Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Ce gatim astazi?Cap.104


1140 raspunsuri la acest subiect

#21
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.927 mesaje

Postat 24 iunie 2020 - 22:43

Snitele de pui cu cartofi pai la cuptor, salata de varza cu un pic de morcov ras.

 

Maine o ciorba radauteana cu mult leustean ( mi a adus colega) si o fasole batuta, cu ceapa prajita deasupra ( daca imi amintesc sa pun fasolea in apa in seara asta).

 

Am mai dezghetat doua aripi de curcan sa fac o piftie (pe care doar eu o voi manca) si 500 g visine pentru o tarta. Sa vad cand le fac.



#22
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.455 mesaje

Postat 25 iunie 2020 - 08:38

Aseara am facut si eu paste (fusilli) cu ton si porumb.

Musai sa iau si eu visine pentru un chec :-)



#23
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 25 iunie 2020 - 09:53


Am mai dezghetat doua aripi de curcan sa fac o piftie (pe care doar eu o voi manca) si 500 g visine pentru o tarta. Sa vad cand le fac.

Aoleu...faci racitura pe caldur asta, ca am inteles ca si la voi e destul de cald!!!???

 

Eu ieri am facut doar salata cu ceva brinza si oua ochiuri, a fost prea cald sa pun sa fac fasole cu afumatura.Si nici nu ma incumet pina nu se raceste...aoleu mincare grea pe caldurile astea.

 

Deci nu stiu ce sa fac astazi ca si azi se anunta foarte cald...



#24
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.927 mesaje

Postat 25 iunie 2020 - 12:40

S a terminat canicula la noi deocamdata.



#25
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 26 iunie 2020 - 11:35

Ieri am fost plecati toata dupa masa, ideea era sa mincam pe unde am fost, insa pur si simplu am uitat ca nu toate restaurantele sunt inca deschise.

 

Asa ca am luat pentru acasa niste pizza ce am bagat-o in cuptor si asta a fost masa pe ziua d eieri.

 

Astazi am scos niste macrou din congelator, este inca foarte cald insa macroul s eface rapid, am s afac niste hrean linga si poate niste mamaliga...

 

Nu stiu exact pentru miine insa duminica am sa fac niste friptura la cuptor nu piure de cartofi si castraveti murati.Daca ajung sa iau niste spareribs, am sa le pun ma marinat si pe vom pune duminica pe gratar, deci o sa fac miine friptura la cuptor.

 

Daca se racoreste am sa fac luni fasole cu afumatura.

Mai cochetez cu niste supa crema de rosii.



#26
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.253 mesaje

Postat 26 iunie 2020 - 22:16

Snitele de pui cu cartofi pai la cuptor, salata de varza cu un pic de morcov ras.

 

Maine o ciorba radauteana cu mult leustean ( mi a adus colega) si o fasole batuta, cu ceapa prajita deasupra ( daca imi amintesc sa pun fasolea in apa in seara asta).

 

Am mai dezghetat doua aripi de curcan sa fac o piftie (pe care doar eu o voi manca) si 500 g visine pentru o tarta. Sa vad cand le fac.

Fleur eu folosesc fasole gata fiarta (in brine) pentru fasole bătută ! Sint sigura ca găsiți si la voi. O amestec cu blenderul, pun usturoi pisat, sare și apoi ceapa prăjită in sos tomat!



#27
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.927 mesaje

Postat 27 iunie 2020 - 00:16

Este si aici fasole in conserva, Letitia.

Eu am ramas cu niste reflexe de cand eram cu fostul, care avea diabet si contraindicatie sa consume in general orice din conserve de la magazin.

Cumpar doar fasole cu boabe albe.mici, navy beans, care fierbe repede cu conditia sa o pun in apa cu o seara inainte.



#28
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.253 mesaje

Postat 27 iunie 2020 - 08:04

Asta de care spun e doar fiarta in apa fără sare sau zahăr adăugate. Este și mincarica de fasole la conserva, aia într-adevăr are zahăr și sare grămada, nu iau nici eu. Pentru ciorba fierb și eu fasole, la oala cu presiune, după ce o dau in clocot de 2 ori. Ca tip folosesc kidney beans, aia albă de care zici nu prea o găsesc. Îmi place și mie.



#29
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.927 mesaje

Postat 28 iunie 2020 - 02:41

Azi a fost racoare dimineata, deci am putut gati fierturi si da drumul la cuptor.

 

Am facut: salata de vinete dintr o vanata mare, a iesit dulce si delicioasa, n am mai pus maioneza in ea. S a mancat deja!

Ciorba din piept de pui, cu smantana si leustean proaspat, piftie din doua aripi mari de curcan ( e la frigider, sa vad daca s o inchega pana maine dimineata) si un compot de caise si piersici.

 

As zice ca am mancare pe 2-3 zile, daca n as sti ca fi- miu nu mananca ciorba si piftie, doar compot. Azi a mancat salata de vinete si un mic si seara ceva mac and cheese si compot.

 

Asa ca maine trebuie sa gatesc ceva pentru el, spaghete bolognese cel mai probabil, plus tarta cu visine de care nu am avut timp azi.



#30
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 28 iunie 2020 - 07:59

Eu nu pun niciodată maioneza in vinete .

 

La noi sunt călduri prea mari sa dau drumul la cuptor. Azi am facut corean bbq, si cu veggies si orez. Am pus in urma cu  2sapt , conopida si brocoki la congelator nu imi place de loc gustul când le am gătit astăzi.

 

Oare nu se pun vegetalele astea la congelatot? 




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -