Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Adolescentii si bautura


110 raspunsuri la acest subiect

#31
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.868 mesaje

Postat 12 mai 2020 - 10:50

asta e vorba. de control.

Problema e ca alcoolul e parsiv, diferenta o pot face doar cateva guri in plus ( depinde si ce tarie bei) si atunci adio control.



#32
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 12 mai 2020 - 10:51

Judoka, era vorba de un pahar, la masa. Sau un pahar, vara, pe terasa. Nu de a gusta. 
 

 



#33
pacino

pacino

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 151 mesaje

Postat 12 mai 2020 - 10:56

Intreb pentru baietii mei,16 si 17 ani.Cel de 17 ani nu are voie sa bea deloc deoarece ia tratament pentru depresie.Anul trecut in toamna a mers la un bal si nici nu a apucat sa intre in club pentru ca nu a fost lasat.A baut cu colegii o sticla de rom si s-a imbatat rau.Nu a vrut nici un taximetrist sa-l ia si inteleg de ce.Nu m-a sunat.Un coleg a trebuit sa mituiasca un taximetrist sa-l duca acasa.Fratele lui l-a dus acasa,iar nu-mi zice nimic,il lasa la intrare si se intoarce cu acelasi taxi la bal ca sa nu rateze nu stiu ce mare cantaret.M-am ingrozit cand l-am vazut,nu stiu cum a urcat 15 scari pana la etaj,ma gandeam ca daca pica pe spate si dadea cu capul,acolo ramanea.N-am stiut la inceput daca e beat sau drogat sau ce e.Am stat a doua zi de vorba,a zis ca si-a invatat lectia,ii parea rau ca a ratat cantaretul ala si ca a fost vazut asa de colegi.

 

 

Saptamana trecuta s-a intamplat din nou.Am descoperit in gunoi 4 sticle de bere intr-o zi,iar peste 2 zile cidru.Apoi am facut o curatenie generala,cu spalat covoare etc si ei si-au schimbat camera,au mutat mobila,au facut fain.Pe la 9 seara ascultau muzica tare,sa sarbatoreasca,am zis ok.Pe la 11 erau beti amandoi.Cel mare vomita,cel mic stergea dupa el.Mi-au vorbit urat.Asa ca am chemat si bunicii pentru ca nu mai faceam fata.Am gasit o sticla de alcool cu fructe de padure.

 

 

A doua zi am vorbit din nou,de data asta consiliu de familie si cu bunicii.I-am zis celui mare ca daca se mai imbata,chem salvarea si il internez la psihiatrie infantila,macar asa stiu ca isi ia tratamentul corect.Celui mic i-am zis ca nu il mai las sa lucreze si data viitoare chem politie si sa suporte consecintele pentru ca eu sunt raspunzatoare pana la 18 ani.Le-am zis ca au voie o bere la ocazii sau din cand in cand,nu zilnic,in niciun caz.

 

 

Nu stiu daca am exagerat dar nici nu pot sa ma culc pe o ureche si sa sper ca trece.Motivele lor:suntem tineri,sarbatorim,ne simtim bine.Ca doar sticla aia avea doar 14% alcool.E atat de dureros sa-ti vezi copiii in starea aia!



#34
DidiAlex

DidiAlex

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.128 mesaje

Postat 12 mai 2020 - 11:44

Problema e ca alcoolul e parsiv, diferenta o pot face doar cateva guri in plus ( depinde si ce tarie bei) si atunci adio control.

exact. asta am intalnit-o eu, cand am inceput sa am petrecerile de la servici..si imi era teama ca o sa ma imbete colegii. si aveam mereu paharul plin. cu apa minerala. si beam mereu vin alb, sa nu se vada diferenta.

 

De fapt problema mea nu era alcoolul ci nu puteam sa zic la colegi : hei, e treaba ta cat beau eu?!

 

----------------------------------------------------------

 

anu trecut am fost la o nunta. si mirele se cinstea cu toata lumea cu o sticla de whisky.  Mirele e nepotul meu. si, el m-a indemnat sa ii probez Whisky.  si am probat si era ceai de sunatoare. si le-am dat si la copii. care au fost la fel de uimiti. 

 

ulterior am discutat de ce a facut asta. Pt ca nu vroia sa pice in capcana paharelor multiple. a fost o super experienta.



#35
DidiAlex

DidiAlex

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.128 mesaje

Postat 12 mai 2020 - 11:47

Pacino,

 

complicat. nu inteleg de ce beau acasa, asa mult. 

 

depresia il face sa bea alcool sa prinda curaj sau cum? 

imi lipseste logica si astfel de situatii nu le calculasem.

cu toate ca tatal meu a fost alcoolic si bea numai pe ascuns..parca am uitat toata experienta asta.

 

Tatal meu bea la un stress, la care nu facea fata. si apoi nu se putea opri.



#36
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.868 mesaje

Postat 12 mai 2020 - 12:07

Pacino, 

nu esti exagerata si e normal sa ti faci griji. 

 

Bautura o cumpara singuri? Aici e problema patronilor care vand alcool  sub limita legala. Daca le cumpara prietenii, este atunci anturajul. 

E dificil pt ca sunt doi si cu varste apropiate. 

 

Daca s ar putea canaliza mai mult spre alte preocupari , gen sport, un mini job, scoala. 

 

Al meu (17 ani) nu mai vrea sa probeze sau sa bea( vinul oricum nu ii place) , are un challange sa faca 50 de flotari pe zi. Cred ca si asta e putin compatibil cu bautura. 



#37
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 12 mai 2020 - 12:31

Pacino, dar cine le-a furnizat alcoolul? 



#38
IULIA0514

IULIA0514

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 284 mesaje

Postat 12 mai 2020 - 13:00

Bună, acesta este un subiect foarte întâlnit în rândul părinților de adolescenți și chiar sunt motive de îngrijorare pentru că dacă mergi într-un liceu și  întrebi copii câți consumă alcool răspunsul este unul pozitiv,deci majoritatea consumă alcool și nu au rețineri în a recunoaște asta !

În primul rând va trebui să discuți cu ei să vezi ce îi îndeamnă să consume alcool, nu striga la ei nu îi amenința că s-ar putea să reacționeze negativ, ci doar vorbește cu ei calm și explicăle că vrei să îi înțelegi!

Apropo ce-i mai mulți adolescenți consumă alcool pentru că e "cool" cel puțin ăsta e cel mai frecvent răspuns 



#39
DidiAlex

DidiAlex

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.128 mesaje

Postat 12 mai 2020 - 13:17

Iulia,

 

ai copii? Nu o lua in sensul negativ. 

sunt pe un grup pe FB: educatie cu blandete..parintii cu copii mici, zau ca vad altfel..

 

cred ca Pacino a trecut de faza asta. 

 

da, e cool sau nu trebuie sa iesi din turma. eu nu inteleg asta cu bautul acasa. 

 

ba cred ca o inteleg. si eu zic ca nu mai manac mult..si tot mananc. 

imi lipseste motivatia ..


Editat de DidiAlex, 12 mai 2020 - 13:27 .


#40
IULIA0514

IULIA0514

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 284 mesaje

Postat 12 mai 2020 - 13:31

Iulia, ai copii? Nu o lua in sensul negativ. sunt pe un grup pe FB: educatie cu blandete..parintii cu copii mici, zau ca vad altfel.. cred ca Pacino a trecut de faza asta. da, e cool sau nu trebuie sa iesi din turma. eu nu inteleg asta cu bautul acasa. ba cred ca o inteleg. si eu zic ca nu mai manac mult..si tot mananc. imi lipseste motivatia ..

Vorbesc din cunoștință de cauză, fac terapie cu elevii de liceu, am  vizitat foarte multe școli și licee și peste tot e la fel!

Nu am copii deocamdată, sunt însărcinată!

 




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -