Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

16 ani: frumosi, dar grei


53 raspunsuri la acest subiect

#31
alinaxeni

alinaxeni

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 448 mesaje

Postat 05 august 2005 - 10:24

Dragele mele,sunt intr-o mare ceata...aseara pe chat am incercat sa conving o adolesccenta de 18 ani sa vb. cu mama ei despre o boala pe care a contactat-o pa cale sexuala,virusul HPV.Citeam tot ce-mi scria si ma minunam cat de imatura era la cei 18 ani ai ei si totusi e o fata frumusica si inteligenta.Instantaneu mi-a fugit gandul la Anca si am intrat in panica.Ce sa fac sa nu ajunga de partea asta a realitatii? Credeti c-ar fi bine sa incep sa-i arat acest site?......sa citeasca povestile celorlalte poate intelege mai bine cum trebuie sa se fereasca.Sa fiu sincera ma cam sperie ideea ca isi va incepe viata sexuala si nu e suficient pregatita.Am constatat ca mai mult mi-e frica sa nu capete vreo boala sau sa dea peste unul care sa-i franga inima decat ca s-ar putea culca cu un baiat.oooooofff
si daca ati sti cata incredere are in cei din jurul ei si cu cata intesitate ne iubeste si sufera,chiar si pe profesorii de la scoala.Daca vede ca cineva are o problema o macina atat de tare.Intr-o zi a venit de la muzica plangand ca d-na de vioara e bolnava.Abia am putut sa o linistesc.
Mai sunt si la momentul in care trebuie sa-i spun ca si eu am o problema de sanatate si mie atat de frica sa-i spun sa nu o dau peste cap.Deocamdata e la bunici dar se va intoarce curand si ma va vedea mergand la spital si facand tratamente.Ce sa fac?



alina

#32
iri_sori

iri_sori

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 313 mesaje

Postat 05 august 2005 - 11:23

Alina ar trebui sa stai cu ea de vorba in legatura cu aceea fata ,poti sa -i dai sa citeasca despre ea ,apoi poti sa discuti si despre baieti ca sa isi dea seama ca nu toti iubesc asa cum pretind.Iar in legatura cu boala ta daca nu este grava atunci sa -i spui ca iti faci vitamine, calciu,eu sper sa nu fie grav sanatate tie si la toata familia ta.

iri

#33
Kikina

Kikina

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 151 mesaje

Postat 05 august 2005 - 11:36

Alina, sanatate multa! Si eu sunt tentata sa-i tin pe copii departe de problemele noastre - de sanatate sau financiare - dar altii spun ca tocmai dezvaluindu-le (mai cu menajamente, desigur!) ii faci sa se simta mai fortzosi in fata realitatii. Noua, mamelor, ni se va parea mereu prea devreme sa-i aruncam si in astfel de valuri...
Sa stii ca si eu am asemenea nelinisti la capitolul sex in privinta cavalerilor mei. Nu omit niciodata, cand vine vb de acest subiect, sa subliniez importanta protejarii si pt. ei si pt. fete. Si ii mai povestesc celui mare ca indragostelile astea primare pot implica si suferinta etc. etc., asta asa, pt.... protectia sufleteasca. Offf, ce ne mai asteapta si pe noi si pe ei atunci cand o fi sa fie! Dar si noi am trecut prin d-astea. Important e sa nu uitam ce simteam noi atunci, ce anume ne facea rau si ce ne facea bine.

#34
iri_sori

iri_sori

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 313 mesaje

Postat 05 august 2005 - 11:46

Acum trebui sa avem rabdare cat cuprinde cu copii nostri.Kikina sa sti ca sunt de acord ca trebui sa le explicam despre sex atunci cand vine vorba, oh! ce greu este cateodata.

iri

#35
craciunitza

craciunitza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.347 mesaje

Postat 05 august 2005 - 13:33

Baiatul meu cel mare a fost acum 2 ani prieten cu un coleg de clasa, baiatul unei familii de yogini. Printr-o intamplare fericita am auzit ce vorbeau ei despre sex si mi s-a facut parul maciuca. Al meu, total neinformat, asculta cu gura deschisa si capta toate informatiile acelea SF. Am fost obligata sa-i spun adevarul si a fost dezamagit ca sexul nu inseamna toate acele povesti de care auzise.
De exemplu, prietenul i-a spus ca e singur la parinti pentru ca taica-su a venit intr-o seara si a calcat pe intuneric pe ouale din hol si din cauza asta nu are frati si ca daca nu vrei sa ai copii trebuie sa cauti ouale si sa calci pe ele [bang]

Voi cum procedati cu copiii, de la ce varsta ii separati cu camera in cazul ca sunt de acelasi sex?




Nu certati copiii cand viseaza!

#36
alinaxeni

alinaxeni

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 448 mesaje

Postat 05 august 2005 - 14:06

Yoghini zici...de ce nu ma mira? Astia pur si simplu isi distrug copilul fara sa-si dea seama.Mai bine tineti baiatul la distanta de ei si cu picioarele pe pamant.Ajuta-l sa inteleaga ca sexul e ceva frumos dar care trebuie facut cu cap si la timpul potrivit.Binenteles ca va veni automat intrebarea "cand e timpul potrivit?"

alina

#37
Kikina

Kikina

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 151 mesaje

Postat 05 august 2005 - 15:06

Daca ati citit mai sus, la noi intrebarea s-a pus deja (tarziu?), acum, la 16 ani. Nu stiu daca ma inseala sau nu instinctul, dar eu am sesizat, din partea baiatului, mai degraba un soi de nevoie de confirmare a faptului ca nu-i nici o graba in privinta asta. Cred ca, asa cum se intampla in cazul fumatului sau al bauturicilor, si aici e vorba de o anumita presiune din partea "experimentatilor" din anturaj care se lauda cu multiplele cuceriri. Si or mai fi si fatucile sexy care nu mai au rabdare? Asta pt. ca, deh, sunt mama de baieti...

#38
craciunitza

craciunitza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.347 mesaje

Postat 08 august 2005 - 08:31

Cel mic al meu a venit din tabara.A bocit ieri toata ziua. Spre seara ne-am dat seama ca e indragostit. Noroc ca suntem cu casa in reamenajare si astazi trebuie sa-si trieze cartile din biblioteca, sper ca pana termina biblioteca sa-i treaca si indragosteala [help]

Nu certati copiii cand viseaza!

#39
Kikina

Kikina

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 151 mesaje

Postat 08 august 2005 - 18:34

Vai, Craciunitzo, mai baga-i carti in biblioteca sa dureze mai mult "tratamentul" si sa mai uite de dor. Doamne, ce se mai grabesc copiii astia cu problemele sufletesti! Ieri parca se jucau cu masinutele si azi plang de dragul cuiva. Cum il ajuti? Iti spune ceva?

#40
alinaxeni

alinaxeni

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 448 mesaje

Postat 08 august 2005 - 21:51

Craciunitzo,incearca sa vb. cat mai mult cu el pe tema asta pana il vezi ca s-a mai linistit.Nu-l lasa sa mocneasca in el ca perioada de"covalescenta" va dura mai mult.Cu cat isi va descarca sufletul mai mult cu atat ii va trece mai repede.


alina


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Astăzi, 17:30

  • Eco

    Anamaria1706
    - Astăzi, 16:12

  • Usor usor..

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 15:42

  • 28 de saptamani

    kiki_2024
    - Astăzi, 15:27

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -