Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Gabriel Diaconu: Câteva gânduri la moartea IPS Pimen, care a sucombat infecției cu noul coronavirus:


4 raspunsuri la acest subiect

#1
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 20 mai 2020 - 15:11

Contrastul dintre cumințenia omului
care s-a lăsat transportat, apoi tratat, intubat și îngrijit de medici până la săvârșire, respectiv vehementul negaționist al vaccinurilor, reformei în sănătate și educației medicale a oamenilor nu poate fi netezit de trecerea lui în neființă.
 
La fel cum nu poate fi evitată observația că primii care vor mușca din Pimen sunt tocmai cei din ograda lui. Cu cuvântul. Cu lucrul. Și cu gândul.
 
Ambivalența serpentină a Bisericii în ce privește sănătatea, și sistemul sanitar, se oglindește în felul în care unii preoți înțeleg să-și apere comunitatea sau – dimpotrivă – s-o păstreze în întuneric, ignoranță și fatalitatea prostiei.
 
Acea parte a Moldovei pe care-a păstorit-o Pimen a fost lovită nu o singură dată de boli prevenibile prin imunizare vaccinală.
 
Acea parte a Moldovei, mai mult, suferă – suspendată în timp – de-o întristătoare lipsă de infrastructură medicală și sanitară, lucru care-o face vulnerabilă la tot ce mișcă.
 
În acea parte a Moldovei, în această perioadă, nu umblă doar noul coronavirus, cât și rujeola.
 
Și în acea parte a Moldovei acoperirea populației prin vaccin este sub limita de avarie, și nu de ieri de azi.
 
Aceste lucruri nu i se pot imputa lui IPS Pimen. Just este ca la moartea unui om să faci pace cu el, și cu lucrurile pe care le-a făcut pe acest Pământ.
 
Nu înainte de-a aduce aminte însă că Pimen a primit cele mai bune îngrijiri posibile în ultimele săptămâni. Nu putem spune asta despre toți cei care au făcut COVID-19. A primit medicamente de ultimă generație. Nu putem spune asta despre toți cei care au făcut COVID-19. Și a primit transfuzii cu plasmă convalescentă de la bolnavi care au trecut prin boală și s-au vindecat. Nu putem spune asta despre toți cei care au făcut,
 
Covid-19.
 
Oamenii sunt egali în fața legii și-a firii. Dar unii sunt mai egali decât ceilalți. Suntem înzestrați cu capacitatea de-a face bine, de-a împinge lumea și moravurile înainte către lumină.
 
A făcut Pimen asta? Istoria să-l judece.
 
La fel cum istoria să-l judece pentru faptul că a luat boala, ignorând toate avertismentele medicilor. Și a dat boala, ignorând toate precauțiile recomandate de medici.
 
Iar această trufie sau – poate unii vor spune că dimpotrivă – această oarbă smerenie, i-au încheiat viața printr-un rapid proces cauzal, dinspre infecție virală către moarte. O moarte departe de patul lui. O moarte departe de locaș. O moarte cu o sondă de intubație înfiptă în gât, cu ace penetrând venele. O moarte cu sondă urinară. O moarte cu scutec. O moarte cu mâini necunoscute care l-au manevrat în ultimele sale zile de pe-o parte pe alta. O moarte cu analgo-sedare. O moarte a unui simplu corp, al unui simplu om, dezvelit de strai și de relevanță. O moarte de regretat, de plâns, de cernit în sufletul celor care l-au apreciat.
 
Dar totuși o moarte.
 
O moarte care nu va face parte din dezbaterea dacă Pimen a murit cu Covid-19, sau de Covid-19. Care nu va fi rostogolită mai apoi de către aceiași radicaliști de extremă dreaptă, ortodocși, sau poate că tocmai de-aceea s-ar putea găsi rostogolită. Căci n-ar fi de mirare ca unii să spună că de fapt totul e-o făcătură, și că Pimen de fapt a murit cu zile, răpus de varii conspirații și oculte.
 
Astfel e mersul lumii. Și lumea sunteți voi.
 
 
 
 

 



#2
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 20 mai 2020 - 15:44

foarte corect spus. Si cu mult adevar.

 

Eu am sa raman mereu cu intrebarea daca nu putea fi tratat acolo, la spitalul din Suceava - unde alti muritori de rand nu au avut sansa sa fie transportati cu elicopterul.



#3
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.936 mesaje

Postat 20 mai 2020 - 23:49

Au vrut sa i dea toate sansele in calitatea lui de " inalt demnitar" al bisericii, intr o tara in care biserica are influenta politica, desi statul e laic.

 

Nu stiu prea multe despre Pimen, am aflat acum ca propovaduia curentul anti- vaccin.

Vreau sa cred ca Dzeu i a dat un bobarnac si l a luat la ceruri, dupa chinurile bolii si o moarte despuiata de demnitate, dandu-i acolo unde o fi, in purgatoriu probabil, ultima lectie.

Or fi invatat ceva enoriasii lui din asta, cred ca o mare parte din ei nu, din pacate.



#4
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 22 mai 2020 - 08:55

Am vazut o gramada de exaltati care ii pupau cosciugul.

Asta e peste puterea mea de intelegere.



#5
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 22 mai 2020 - 13:01

Si eu am vazut asta si m-am scandalizat. 

Eu nu pot pricepe de ce oamenii se manifesta atat de medieval ... Cu totiii suntem oameni, cu totii suntem oile lui Dumnezeu. De ce aceasta adulatie? Popii sunt niste oameni ca toti muritorii. 

 

Pe de alta parte, eu observ ca BOR nu iese dintr-o epoca trecuta. Nu se reformeaza deloc.

Si are nevoie de prostie si de umilinta. 

 

Sunt socata de acest val de prostie si misticism. De la popi corupti, la divinizarea unor personaje ciudate, la lipsa de implicare sociala a BOR - la refuzul de a evolua.

 

Ma dezgusta la fel politicienii care aduna voturi de la acesti naivi care pupa poalele popilor corupti. BOR se poarta ca un stat in stat cu aprobarea tacita a politicienilor/ O tara nu poate evolua daca accepta ca biserica sa nu fie trasa la raspundere si daca noi toti acceptam ca biserica sa fie intotdeauna scutita de facturi, de controale si legi.




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

  • Prima morfologie

    MamaRadului
    - Ieri, 23:19

  • Album de sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:21

  • MărÈ›iÈ™or

    Ioanachea
    - Ieri, 21:14

  • Raceala...

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 19:51

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -