Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Ce gatim astazi?Cap.104


1140 raspunsuri la acest subiect

#961
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.224 mesaje

Postat 29 septembrie 2021 - 13:11

Ieri am facut si niste chiftele de dovlecel, la cuptor, din cauza de bila, dar nu sunt incantata de ele. Au iesit cam uscate. Diseara fac niste piept de pui la gratar cu piure.

am facut si eu o data si nu mi-au placut deloc. Da e migaleala la prajit, dar merita efortul. Nici pirjoalele (chiftele) la cumptor nu imi plac. Tot prajite in ulei sint mai bune, chiar daca mai calorifice.



#962
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.224 mesaje

Postat 29 septembrie 2021 - 13:14

Eu am facut musaca de vinete si ciorba de fasole cu afumatura. Am facut si clafoutis cu visine dar ar fi trebuit sa pun mai mult zahar. 



#963
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.672 mesaje

Postat 30 septembrie 2021 - 07:21

E foarte bine ca il inveti sa gateasca Michelle. Pe al meu sot nu l-a invatat nimeni, in afara de de omleta, oua ochiuri, salata de rosii si cartofi prajiti pe o parte si cruzi pe alta, nu stie sa faca. E tare nasol. Daca nu-s eu acasa si nu are mancare facuta isi comanda pizza sau mananca racituri. in schimb stie sa taie si sa ciobaneasca o gaina mai bine ca mine. Nici nu ma mai obosesc, e treaba lui si gata! [:)]

Sotul meu gateste mult mai bine decat mine.. De mic i a placut sa stea după fusta mamei în bucatarie, maica-sa a fost bucatareasa f buna...si el un mâncăcios. Formula perfecta. 

Eu pana aproape de 30 de ani am mancat doar cat sa supravietuiesc..nu mi placea mai mult nimic. . Am fost f mofturoasa desi mama era o bucătăresa extraordinara și ne gătea zilnic.

Sa bucatarisesc era un calvar...doar dulciuri făceam cu drag ...dar pt altij eu nu pra mâncam nici de astea.

De la el am învățat retete si sa prind drag sa gatesc si sa maninc mai cu pofta. Mereu spune ca i a luat 10 ani sa ma dau pe brazda cu mancarea. Si acum gatesc de multe ori fără sa gust, de cele mai multe ori improvizez ...dar in general îmi ies mancarurile.

Gatesc rar mancaruri romanesti, imi place mai mult sa fac mancaruri de prin alte tari.

William cam are din gena mea, dar ma surprinde ce bine condimentează mancarea. Cei drept ca stie sa gateasca mai multe decât mine când eram de varsta lui. [pk]


Editat de michelle-usa, 30 septembrie 2021 - 07:33 .


#964
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.672 mesaje

Postat 30 septembrie 2021 - 07:27

Ieri a facut sotul meu zacusca.A iesit extraordinar de buna,exact asa cum o făcea mama, dar mi se pare cam uleioasa si  nu am pofta sa maninc.

Eu am facut un pilaf si o Supa de pui cu fidea. 

 

În weekend vreau sa fac crab cakes , sa vad dacă găsesc crab meat, dacă nu fac cu somon și shrimp.



#965
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.672 mesaje

Postat 30 septembrie 2021 - 07:37

am facut si eu o data si nu mi-au placut deloc. Da e migaleala la prajit, dar merita efortul. Nici pirjoalele (chiftele) la cumptor nu imi plac. Tot prajite in ulei sint mai bune, chiar daca mai calorifice.

 

Și eu la fel.

Am încercat din dovlecei dar migaleala , plus ca absolut mult ulei și sunt grețoase. Chiftele de carne la cuptor mi s a u parut uscacioase, și  eu tot prăjite le fac. 

Eu știam ca e diferența. Între părjoale și chiftele.,, parjolele sunt mai ma mari și lunguiețe.

Sotul spune cheftele...



#966
valentinag

valentinag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.322 mesaje

Postat 30 septembrie 2021 - 08:08

Letitia, da, asa se spune la noi in zona sa "ciobanesti un pui" sa-l tai, jumuli de pene, scos mate si portionat. Racituri isi ia de la magazin, adica salamuri, iaurturi, etc... nu inseamna piftie.



#967
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.224 mesaje

Postat 30 septembrie 2021 - 12:19

Și eu la fel.

Am încercat din dovlecei dar migaleala , plus ca absolut mult ulei și sunt grețoase. Chiftele de carne la cuptor mi s a u parut uscacioase, și  eu tot prăjite le fac. 

Eu știam ca e diferența. Între părjoale și chiftele.,, parjolele sunt mai ma mari și lunguiețe.

Sotul spune cheftele...

Eu le zic mici la astea



#968
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.224 mesaje

Postat 30 septembrie 2021 - 12:25

Letitia, da, asa se spune la noi in zona sa "ciobanesti un pui" sa-l tai, jumuli de pene, scos mate si portionat. Racituri isi ia de la magazin, adica salamuri, iaurturi, etc... nu inseamna piftie.

n-am auzit niciodata expresiile astea! [flo2]



#969
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.224 mesaje

Postat 30 septembrie 2021 - 12:43

Ieri a facut sotul meu zacusca.A iesit extraordinar de buna,exact asa cum o făcea mama, dar mi se pare cam uleioasa si  nu am pofta sa maninc.

Eu am facut un pilaf si o Supa de pui cu fidea. 

 

În weekend vreau sa fac crab cakes , sa vad dacă găsesc crab meat, dacă nu fac cu somon și shrimp.

Michelle eu pun putin ulei dar pun suc de rosii si o las sa scada la cuptor la vreo 160 de grade. Multi pun mult ulei dar nu inteleg de ce, ca nu aduce nici un gust nemaipomenit.



#970
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.831 mesaje

Postat 30 septembrie 2021 - 13:09

Ieri a facut sotul meu zacusca.A iesit extraordinar de buna,exact asa cum o făcea mama, dar mi se pare cam uleioasa si  nu am pofta sa maninc.

 

Si nu poti sa scurgi uleiul ?

Poti sa pui si reteta, sa ne mai inspiram ? 

Azi paste cu pesto sau zuchinni, dupa preferinte. 




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -