Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

daca virusul nu va disparea?


55 raspunsuri la acest subiect

#11
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 09 iulie 2020 - 08:29

Asta apropo de politicienii romani.



#12
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 09 iulie 2020 - 08:39

Eu ca eu, sa zicem ca eu ma descurc, nici inainte nu agream aglomeratia, doar ca daca era sa fie, nu aveam nici un stress... O sa port masca, o sa ma distantez, mai pot lucra de acasa, la birou suntem putini si pot pastra distanta, merg mai mult cu masina (desi nu e prea ok, iar s-a aglomerat Bucurestiul) si aia e.

 

Pe mine insa ma ingrozeste perspectiva: Cat dureaza virusul (pana dispare sau se gaseste vaccin/ tratament) = scoala online pt copii. Adica daca mai dureaza 1 an sau 2 porcaria asta, copiii vor sta acasa cu scoala online. La scoala sunt multi, se aduna, se formeaza grupuri si este greu sa tina distanta, nici nu e spatiu fizic pt asa ceva. Sunt 30 intr-o clasa... se discuta de micsorarea numarului de copii la clasa, masura care trebuia luata de ff multa vreme, ca se tot discuta.... ok, dar cu clasele existente ce faci? Sa-i imparta si sa faca 2 clase - exclus, e nevoie de spatiu fizic si de dublarea nr de profesori.

Si singura solutie ramane online-ul.  [fri]  [alcool] unde eficienta e ff scazuta, am experienta lunilor astora din sem 2, au ramas copiii cu notiuni neintelese....a trebuie eu sa le explic la mate anumite chestii, pe care in mod normal le lucrau la clasa. Asa le-au lucrat si online, dar.... prof nu-i poate stapani asa bine, nu a avut contact vizual cu ei... la teme nu i-a controlat ca de obicei (mult mai putin eficient ca de obicei). Plus copiii muuuult mai neatenti, la modul general, stiind ca nu sunt vazuti/ verificati/ stat cu ochii pe ei.

Fetele de ex sunt la gimnaziu, trec clasa a 6-a si a 7-a.... unde apar o gramada de notiuni noi si la romana si la mate, importante pt evaluarea nationala pe care o vor da. Deci inca 1-2 ani in online sunt dezastru pt copii.



#13
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 09 iulie 2020 - 08:45

Tin minte cand a aparut gripa porcina in 2009, prin vara, si aparusera cazuri si la noi. Atunci aveam copii mici, nu erau la gradinita sau la scoala, dar de la cunostinte sau mass media nu auzeam de inchis scoli pe perioada nedeteriminata. Si nici lockdown nu a fost ca acum. Si la fel, era un virus nou, fara vaccin existent, doar ca venea din Mexic nu din China. Cum a fost gestionata situatia atunci? Eu nu mai tin minte, dar sigur nu a fost cu impactul de acum. 

 

Letitia, anul asta am avut si noi un caz in familie de gripa porcina A - una din fete. A luat tratament tamiflu si in 5 zile era pe picioare. Noi am luat tratament preventiv, ca fiind in aceeasi casa si nu am facut boala. Si multi alti copii din jurul nostru au avut gripa A sau B. Am auzit si un caz la cineva, tot cu copil bolnav cu simptome de gripa, dar la testare i-a iesit negativ atat gripa A cat si B si atunci a venit intrebarea fireasca: oare n-o fi fost Covid19? (era undeva ianuarie-inceput de februarie, cand la noi inca nu aparusera cazuri)



#14
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 09 iulie 2020 - 08:45

Eu ca eu, sa zicem ca eu ma descurc, nici inainte nu agream aglomeratia, doar ca daca era sa fie, nu aveam nici un stress... O sa port masca, o sa ma distantez, mai pot lucra de acasa, la birou suntem putini si pot pastra distanta, merg mai mult cu masina (desi nu e prea ok, iar s-a aglomerat Bucurestiul) si aia e.

 

Pe mine insa ma ingrozeste perspectiva: Cat dureaza virusul (pana dispare sau se gaseste vaccin/ tratament) = scoala online pt copii. Adica daca mai dureaza 1 an sau 2 porcaria asta, copiii vor sta acasa cu scoala online. La scoala sunt multi, se aduna, se formeaza grupuri si este greu sa tina distanta, nici nu e spatiu fizic pt asa ceva. Sunt 30 intr-o clasa... se discuta de micsorarea numarului de copii la clasa, masura care trebuia luata de ff multa vreme, ca se tot discuta.... ok, dar cu clasele existente ce faci? Sa-i imparta si sa faca 2 clase - exclus, e nevoie de spatiu fizic si de dublarea nr de profesori.

Si singura solutie ramane online-ul.  [fri]  [alcool] unde eficienta e ff scazuta, am experienta lunilor astora din sem 2, au ramas copiii cu notiuni neintelese....a trebuie eu sa le explic la mate anumite chestii, pe care in mod normal le lucrau la clasa. Asa le-au lucrat si online, dar.... prof nu-i poate stapani asa bine, nu a avut contact vizual cu ei... la teme nu i-a controlat ca de obicei (mult mai putin eficient ca de obicei). Plus copiii muuuult mai neatenti, la modul general, stiind ca nu sunt vazuti/ verificati/ stat cu ochii pe ei.

Fetele de ex sunt la gimnaziu, trec clasa a 6-a si a 7-a.... unde apar o gramada de notiuni noi si la romana si la mate, importante pt evaluarea nationala pe care o vor da. Deci inca 1-2 ani in online sunt dezastru pt copii.

Din punctul meu de vedere probabilitatea ca un copil sa preia sa se imbolnaveasca sau  sa duca mai departe acest virus este scazuta. De aceea scolile gradinitele in regim normal nu cred ca ar avea un impact real considerabil. 



#15
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 09 iulie 2020 - 08:46

Eu ca eu, sa zicem ca eu ma descurc, nici inainte nu agream aglomeratia, doar ca daca era sa fie, nu aveam nici un stress... O sa port masca, o sa ma distantez, mai pot lucra de acasa, la birou suntem putini si pot pastra distanta, merg mai mult cu masina (desi nu e prea ok, iar s-a aglomerat Bucurestiul) si aia e.

 

Pe mine insa ma ingrozeste perspectiva: Cat dureaza virusul (pana dispare sau se gaseste vaccin/ tratament) = scoala online pt copii. Adica daca mai dureaza 1 an sau 2 porcaria asta, copiii vor sta acasa cu scoala online. La scoala sunt multi, se aduna, se formeaza grupuri si este greu sa tina distanta, nici nu e spatiu fizic pt asa ceva. Sunt 30 intr-o clasa... se discuta de micsorarea numarului de copii la clasa, masura care trebuia luata de ff multa vreme, ca se tot discuta.... ok, dar cu clasele existente ce faci? Sa-i imparta si sa faca 2 clase - exclus, e nevoie de spatiu fizic si de dublarea nr de profesori.

Si singura solutie ramane online-ul.  [fri]  [alcool] unde eficienta e ff scazuta, am experienta lunilor astora din sem 2, au ramas copiii cu notiuni neintelese....a trebuie eu sa le explic la mate anumite chestii, pe care in mod normal le lucrau la clasa. Asa le-au lucrat si online, dar.... prof nu-i poate stapani asa bine, nu a avut contact vizual cu ei... la teme nu i-a controlat ca de obicei (mult mai putin eficient ca de obicei). Plus copiii muuuult mai neatenti, la modul general, stiind ca nu sunt vazuti/ verificati/ stat cu ochii pe ei.

Fetele de ex sunt la gimnaziu, trec clasa a 6-a si a 7-a.... unde apar o gramada de notiuni noi si la romana si la mate, importante pt evaluarea nationala pe care o vor da. Deci inca 1-2 ani in online sunt dezastru pt copii.

Din punctul meu de vedere probabilitatea ca un copil sa preia sa se imbolnaveasca sau  sa duca mai departe acest virus este scazuta. De aceea scolile gradinitele in regim normal nu cred ca ar avea un impact real considerabil. 



#16
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 09 iulie 2020 - 08:49

Si eu sunt de parere ca gradinitele si scolile trebuie re-deschise. 

In Olanda au spus ca exista un studiu cum ca transmiterea prin copii este extrem de scazuta.

De fapt, de la 1 iunie sunt deschise si nu s-a vazut nici un impact negativ.



#17
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 09 iulie 2020 - 08:50

Unii spun ca si cu HIV traim langa noi. Ca nu exista un vaccin de atata vreme si nici tratament (pt eliminarea din organism, ca exista doar pt reducerea lui si pt marirea sperantei de viata). Doar ca HIV se ia mai greu, adica pe alte cai, nu aerian, nu prin saliva, vorbit, respiratie, pupat, imbrasitari



#18
valentinag

valentinag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.324 mesaje

Postat 09 iulie 2020 - 08:54

Monica, anul asta, la inceputul lui martie, copilul meu plus mai mult de jumatate din clasa ei au fost bolnavi! Febra mare, tuse, gat inflamat, fara sa le curga nasul. I-am facut testul de gripa, i-a iesit negativ, aproape 7 zile a tusit groaznic, vreo 5 zile febra peste 38 sub tratament. Tare sunt curioasa sa-i fac testul, sa vad daca nu cumva a avut covid.



#19
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 09 iulie 2020 - 08:55

Doamne ajuta asa sa fie, sa le redeschida si sa nu fie probleme. Si eu auzisem ca virusul nu prea s-a transmis la copii. 

La noi cred ca le va fi frica sa deschida, mai ales dupa ce a tot crescut nr de cazuri in ultimele saptamani. :((

Vor fi protesta multi parinti... si anul asta erau multi care scriau pe FB ca mai bine ingheata anul decat sa dea examenul de evaluare, "ne omorati copiii"

"mai bine repetent decat bolnav" - si nu mica mi-ar fi mirarea ca cei ce protestau asa vehement sa fie aceiasi oameni care nu respecta normele sanitare existente...

Si eu sunt de parere ca gradinitele si scolile trebuie re-deschise. 

In Olanda au spus ca exista un studiu cum ca transmiterea prin copii este extrem de scazuta.

De fapt, de la 1 iunie sunt deschise si nu s-a vazut nici un impact negativ.



#20
valentinag

valentinag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.324 mesaje

Postat 09 iulie 2020 - 08:57

Cat despre scoala online, pentru mine este de neinchipuit. Anul asta incepe clasa pregatitoare, cum s-o invete cineva sa scrie, online. La mine este exclus sa lucrez de acasa, in starea de urgenta am putut sta acasa 12 zile din 2 luni.




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Saptamana 28

    Deutzuk
    - Astăzi, 11:08

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -