Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Adolescentii si bautura


110 raspunsuri la acest subiect

#41
DidiAlex

DidiAlex

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.128 mesaje

Postat 12 mai 2020 - 13:37

Pacino,

 

face copilul terapie?

 

Iulia,

 

teoria e teorie, practica te omoara.

 

am am un copil care nu vrea sa invete sa faca teme etc..si ma simt de multe ori depasita. 

al meu face terapie. de 2 ani, are si medicamente pt concentrare. 

 cand il vad cum se transteste pe jos uit toata teoria. 

 

dar ma bucur ca e sanatos. 


Editat de DidiAlex, 12 mai 2020 - 13:38 .


#42
silvi8

silvi8

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.360 mesaje

Postat 12 mai 2020 - 13:38

pacino, la inceput am crezut ca e o simpla curiozitate sau ai un caz printre prieteni...dar fiind vorba chiar despre copiii tai cred ca nu ai nevoie sa stii ce am facut noi, cat am baut si cat de des.

cred ca ti-ar fi mai utile niste sfaturi de la parinti care au copii de varsta alor tai. 

poate ca gresesc dar cred ca, datorita faptului ca tu nu ai experimentat astfel de lucruri nu ai luat in seama acest pericol. Cumva cred ca ai ratat startul, adica discutiile despre alcool/fumat/droguri trebuiau avute acum cativa ani. Trebuia deja sa aveti niste reguli clare. Probabil ca se intampla de mai mult timp dar nu ai stiut tu. 

 

nu am copii asa mari dar in locul tau as lua masuri acum, imediat. Cred ca ai procedat bine cu ce ai scris dar nu as lasa lucrurile asa. Vorbeste mult cu ei, asigura-te ca stiu ca se pot baza pe tine, fii alaturi de ei dar nu te abate de la regulile stabilite.



#43
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.875 mesaje

Postat 12 mai 2020 - 13:39

Departe sa incurajez bautul acasa, dar dintre doua rele. Mai bine acasa decat cazut prin sant sau urcat la volan. 

 

Parerea mea este ca Rom are oricum o problema a societatii, sunt f f multe accidente cauzate de alcool, nu stiu cate controale se fac. 

 

P.s și cu taximetristul , eu nu sunt de acord cu atitudinea pe care a avut o. Bun, nu era treaba lui, dar dacă ar fi copilul lui  intr o astfel de situație ? 

 



#44
silvi8

silvi8

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.360 mesaje

Postat 12 mai 2020 - 13:40

Laura a scris mai sus un mesaj foarte real si pe care cred ca ar trebui sa il citesti cu atentie. 


Editat de silvi8, 12 mai 2020 - 13:41 .


#45
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.875 mesaje

Postat 12 mai 2020 - 13:44

Silvi, tu ai dreptate, dar

depinde și de copil și de relațiile între ei. Adica ei au dat acum de libertate și distractie și vine un adult sa ma cicaleasca la cap. Adica trebuie f bine dozat cât discuți , ce consecințe au, etc



#46
IULIA0514

IULIA0514

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 284 mesaje

Postat 12 mai 2020 - 13:46

Pacino, face copilul terapie? Iulia, teoria e teorie, practica te omoara. am am un copil care nu vrea sa invete sa faca teme etc..si ma simt de multe ori depasita. al meu face terapie. de 2 ani, are si medicamente pt concentrare. cand il vad cum se transteste pe jos uit toata teoria. dar ma bucur ca e sanatos.

Medicamentele nu prea își au rostul eu merg pe diviza că fiecare copil are propriul ritm și nu trebuie forțat !

Te sfătuiesc să încerci să îi spui copilul cât de mândră ești de el și laudal pentru fiecare mic progres pe care îl face!

Chiar dacă nu sunt doar mamă în devenire nu înseamnă că nu am avut de-a face cu adolescenți, am avut în grijă trei adolescenți de vârste diferite și crede-mă la început eu am fost ceea care sa dus la psiholog!



#47
silvi8

silvi8

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.360 mesaje

Postat 12 mai 2020 - 13:54

Silvi, tu ai dreptate, dar

depinde și de copil și de relațiile între ei. Adica ei au dat acum de libertate și distractie și vine un adult sa ma cicaleasca la cap. Adica trebuie f bine dozat cât discuți , ce consecințe au, etc

e posibil ca discutiile si cicaleala sa ii indeparteze si mai mult, e adevarat, si sa faca tot ce vor ei sau mai rau.

de asta am zis ca startul e cumva pierdut dar nu te poti da batut niciodata cand e vorba de copiii tai si, exact ce a zis si Pacino, nu se poate culca pe o ureche si sa spere ca nu se va repeta.

 

daca relatiile dintre mama si baieti nu au fost foarte apropiate si ea nu a constientizat pericolul pana acum asta nu inseamna ca nu poate face o schimbare. 



#48
DidiAlex

DidiAlex

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.128 mesaje

Postat 12 mai 2020 - 13:55

Iulia,

vorbim peste vreo 10 ani asa.. [alcool]

 

Nastere usoara. 



#49
DidiAlex

DidiAlex

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.128 mesaje

Postat 12 mai 2020 - 13:56

Silvi,

 

mi-a placut asa mult mesajul tau. 

 

asa e complicat. Si Pacino e singura.



#50
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 12 mai 2020 - 14:10

Vreau doar sa spun ca mie combinatia dintre depresie si alcool mi se pare una deosebit de periculoasa, si nu stiu cum am putea ajuta noi pe forum, in afara de sustinere si ascultare. Cred ca e o problema care cere ajutor profi. Eu personal asa as face cu copiii mei...




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Astăzi, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Astăzi, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -