Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Scoala, in Septembrie


32 raspunsuri la acest subiect

#1
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.754 mesaje

Postat 09 iulie 2020 - 12:43

Ma preocupa din ce in ce mai mult ce se va intampla cu scoala din septembrie. La noi se propune - cu tot mai multa opozitie din partea parintilor - un model amestecat, scoala online si in persoana.

 

Cred ca e destul de clar in acest moment ca scoala online s-a dovedit a fi complet nefezabila pt a mentine nivelul academic. Copiii au pierdut f mult din punct de vedere educativ si ma intreb, ce se va intampla cand nu vom mai putea recupera intarzierile? care va fi impactul educatiei pierdute pe termen lung? Exista solutii reale si functionale pentru a iesi din impas in ceea ce priveste scolarizara?

 

Care sunt experientele, gandurile voastre?



#2
valentinag

valentinag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.324 mesaje

Postat 09 iulie 2020 - 13:04

Copilul meu incepe anul asta clasa pregatitoare. Cum s-a invete cineva online, sa scrie? Cum o sa fie relatia cu invatatoarea, de la distanta? Pentru ei este oricum greu, sa treaca de la doamna de la gradi, cu care au stat 2-3 ani, la alta persoana noua!

 

Sa nu mai spun ca eu nu pot lucra de acasa, sotul nici atat. Bunicii nu sunt o solutie, cu exceptia vacantelor, care nu presupun internet, intrat pe diverse aplicatii, etc...

 

Nepotii mei au noroc de niste invatatoare foarte bune, care au facut cu ei materia mult in avans anul acesta, cat a fost scoala inchisa au revenit asupra materiei mai mult. De la anu' vorbim de predat lucruri noi, de explicat, de inteles, de cate altele...

 

Finele mele, clasa a 9-a si a 7-a, nu au facut mai nimic online, au pierdut mult, profesorii lor nu se prea preocupau nici la clasa, acum cu atat mai mult!

 

Scoala online nu este o solutie pentru noi!



#3
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.455 mesaje

Postat 09 iulie 2020 - 13:14

Si la noi on-line-ul a fost extra lejer, fiind a 9-a eram bucurosi cu totii (profi-elevi-parinti) ca nu e an final ... In ideea ca vor recupera tot ce e necesar din septembrie.

Scoala on-line nu e solutie pentru nimeni.

[:(]  [:(]  [:(]



#4
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 09 iulie 2020 - 13:50

Ma preocupa din ce in ce mai mult ce se va intampla cu scoala din septembrie. La noi se propune - cu tot mai multa opozitie din partea parintilor - un model amestecat, scoala online si in persoana.

 

Cred ca e destul de clar in acest moment ca scoala online s-a dovedit a fi complet nefezabila pt a mentine nivelul academic. Copiii au pierdut f mult din punct de vedere educativ si ma intreb, ce se va intampla cand nu vom mai putea recupera intarzierile? care va fi impactul educatiei pierdute pe termen lung? Exista solutii reale si functionale pentru a iesi din impas in ceea ce priveste scolarizara?

 

Care sunt experientele, gandurile voastre?

Nu cred ca va fi niciun impact pe termen lung. Nu exista educatie pierduta.

Totul se poate recupera. Totul se va recupera.

Daca un an de zile nu se mentine acelasi nivel academic nu e nicio paguba.

 

Nu au intrat anii in sac pentru copiii nostri.



#5
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 09 iulie 2020 - 13:53

Si eu sunt anti scoala online. Eficienta scazuta, goluri in materie, cu cat situatia asta se va prelungi, va fi tot mai rau, haul se va adanci. 

Mie nu mi-a placut deloc, din ce am vazut si m-am implicat la fete, scoala online. Mi-a ramas tot mie misiunea de a le explcia unele notiuni, ca nu le-au inteles, ceea ce nu se intampla la clasa, decat arareori. Au facut mult mai putine ore de romana si mate decat ar fi fost in mod normal, pe la alte materii, ce sa mai spun... unii profi s-au dat la fund (ca nu au laptop, ca nu au microfon, ca nu le merge aia, ca nu le merge ailalta).

Acum fetele vor intra in clasele a 6-a si a 7-a... materie noua, notiuni noi, ff greu sa le asimileze online, peste golurile (pe care eu incerc sa le recuperez cu ele peste vara) de anul asta. Fetelor nu le-a placut deloc metoda scolii online si sunt cam deprimate la gandul ca din toamna se anunta tot un online.

Copiii tind sa fie mai neatenti la distanta, stiind ca nu sunt vazuti/ supravegheati/ controlati ca la clasa. Contract vizual prof-elev = 0. Le lipsesc enorm de mult socializarea, joaca din pauza, glumele....:((

In plus de asta, am si eu serviciu, lucruri de facut, nu pot sta non stop sa le monitorizez si sa reiau toate lectiile ce nu pot fi predate la scoala :(( Asta e realitatea, oricat de implicat sunt ca si parinte...

 

E ff greu, practic acum este sanatate vs educatie, ambele componente esentiale pentru o tara intreaga. 



#6
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 09 iulie 2020 - 13:59

Nu am auzit pe nimeni care sa spuna ca mai "aeriseste" putin materia de parcurs, daca nu se poate mentine acelasi ritm ca inainte. E o crima sa ai aceeasi materie ca pana acum, la un nive de predate mult mai putin eficient, ca in predarea online. Cand va veni decontul, la evaluarea nationala de a 8-a, normal, se vor cere si notiunile nepredate din cauza pandemiei :((



#7
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 09 iulie 2020 - 14:08

 Cand va veni decontul, la evaluarea nationala de a 8-a, normal, se vor cere si notiunile nepredate din cauza pandemiei :((

 

avand in vedere ca la examenul de anul asta s-a scos tot ce se putea preda online, m-as mira sa fie altfel in urmatorii ani. 



#8
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 09 iulie 2020 - 14:11

si in Romania se prezinta diverse variante, care sunt destul de greu de pus in practica datorita faptului ca sunt multe scoli supra-aglomerate (scoala fie-mii e una dintre ele), unde fizic nu ar avea unde sa imparta clasele ca sa invete toti la scoala

 

eu cred ca pe moment una dintre cele mai bune variante este cea cu 1 saptamana acasa, 1 saptamana la scoala, clasele impartite in 2, ce se preda in clasa sa fie vizualizat online de cei care nu sunt prezenti fizic. 

alte variante cu corturi sau structuri temporare in curtile scolilor nu stiu cat ar fi de fezabile, vremea se face destul de repede rece in mare parte a tarii, ar fi problema dublarii numarului de cadre didactice. 

 

pun si aici o analiza a celor trei modele propuse, care se pare ca sunt in discutie acum: https://www.edupedu....n-pentru-elevi/



#9
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.663 mesaje

Postat 09 iulie 2020 - 14:29

Ai mei au terminat clasa a 8-a , in perioada de scoala on=line au facut doar fizica ( de 2 ori pe saptamana) si matematica  efectiv, intrat direct cu profesorul. Au mai fost unii care trimiteau pe watsapp fise si teme pe care sa le lucreze singuri (unii le-au cerut temele si le-au dat si raspunsuri, corecturi, altii doar le-au cerut sa faca si atat, sa apara acolo in sceenshot-ul dat directiunii a au facut ceva) . In afara de matematica unde au lucrat intens pt examen, la fizica doar li s-au predat notiuni noi, au dat si un test online.  Fiind in prag de examen la romana si matematica, nu ne-au interesat in mod deosebit alte materii si timpul castigat astfel i-a ajutat. Din toamna intra la liceu : scoala noua, colegi noi, profesori noi, materii noi. Cum va fi, numai Dumnezeu stie! La mine acasa se intampla frecvent sa pice netul, sa fie prea slab pt o conexiune ok ... 



#10
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.928 mesaje

Postat 09 iulie 2020 - 14:39

Copii aici ce am scris la alt subiect:

 

Despre școală, am mai zis cum e aici. Scenariul A se va începe 100% prezență fizică, obligatorie. Se fac adaptări. O clasă se împarte în subgrupuri de max. 6, între care nu e distanțare. Între subgrupuri distanțare de 1m și între orice elev și profesor de 2m. Profesorul poate purta mască și/ sau vizieră și orice altă protecție dorește, școala furnizează, mai puțin acele ecrane de plexiglas.

E frumos teoretic, vom vedea cum funcționează, eu încă sper să se renunțe la adaptări.

Dacă va crește f mult nr de infectări până în septembrie se anvizajează scenarii parțial sau total online.

La școlile secundare e mai complicat pentru că elevii se deplasează în clase specializate, cabinete, laboratoare, se lucrează la asta.

Unele universități au anunțat că vor da doar cursuri online, ce trist pentru studenți.

 

Totul se bazează pe studii și opinii exprimate de specialiști pediatrici: medici, psihologi, psihiatri, toți au subliniat că, copiii NU sunt un vector important de transmitere și fac forme ușoare și că școala în prezență fizică și jocul organizat sunt esențiale pentru dezvoltarea normală a copiilor dpdv afectiv, social, al sănătății mintale.

 

Școlile in Quebec au fost deschise din 25 mai prntru mii de elevi și la finalul anului mai puțin de 20 de copii s- au infectat, cu simptome ușoare. Și câteva cadre didactice

 




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -