma repet, m-am referit numai  la  "mentinerea nivelului academic" care este mult mai putin immportant  fata de celelalte probleme generate de invatatura online.

 

Pentru copii altele sunt mult mai importante.

 

Dar ai dreptate. Nu am ce cauta in discutia asta.

Ma retrag.



#17
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.696 mesaje

Postat 09 iulie 2020 - 23:38

personal si vorbind doar de situatia mea cu copil de clasa a 11, as fi ok cu partial online.

anul (semestrul trecut) totul s-a desfasurat relativ bine online, nu am multe sa reprosez. la inceput a fost o luna mai confuza, dar apoi totul a decus destul de bine.

al meu lucreaza f bine dupa sistemul online, cu videos si instructiuni deci nu am probleme .

 

pro scoala online:

-sta acasa 

-program lejer

-nu mai e in contact cu droguri etc...

-termina materia mai repede

-note mai bune

-teste mai usoare

 

pro scola traditionala

-aprofundeaza materia mai bine

-socializare cu alti copii, adulti

-participare laboratoare

 

probleme cu online

-acasa are prea mult timp liber si se joaca pe gameuri...iar eu treb sa fac pe politaiul

-nu are socializare, interactiune cu alte persoane

-testele sunt in general mult mai usoare, cu carte deschisa si nu memoreaza , aprofundeaza materia cum trebuie.



#18
Elkia

Elkia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.100 mesaje

Postat 10 iulie 2020 - 06:50

Copii mei, încă fac școala . 
va spun drept, ca pt mine a fost pauza pozitivă . nu cred ca ii va afecta. Unul se va maturiza, altul e sârguincios de la natura . Dar eu sunt mai relax. Ce ma bucur ca nu suna ceasul la 6:15, zilnic , ca nu au teza după vacanța sau ultima zi de școala ( au teze inclusiv la muzica )
 

dar eu sunt aia care abia aștept sa termine copii școala sa ii trimit in lumea larga 1 an. 
 

revenind la școala . Ai mei au teme online inclusiv la muzica . 
săptămâna trecută au fost la școala . Clasa împărțită in 2, ai au avut ore de la 11-14. 
peste 2 sapt vor avea primele 3 ore. 
in clasa mese putine, stau fără masca . Nu ii lasă in pauza sa se apropie. 
Alte scoli au ales sa mearga anumite zile. 
scoala Primars a revenit la normal . De vreo 2 saptamani, si gradinitele. ( Cine vrea își poate lasă copilul ) 

copilul mare e necăjit ca pierde din nota de la oral ( unde era el bun ) cel mic a prins curaj și ii place ca sunt mai putini . 



#19
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.696 mesaje

Postat 10 iulie 2020 - 07:31

Si mie mi a plăcut ca am fost f relax dimineata si nu mai conduceam cu noaptea n cap.

William a avut teme si la educatie fizica.

 

La noi nu sunt semne de normal. Trump si ministra invatamantului  insista sa se deschidă toate scolile dar la noi nu vrea guvernatorul...inca nu a ajuns statul la sapa de lemn. In ultimul timp sau reluat restrictiile . 



#20
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.969 mesaje

Postat 10 iulie 2020 - 07:34

În cazul meu, Alexandra a terminat clasa5, scoala online a mers de la bine la foarte bine. 

Profele de mate si romana au început orele pe skype încă din martie, imediat după întreruperea școlii. Profa de engleza, fiind si dirig lor si fiind si clasa de engleza , a fost în contact cu ei non-stop. Pe grupul lor de whatupp e mereu prezenta. 

Dar, da este si un dar. 

Alexandra e constiincioasa si in plus, ghinionul ei, are parte de 2 părinți implicați. Prezenta fizică a profesorului am suplinit-o noi. Am verificat-o permanent. Am fost acasa 2 luni si am avut timp. 

În timp i-a scăzut concentrarea. Are tendinta sa superficializezeze , sa termine repede, sa scape. 

Eu cred ca a fost o idee foarte buna sa închidă școlile oriunde in lume. Nu se putea stii atunci ce preferinte de varsta are virusul. Ca s-a dovedit altfel e foarte bine si o ușurare ptr toti. 

Eu prefer scoala fizică la început. 

Cu rezerva școlii online în caz că se mai ivește ceva. 




Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Placenta anterioara

    Deutzuk
    - Astăzi, 19:37

  • Emotia primului test pozitiv

    Andrevvv
    - Astăzi, 19:12

  • Anuntul sarcinii

    FloreClau
    - Astăzi, 18:44

  • Vacantaaaa

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:21

  • Dureri de masea în sarcină

    Ioone
    - Astăzi, 15:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -