Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Educatia sexuala in scoala si smintitii - cine e?

educatie sexuala

65 raspunsuri la acest subiect

#1
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.052 mesaje

Postat 29 mai 2020 - 10:01

Legislația privind educația sexuală în școli a fost modificată în Comisia de Muncă a Camerei Deputaților, după ce un amendament susținut de parlamentari PSD și PNL a fost introdus într-un proiect de lege privind drepturile copiilor. Aceștia vor ca materia să nu se mai numească educație sexuală, ci sanitară, iar predarea să fie făcută doar cu acordul părinților. Președintele Comisiei, deputatul PSD Adrian Solomon, a spus, pentru Digi24.ro, că astfel reglementarea este „mai cuprinzătoare” iar în privința acordului din partea părintelui el a declarat că decizia nu poate fi a „unor indivizi care vor să smintească națiunea asta”.

 

o rusine atat pentru PSD cat si pentru PNL/

 

Educatia sexuala este absolut necesara pentru copii si nu este nici o rusine sa se faca in scoala. 

Voi ce parere aveti dragi parinti de la DC?



#2
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.669 mesaje

Postat 29 mai 2020 - 23:27

la noi se face cu acordul parintilor



#3
velvet

velvet

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.613 mesaje

Postat 30 mai 2020 - 09:10

eu sunt pro educatie sexuala in scoli, nu invaluita in alte cuvinte-sanitara,etc..suntem vai de capu' nostru la capitolul minore gravide, avorturi, etc...poate cu acord, ca materie optionala,desi ar trebui bagata-n trunchiul comun, ca materie de sine statoare.



#4
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 30 mai 2020 - 10:24

kmkz.jpg

 

 

 

Inger ingerasul meu fereste-ma de bebeu!

 

 

https://kmkz.ro/de-r...xeazFY0H1wdQvu0



#5
velvet

velvet

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.613 mesaje

Postat 30 mai 2020 - 12:46

mda, viv ,aceeasi porcarie cu biserica...si sefii de-acolo ,sefi peste tot  [vom]



#6
ioana

ioana

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.028 mesaje

Postat 31 mai 2020 - 18:51

Eu nu am nimic impotriva sa se numeasca educatie sanitara, numai sa se faca!



#7
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.052 mesaje

Postat 31 mai 2020 - 19:59

Eu consider educatia in scoala ceva necesar. Sunt foarte multi parinti care NU stiu cum se abordeaza corect acest subiect cu copilul. 

O discutie cu un copil adolescent despre educatie sexuala nu se face cu hai mai bai si asa ... si cred ca majoritatea parintilor o evita. De asta, e necesara educatia sexuala in scoala.



#8
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.052 mesaje

Postat 03 iunie 2020 - 16:17

cu parerea voastra si contributiile de pe forum am publicat aici 

Educatia sexuala este necesara in scoli. Iata de ce credem asta - parerea Desprecopii

 

Aseara am vazut la Digi o dezbatere intre partide pe aceasta tema - si cu ocazia asta mi-am dat seama ca aici la acest topic avem idei de mame USRiste.

 

Atat parerea PSD cat si PNL sunt diferite de ale noastre. 

 

Va multumesc/



#9
antmil

antmil

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.491 mesaje

Postat 03 iunie 2020 - 16:35

la noi se face cu acordul parintilor

 

Vai si ce bine e la noi!

 

https://nursing.usc....-sex-education/

 

 

When only 13 states in the nation require sex education to be medically accurate, a lot is left up to interpretation in teenage health literacy. Research published by the Public Library of Science External link  shows that when sex education is comprehensive, students feel more informed, make safer choices and have healthier outcomes — resulting in fewer unplanned pregnancies and more protection against sexually transmitted diseases and infection.



#10
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.643 mesaje

Postat 03 iunie 2020 - 16:43

Nu stiu daca e vorba de mame USR-iste, sau pur si si simplu de oameni cu mintea deschisa , constienti ca educatia este obligatorie daca vrem sa iesim din stadiul in care se afla natiunea la ora asta. Romania e tara cu cel mai mare nr de mame adolescente pe cap de locuitor din UE. Romania e plina de adulti care au nevoie de educatie sexuala, care considera ca prezervativul este o porcarie inutila ce le anuleaza placerea , ca femeile merita violate , ca un minor se face vinovat de atragerea sexuala a unui pedofil, drept urmare pedofilul a facut "sex consimtit". Romania e o tara plina de pudibonzi si ipocriti. Romania e tara in care legile apara violatorii si condamna victimele. 

DA! Este mare nevoie de educatie sexuala /sanitara cum vor ei sa ii spuna, numai sa fie educatie. Copii si tineri urmaresc vlog-eri dubiosi, care promoveaza agresiunea sexuala, violenta, violul. Multe  fetele nu stiu cum sa se protejeze de sarcini nedorite, tinerii nu stiu cum se transmit BTS-uri, nu stiu ca poti lua si HIV si hepatita, nu doar gonoree. 

 

In toata povestea asta din parlament nu doctrina partidelor primeaza, ci influenta dubioaselor coalitii si ONG-uri manevrate de BOR , teama de a nu pierde voturile "prea-crestinilor" si popilor .





Etichetat si cu educatie sexuala

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -