Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

daca virusul nu va disparea?


55 raspunsuri la acest subiect

#21
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 09 iulie 2020 - 09:06

Din punctul meu de vedere probabilitatea ca un copil sa preia sa se imbolnaveasca sau  sa duca mai departe acest virus este scazuta. De aceea scolile gradinitele in regim normal nu cred ca ar avea un impact real considerabil. 

 

nu sunt numai copii la scoala. si sunt multi parinti care ezita sa isi trimita copiii la scoala. stau cu bunici, sau chiar parintii au boli cronice care ii plaseaza in categoriile de risc. nu mai spun de profesori, care ei insisi sunt reticenti.



#22
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 09 iulie 2020 - 09:06

Unii spun ca si cu HIV traim langa noi. Ca nu exista un vaccin de atata vreme si nici tratament (pt eliminarea din organism, ca exista doar pt reducerea lui si pt marirea sperantei de viata). Doar ca HIV se ia mai greu, adica pe alte cai, nu aerian, nu prin saliva, vorbit, respiratie, pupat, imbrasitari

 

comparatia chiar nu e potrivita.



#23
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 09 iulie 2020 - 09:24

Mie mi-au dat tamiflu, mi-a trecut in 5 zile. Gripa normala îmi trece in 7-10 zile.

 

Tamiflu nu e specific Pt gripa porcina. E Pt gripa, nespecific.

 



#24
glimmer

glimmer

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.176 mesaje

Postat 09 iulie 2020 - 09:27

Dacă virusul nu va dispărea, mulți dintre noi o vom duce foarte prost, crizele ce acum doar se prefigurează vor da probabil lumea peste cap.
Omenirea nu crede, nu vrea să-și însușească de fapt noțiunea de bine comun. Și eu nu cred că acest „inamic” comun va schimba ceva ce e în gena noastră. Asta e una dintre acele situații în care fiecare poate simți în mod direct, dacă vrea să accepte realitatea, că răul celuilalt nu poate fi bine pentru el însuși și atunci poate din ce în ce mai mulți, gândindu-se la binele propriu, vor acționa de fapt pentru binele comun. Mi-aș dori să ajungă cât mai mulți la înțelepciunea asta și așa poate nu va mai trebui să sper ca, de exemplu, colega de serviciu care nu concepe să nu călătorească pe nu știu unde în concediu să nu vină de acolo bolnavă și să ne îmbolnăvească pe noi și familiile noastre. Poate ăsta o fi secretul, până la urmă, să începem să ne rugăm/ să ne preocupăm și de sănătatea celorlalți ca să avem noi înșine mai multe șanse.
Speranțele mele se îndreaptă către știință și către natură, ambele pot face „minuni”, pe care oamenii în general obișnuiesc să le considere ceva ce li se cuvine.
 

 



#25
Marox

Marox

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.621 mesaje

Postat 09 iulie 2020 - 09:27

nu sunt numai copii la scoala. si sunt multi parinti care ezita sa isi trimita copiii la scoala. stau cu bunici, sau chiar parintii au boli cronice care ii plaseaza in categoriile de risc. nu mai spun de profesori, care ei insisi sunt reticenti.

Da, asa e. Clar, eu ezit sa-mi trimit copiii la scoala. Din toamna vor fi amindoi la liceu. Ca sa ajunga acolo trebuie sa ia trenul sau autocarul. Liceele (vor fi la 2 licee diferite) sint arhipline, 35 elevi minim in clase. In plus, de cind cu reforma bacului de anul trecut, clasa nu mai reprezinta nimic, pentru ca elevii sint amestecati, in functie de ce optiuni fac, deci intra in contact cu mult mai multe persoane. Si profesorii sint ingrijorati de situatie si nu vor ezita sa refuze sa vina in clasa. In acest caz vor fi multe ferestre intre ore. Deci, una peste alta, va fi mult timp pierdut in transporturi si de stat degeaba. Asa ca nu m-ar deranja foarte mult scoala online. Better safe than sorry.



#26
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 09 iulie 2020 - 09:29

si a propos de titlu, virusul nu are unde sa dispara. isi poate pierde din virulenta, in sensul cresterii imunitatii specifice in populatie sau epidemia isi poate atinge varful natural dupa care se stinge de la sine.



#27
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.304 mesaje

Postat 09 iulie 2020 - 09:38

Da, asa e. Clar, eu ezit sa-mi trimit copiii la scoala. Din toamna vor fi amindoi la liceu. Ca sa ajunga acolo trebuie sa ia trenul sau autocarul. Liceele (vor fi la 2 licee diferite) sint arhipline, 35 elevi minim in clase. In plus, de cind cu reforma bacului de anul trecut, clasa nu mai reprezinta nimic, pentru ca elevii sint amestecati, in functie de ce optiuni fac, deci intra in contact cu mult mai multe persoane. Si profesorii sint ingrijorati de situatie si nu vor ezita sa refuze sa vina in clasa. In acest caz vor fi multe ferestre intre ore. Deci, una peste alta, va fi mult timp pierdut in transporturi si de stat degeaba. Asa ca nu m-ar deranja foarte mult scoala online. Better safe than sorry.

la noi s-a reluat scoala treptat, in grupe de elevi(nu stiu s aspun exact citi elevi), tocmai pentru a incerca sa se intre in normalitate.

 

Eu nu-s de acord cu scoala on line, sau doar cu scoala on line.Pe termen lung nu are cum sa dea aceleasi rezultate.

 

Totusi de ce reticienta asta, ne dorim sa intram in normalitate, cumva trebuie sa incepem iar asta este unul dintre pasi, copiii se stie ca nu dezvolta o forma grava?

 

Daca poarta masca, nici transportul in comun nu ar trebui sa puna asa mari probleme.

 

edit La noi in autobuz sunt marcate scaunele care trebuiesc lasate libere, insa nu stiu care e situatia in zonele cu mai multi pasageri, am vazut autobuzele cu copiii de scoala, erau destui d eputini copii in autobuz, cred ca datorita faptului ca merg treptat la scoala.


Editat de andacos, 09 iulie 2020 - 10:00 .


#28
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.190 mesaje

Postat 09 iulie 2020 - 09:39

Rox, probabil asta a vrut sa spuna titlul, cand se va stinge virusul de la sine (daca nu va exista vaccin). Dar asta va lua mult, ani intregi. De ex, acum sunt 12.173.000 cazuri Covid in lume (totale - active+vindecari+decese), care inseamna doar 0.15% din totalul populatiei de pe glob.  [alcool]  [alcool]

Sa zicem ca sunt de 20 de ori mai multe cazuri, nefiind toate testate... tot sunt doar vreo 3%



#29
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.304 mesaje

Postat 09 iulie 2020 - 09:40

Strict la subiect, parerea mea e ca va trebui sa ne infectam majoritar ca sa capatam o imunitate cit de cit.

 

Sa speram doar ca dezvoltam o forma usoara.



#30
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.304 mesaje

Postat 09 iulie 2020 - 10:02

Rox, probabil asta a vrut sa spuna titlul, cand se va stinge virusul de la sine (daca nu va exista vaccin). Dar asta va lua mult, ani intregi. De ex, acum sunt 12.173.000 cazuri Covid in lume (totale - active+vindecari+decese), care inseamna doar 0.15% din totalul populatiei de pe glob.  [alcool]  [alcool]

Sa zicem ca sunt de 20 de ori mai multe cazuri, nefiind toate testate... tot sunt doar vreo 3%

Nici nu vreau sa stiu cum ar fi aratat ciferle astea fara lockdown, ca vad ca vi se par mici...

 

Monica, d efaot ce ai vrut sa ne transmiti prin mesajul asta, ca poate percep eu altceva?




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -