Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Adolescentii si bautura


110 raspunsuri la acest subiect

#51
IULIA0514

IULIA0514

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 284 mesaje

Postat 12 mai 2020 - 14:10

Iulia, vorbim peste vreo 10 ani asa.. [alcool] Nastere usoara.

Multumesc!

Peste zece ani probabil o să mă plâng și eu pe forum că nu îi mai fac față mici mele comori!

Apropo am avut grijă foarte mulți copii dar niciodată nu am intalnit doi copii cu același caracter, toți sunt diferiți și fiecare trebuie abordat altfel oricât ași învăța niciodată nu am să pot să îi înțeleg din prima !

 



#52
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 12 mai 2020 - 14:15

Departe sa incurajez bautul acasa, dar dintre doua rele. Mai bine acasa decat cazut prin sant sau urcat la volan.

 

Doar ca una nu o elimina pe cealaltă. Nu ai nicio garanție. Dimpotriva. 
 

Dupa mine, comunicarea și relația buna cu adolescenții (ca părinte) face mult mai mult decât oferitul băuturii acasa. 
 



#53
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.869 mesaje

Postat 12 mai 2020 - 14:28

Dupa mine, comunicarea și relația buna cu adolescenții (ca părinte) face mult mai mult decât oferitul băuturii acasa.

 

Asta s a înțeles ? 

Ma gândeam in sensul de a nu interzice, de a nu fi alcoolul un subiect tabu in casa, nu ca ii bag berea sub nas.

Și oferitul băuturii nu îl fac cu scopul de a avea o relație super sau de a fi un “babac” cool. 



#54
pacino

pacino

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 151 mesaje

Postat 12 mai 2020 - 14:30

Au inceput sa bea cand au mers la balul bobocilor,adica de la 15 ani.Am inteles ca trebuie sa fii cool si am zis ok o bere si atat.Dar se pare ca nu pot ramane la doar o bere.Am vorbit mult cu ei despre asta,ce inseamna alcoolul pentru un creier in dezvoltare,ce consecinte exista,ce se poate intampla cand esti beat.Am discutat si la terapie despre asta,am vorbit si cu psihiatra care il are in grija,i-a explicat ca alcoolul adanceste depresia mai tare.El rade,ia totul in gluma,ce?acum suntem tineri de parca trebuie sa-ti spulberi tineretea cu alcool.

 

 

Bautura au cumparat-o singuri,cel mic lucreaza si mai au si alocatia.Am ajuns sa controlez rucsacul cand vine de la lucru.De aceea i-am spus mai o data beat si te-am scos de la job iar alocatia ti-o pun intr-un cont si asta e,nu mai ai bani.

 

 

Mi-e frica cel mai tare sa nu devina obisnuinta,sa se obisnuiasca corpul si sa ceara.Am vorbit cu terapeuta sa ma puna in contact cu o organizatie unde pot merge sa vada ravagiile facute de alcool,ceva gen alcoolici anonimi,sper sa gaseasca ceva in genul asta.De aia imi place cum merg unii prin scoli si le vorbesc copiilor despre asta,fosti drogati/alcoolici/puscariasi care si eu au crezut ca sunt invincibili in adolescenta.

 

 

Ca parinte trebuie sa fac tot ce tine de mine.Am abordat si metoda mai soft,cu acordat o alta sansa,acordat incredere si nu a functionat.Cateodata e nevoie de un dus rece altfel nu se trezesc.In continuare vorbesc cu ei despre orice,ii laud cand fac ceva bun.Si am mai observat ceva:multa vorbaraia degeaba daca nu exista limite clare,consecinte clare si aplicate.O saptamana au ramas si fara net pentru betie si culmea,au devenit parca si mai calmi si mai respectuosi.Cand le-am inapoiat netul,atat le-am spus:in momentul in care imi vorbesti vulgar sau te imbeti,ramai fara net o alta saptamana,fara discutii,fara dar de ceeeeeeeeeee?si alte din astea.Alegerea e a ta.



#55
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.869 mesaje

Postat 12 mai 2020 - 14:31

Doar ca una nu o elimina pe cealaltă. Nu ai nicio garanție. Dimpotriva.

.

 

Ba da, sunt adolescenți model acasă și care fumează sau/și beau pe ascuns.

Sau tineri care nu prea au viața socială și beau cu familia. 

Nu e totul alb sau negru. 



#56
DidiAlex

DidiAlex

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.128 mesaje

Postat 12 mai 2020 - 14:37

Pacino,

 

era o fata pe DC. Crisses sau ceva in genu asta. poate isi aduce alcineva aminte. Baiatul ei avea problema cu drogurile. poate vorbesti cu ea.

 

 

e clar ca trebuie sa gasesti nisa. Ce merge la al meu, e vax la al tau. 



#57
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 12 mai 2020 - 14:38

 

Bautura au cumparat-o singuri,cel mic lucreaza si mai au si alocatia.

 

 

 

 

mii de scuze ca ma bag... dar nu ar trebui sa fie la scoala? [flo]

 

eu as apela la psiholog, sedinte cu toti trei. saptamana de saptamana. si psihiatra ca ajutor. in mod sigur faptul ca este deja in terapie pentru depresie il face sa apeleze la anumite moduri de comportament. si il trage pe frate dupa el (si invers).



#58
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.869 mesaje

Postat 12 mai 2020 - 14:39

Și cum scrie Black, el e pe tratament.

Ar trebui acționat repede, cerut ajutor specializat. Și poate explicat și fratelui sau ca nu e de joaca . 

 

Si reclamație la magazinele , chioșcurile alea de unde cumpara alcool. Poate nu se rezolva nimic, dar măcar încerci. 



#59
DidiAlex

DidiAlex

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.128 mesaje

Postat 12 mai 2020 - 14:58

dintre cei doi copii, nu il poti convinge pe unul mai bine? apoi sa il convinga si pe celalalt?

 

ma gandesc ca uneori e inutil ca lucreri pe doua planuri.

 

din doi, la unul ai sanse mai mari. Apoi intre ei, ca doar sunt de aceeasi varsta si vad ca beau impreuna sa de convinga



#60
DidiAlex

DidiAlex

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.128 mesaje

Postat 12 mai 2020 - 15:01

zic ca faci bine ca excluzi bautura. e clar ca nu se poate abtine.

 

copilul meu cel mare, cand avea dulciuri de mic le manca pe toate, fara sa gandeasca. iti spun drept ca ma enervau teribil parintii care ma sfatuiau sa ii las la discreti dulciuri. El nu gandea. 

 

Acu, rade si el de el




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -