Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 5 voturi

A venit vara pe ghetar

ghetar pinguini

1499 raspunsuri la acest subiect

#151
Otiliav

Otiliav

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.235 mesaje

Postat 07 iunie 2020 - 23:43

Ha ha. 

 

Strumphi, ne-a lăsat cu ochii în maci și nema aventură.

 

Mihaela, până la urmă e tare bine că Diana locuiește aproape. Ai făcut poze în grădină? 

Dacă ai făcut așa multă treabă înseamnă că stai bine cu nivelul de energie. Așa se pare. 

 

Viviana, iar la plimbare cu bicicleta? Le înregistrezi cu Strava? 

 

Fleur, ce ați croșetat în we?

 

Am văzut că și la voi au fost demonstrații. De cacao. La noi se cere să intre in carantină cei din sistemul medical care au mers la marș. Culmea, pe banii statului. Pentru că nu li s-a interzis explicit participarea anterior marșului. De parcă nu au creier în cap. Dar nah, legea nu stipula că nu sunt permise marșuri, poliția nu a putut interveni. Măcar carantina să fie bifată. 

 



#152
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 07 iunie 2020 - 23:53

Otilia, plimbarile le inregistrez  cu telefonul. Samsung Health.

Ne strangem mai multi de pe ulita, din comunitate, si am hotarat  sa facem minim 10 km.

Traseul este foarte frumos.

Azi ne-a batut vantul din fata si ne-a cam  ingreunat.



#153
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.937 mesaje

Postat 08 iunie 2020 - 01:47

Salutare,

 

Nimic deosebit in weekend. Vremea e superba in sfarsit la noi, noaptea mai ploua chiar am avut o mini furtuna vineri spre sambata, ziua e soare si aerul ala proaspat dupa ploaie. Pasarelele canta continuu intr o veselie.

 

Sambata mi am recuperat bicicleta de la reparat, me happy. Am si iesit la pedalat, a fost fain. Cand incepe vacanta ne vom aventura si prin alte zone frumoase ale orasului.

 

Stiati ca in fluviul St Laurent in dreptul Montrealului in portul vechi a aparut o balena? Pur si simplu a venit sute de km din ocean si se balaceste aici la noi, da spectacole gratuite zilnic cu sarituri si tot tacamul? Am vrut sa ajungem acum in weekend s o vedem, ramane pe cel urmator daca mai ramane aici.

Deobicei trebuie sa mergi departe in estul Quebecului sa vezi balene.

 

In rest asteptam vacanta cea fara planuri. Baiatul se pare ca va incepe cursurile de fotbal in curand, macar va avea ocupatie de 2 ori pe saptamana si isi va vedea prietenii.

 

Peste exact 2 saptamani e ziua lui si nu stiu ce invitati vor veni, vom face o mica reuniune in parc. Deja o prietena cu doua fete m a refuzat, se teme inca de virus si si tine copiii numai in curtea proprie fara contacte cu exteriorul.

Eu nu gandesc asa, deloc, ne am relaxat su deconfinat. Bine purtam masti in magazine.

Cazurile au scazut destul de mult in Quebec. Eu vreau sa traiesc normal, cat de normal se poate.

 

Azi n am facut mai.nimic, planificari pentru saptamana viitoare si cumparaturi de mancare, chestie ce mi displace taare. La intoarcere baiatul mi a umflat pneurile de la bicicleta, tare multumit a fost ca m a ajutat. Si mie imi place tare cand e asa, dornic sa ajute si cu atitudine pozitiva

 

A, am inceput un serial nou pe Netflix, Icebreaker sau asa ceva. Un SF apocaliptic, imi place pana acum.

 

Strumph, ne ai lasat in suspans, asteptam aventura!

 

Sa aveti o saptamana minunata!



#154
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 08 iunie 2020 - 07:39

Otilia, nu am făcut poze. In afara de a curata mizeria de vopsea scrijelita, maturat si scos buruieni n-am făcut altceva. Momentan am lacrimioare și iriși infloriti. Panseluțe in ghivece (da, încă rezista).

 

Am făcut poze săptămâna trecută cu Diana și flori de rapița. Sunt pe FB și Instagram.

 

 



#155
Otiliav

Otiliav

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.235 mesaje

Postat 08 iunie 2020 - 09:15

Mvai ce frumos ca ai lacrimioare. Eu le spun margaritar. Mi-a adus si mie mama, se tot intind dar inca nu am multe flori. Doar 5 flori anul acesta. Cand eram copil si locuiam la matusa avea margaritar pe o latura a casei. Avea multe flori si mirosul era demential. La fel si cel de micsunele. Am cumparat de aici micsunele, am cateva in gradina, dar nu au miros. Am insa gurita leului cu miros si bujorii acum.

 

Am niste paselute in jardiniera de lemn. Cresc si infloresc de nu imi vine sa cred.

Miniaturi atasate

  • Screenshot_20200608_091840_com.android.gallery3d.jpg

Editat de Otiliav, 08 iunie 2020 - 09:21 .


#156
strumphitza

strumphitza

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.666 mesaje

Postat 08 iunie 2020 - 10:25

Hello,

 

cam gri si uratel azi la Londra, dar parca vrea soarele sa iasa de printre nori. Nu am putut sta la cafea afara, am dat numai o tura inspectie in gradina si gata. Iarba deja e mult mai verde decat saptamana trecuta pe vremea asta. A tras sambata seara o furtuna, a venit de nicaieri deodata ca in miez de vara dupa o zi torida cu multe tunete, fulgere si trasnate. Fusese frig si gri toata ziua, deci nu stiu cum de am avut asa furtuna de urata. Era strada toata plina, canalizarea nu mai facea fata. A plouat in 30 minute cat nu a plouat toata luna Mai. 

 

Inca e liniste la mine in casa, inca dorm ai mei. Mr. e liber azi si mandra cred ca e obosita dupa aventura de ieri, care aventura a fost pe drum pe tara englezeasca, adica single track road. Dati cu google image si vedeti despre ce vorbesc cine nu stie. Lanurile astea de maci sunt la o ferma la vreo 2 ore de noi, nu stiam ca-s asa populare. Fiind duminica si o zi asa frumoasa, toata lumea se pare ca a avut ideea noastra, de a merge la admirat macii. Cand am ajuns la intersectia unde era lanul, traficul era blocat, noi am mers inainte ca am spus om gasi loc mai incolo, chit ca mergem pe jos inapoi. Nu am gasit, era tot deja plin, am facut stanga si iar stanga, deci un ocol la alte campuri si deodata se blocheaza traficul nu mai puteam inainta de masinile parcate si masinile care veneau din fata. Ne-am dat seama ca suntem aproape dupa harta de pe google, am parcat si am mers la maci. Cand am revenit la masina si mai mult trafic si mai multe masini parcate. Am dat sa iesim, dar din fata, dinspre lanul cu maci, veneau multe masini si nu aveam cum inainta nici noi nici cei din fata. Deci care da cu spatele? In spatele nostru erau doar 2 masini, una a parcat si una voia sa inainteze la fel ca noi. A iesit Nick din masina sa vorbeasca cu doamna, nu ca ea vrea sa mearga inainte. A rugat-o sa dea inapoi sa parcheze sa putem noi sa dam cum spatele pana om gasi loc de intors si schimbat directia. Deci pe single track road, cu masini parcate de o parte, cu sant si gard de alta, a dat saracu Nick cu spatele masina vreo juma` de mila ori chiar mai mult pana a putut intoarce in fata portii undei ferme. Cei care veneau din fata tot inaintau mult prea agresiv si aproape de Nick, un idiot cu un Volvo jeep, sa nu credeti ca prin Englezia nu-s si de astia. Faceau toti senzorii la masina ca naiba, prea aproape de masini parcate pe stanga, prea aproape de gardul si santul de pe dreapta, idiotul cu volvo prea aproape in fata si mai erau si oameni care parcasera si mergeau spre lan in spate. A gasit la un moment dat Nick loc intre 2 masini, a parcat sa ii lase pe toti sa treaca si apoi iar a dat cu spatele pana in  poarta fermei. In atatia si atatia ani niciodata nu am trecut prin asa ceva, nu e prima data cand mergem pe drumuri de tipul asta. Cum zicea Nick ieri: we love an adventure!  [batcap]  [:-)))]  S-a tinut tare, pe mine m-au trecut toate transpiratiile, Sophia nu a scos un sunet, era lipita de scaun. L-am intrebat aseara cat crede ca a dat cu spatele si asa cum ma gandeam si eu, sa tot fi fost jumatate de mila ori chiar mai mult! Ori poate ni s-a parut noua asa mult din cauza stresului, dar sincer a fost o gramada, ne-a luat mult timp sa iesim.  Anyway, am facut-o si pe asta! Cand intram in Londra, mai aveam vreo 30 minute pana acasa, m-au luat niste dureri crunte, nu mai aveam aer. M-am chircit in scaun si nu am scos un sunet pana acasa. Nu stiu de unde asa dureri nebune si de ce asa deodata. Nu credeam ca mai ajung acasa, ori sa ii cer lui Mr. sa ia directia spital. Am ajuns acasa si mi-am revenit, la fel de brusc precum au navalit durerile. Eu nu mai inteleg ce se intampla cu mine si durerile mele, de unde vin, de ce, cand si cum...  [alcool]

 

Eu tot trancan aici si ai mei inca dorm. E asa de obosit Mr. Aseara vorbeam cu prietena mea din Canada si i-am aratat cateva poze cu noi in maci si m-a intrebat de ce a slabit Nick atata? Hm.. mie mi se pare ca a pus multe kg de cand a inceput carantina si nu mai bicicleste la birou. E foarte obosit insa, mi-a si parut rau ca l-am scos pe camp ieri dupa ce am trecut de aventura cu datul cu spatele. Oricum, cineva din afara vede mai bine schimbarile decat eu care il vad zilnic, fata de cine il vede mai rar, dar eu tot zic ca a facut falcute si nu numai  [:D] Ba mai trebuie sa ii si tund cretii ca au prins volum. 

 

Sa mai trancan, sa nu mai trancan... this is the question! [bla]  Mi-s si eu foarte obosita, iar nu am dormit toata noaptea. Nici nu stiu pe ce sa dau vina, pe luna, pe boala... pe naiba, ca nu mai inteleg nimic. 

 

Cand se trezeste gasca trebuie sa ii scot la shopping, adica eu merg la cumparaturi si ei ma asteapta in masina in parcare. Am in plan si ceva sportuiala, smotru, mancare.... de cusut nu m-am reapucat inca, mi-e dor dar nu am nici o tragere de inima, nu stiu de ce  [doh]

 

O zi frumoasa! 



#157
strumphitza

strumphitza

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.666 mesaje

Postat 08 iunie 2020 - 11:01

Nu aveti chef de vorba, mai trancan eu nitel [:p] 

 

De azi UK impune carantina de 14 zile pentru toti cei ce intra in tara. Sper sa ii si verifice, desi nu pun mare baza, oricat ar ameninta ei cu amenzile si verificarile. Nu cred ca vor mentine carantina obligatorie toata vara, prea mari sunt presiunile si lobby ul din industria turistica. La noi inca nu au deschis cafenelele, pub urile, restaurantele. Inca nu avem voie sa merge sa inoptam in alta parte decat resedinta. Vorba umbla ca Boris vrea sa dea ok ul pentru toate astea de pe 4 iulie. Inca nu se fac nunti, bisericile inchise... Citeam deunazi ca vor introduce booking system sa mearga lumea la biserica sa se roage  [popa]  

 

Otilia, cum arata miscunelele alea? Lacramioare am si eu cateva, le-am pus in pamant primavara asta ca le aveam intr-un ghiveci. Le-am luat anul trecut si am uitat sa le transfer. Sper sa se intinda cat mai mult printre trandafiri, tare imi plac cum arata si miros [olala]

 

Mihaela, ce harnicuta ai fost! Abia acum au inflorit irisii? La mine s-au trecut de mult, la fel ca si bujorii... 

 

Velvet, felicitari pentru asa rezultat bun! Sa iasa cum iti doresti! Asteptam sampania la sfarsit!  [pahar]

 

Viviana, ce fain ca iesi zilnic cu bicla. Ceva dureri de muschi? [:D] 

 

Ihhhh s-a facut 10 si eu inca-s singura pe canapea, ai mei nu au coborat. Nick sigur e treaz in pat si citeste, dar mandra sigur inca doarme. Nu o fi rau, la asa vreme de afara... gri, urat, frig... numa` bun de stat sub plapuma [nani]

 

Acum chiar fug, sa o trezesc pe Miss si sa ii scot afara la aer rece curat [:D]

 

[fuga] 



#158
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 08 iunie 2020 - 11:33

Buna ziua si de la mine.

 

Noi am fost ieri la camp sa testam aplicatii GPS de masurat arii  [batcap]  (al meu are nevoie la campul lui si el este antitalent la tehnica noua).

 

Azi nu suntem prea ok, a murit tatal unei prietene (chiar de ziua ei) si am fost acum sa comand coroana :(((

 

Strumf, mie domnul tau nu mi s-a parut mai slab, dar tu esti tare subtirica acum  [il] . Mi- au placut campurile de maci, dar mi-a placut tare de voi  [il] .



#159
Otiliav

Otiliav

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.235 mesaje

Postat 08 iunie 2020 - 11:37

Strumphi, uite aici cum arata micsunelele. Mie imi plac cele in nuante portocalii si cu miros intens.

Daca tii margaritarul in ghiveci nu se inmulteste asa bine ca in pamant. Dar poate face mai multe flori. Acum depinde ce doresti.

 

Velvet, eu iti tin pumnii in continuare!



#160
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 08 iunie 2020 - 14:30

Lacrimioare am primit de la vecina mea, când le rarea, acum 4-5 ani. Se înmulțesc destul de rapid. 
 

Strumphi, pai uita-te pe harta unde suntem noi :). Acum e înflorit liliacul (puțin pe trecute deja) și înflorește caprifoiul. Gura leului are boboci, trandafirii la fel. Și clematisul, bujorul și crinii. Dar am locuri goale unde au fost zambilele, crocusii și lalelele. Și am o jardiniera cu portulace care acum ies din pământ.

Din păcate in locurile libere in pământ, nu pot pune decât eventual seminte, ca dacă plantez ceva mi-a frica sa scot din greșeala bulbii. 
 

O Hortensie vreau sa iau, in ghiveci. Am o floare ce s-a ofilit. Și am și hibiscus și o muscata :), plus doua flori mari care nu știu cum se numesc. 
 

Poate fac o poza mâine. Azi ploua :). 
 





Etichetat si cu ghetar, pinguini

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -