Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cum „repar” un fondant?


43 raspunsuri la acest subiect

#21
glimmer

glimmer

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.176 mesaje

Postat 02 mai 2020 - 10:33

Am apucat să promit că vă țin la curent, așa că revin. Am reușit să fac să se îngroașe fondantul ăla cu unt de cacao și cacao, astfel încât să rezulte o glazură care să stea pe loc :)) (adică să nu curgă). Însă glazura trebuie să fie casantă, asta obținută de mine este elastică. Am fotografiat o prăjiturică, nu râdeți de ea, că nu are nicio vină că e așa ciufulită (am întins glazura cu cuțitul...). Nu am gustul acela de Siret când gust din ea, decât foarte vag și dacă îmi pun imaginația la treabă. Însă măcar este foarte bună.

Miniaturi atasate

  • siret1.jpg

Editat de glimmer, 02 mai 2020 - 10:58 .


#22
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 02 mai 2020 - 11:44

Arata foarte bine!

Pentru mine, care pana la topicul asta nici nu  stiam ca acea chestie se cheama fondant si trebuie  sa mai fie si casant, esti o maiastra!



#23
DidiAlex

DidiAlex

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.128 mesaje

Postat 03 mai 2020 - 18:15

Glimmer,

 

cred ca tot pe Savori găsești modelul acela de fondant . 
cred ca l- am citit și la Amandină . Este aceea glazura stropita pe Amandină . , peste cea de ciocolata 

Antmila a făcut la ziua băiatului ei Amandină și știu ca întreba cum o poate congela ... 

cand o prinzi, intreab - o. 
 

eu din titlu, credeam ca vrei fondant din ăla acoperit tortul . 
unii îl fac in casa cu miere, glucoza zahăr pudra . 

eu îl cumpăr alb și îl vopsesc cu progel .. 

 



#24
DidiAlex

DidiAlex

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.128 mesaje

Postat 03 mai 2020 - 18:18

Așa e, Savori are trimitere la Amandină la rețeta de fondant 

 

https://savoriurbane...a-de-cofetarie/

 

 



#25
glimmer

glimmer

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.176 mesaje

Postat 04 mai 2020 - 10:41

Didi, mulțumesc.

Așa cum am spus, am folosit rețeta de pe savoriurbane. Fiind prima încercare de fondant, l-am făcut prea moale, probabil pentru că nu l-am fiert destul de teamă că se va întări prea mult. Acum că am căpătat ceva experiență, cred că pentru trebuințele mele e de preferat pe viitor să îl fac prea tare decât prea moale, dacă tot e să fie „prea” într-un fel și nu fix așa cum trebuie.



#26
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 04 mai 2020 - 11:16

Am apucat să promit că vă țin la curent, așa că revin. Am reușit să fac să se îngroașe fondantul ăla cu unt de cacao și cacao, astfel încât să rezulte o glazură care să stea pe loc :)) (adică să nu curgă). Însă glazura trebuie să fie casantă, asta obținută de mine este elastică. Am fotografiat o prăjiturică, nu râdeți de ea, că nu are nicio vină că e așa ciufulită (am întins glazura cu cuțitul...). Nu am gustul acela de Siret când gust din ea, decât foarte vag și dacă îmi pun imaginația la treabă. Însă măcar este foarte bună.

 

 

eu tot zic ca era prea tare fondantul [:)]. se vede si in pozele de pe savori, glazura se pune cu lingura - de aceea este si casanta. daca e prea tare, dens, ramane asa. 



#27
glimmer

glimmer

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.176 mesaje

Postat 04 mai 2020 - 11:41

eu tot zic ca era prea tare fondantul [:)]. se vede si in pozele de pe savori, glazura se pune cu lingura - de aceea este si casanta. daca e prea tare, dens, ramane asa. 

Se pune cu lingura pt că se lichefiază pe baie de abur ca să se poată turna pe prăjitură. Dar când se răcește trebuie să fie tare și crocant. Al meu era moale și în frigider, chiar dacă nu era chiar curgător, nu se întărea suficient. Era greșit, ce să mai...


Editat de glimmer, 04 mai 2020 - 11:42 .


#28
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 04 mai 2020 - 11:45

La prajitura Siret ai nevoie d eglazura, care e mai lichida in perioada d epreparare, se (mai ) intareste ulterior.

 

Fondantul e solid si elastic, se intinde -la torturi cu sucitorul(facaletul [:D]).

 

Cred ca ai dus forumistii in eroare cu termenii [:D] dar prajtura arata bine si sigur a fost si gustoasa.

 

edit Glazura e usor casanta, fondantul nu...


Editat de andacos, 04 mai 2020 - 11:46 .


#29
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 04 mai 2020 - 12:02

Fondantul de cofetărie este cel care apare și în Rețetarul de Cofetărie și Patiserie din anii '60, de unde e luată rețeta prezentată în blogul de unde s-a inspirat Glimmer. E definit ca o glazură.

 

Fondant.jpg



#30
glimmer

glimmer

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.176 mesaje

Postat 04 mai 2020 - 12:04

La prajitura Siret ai nevoie d eglazura, care e mai lichida in perioada d epreparare, se (mai ) intareste ulterior.

 

Fondantul e solid si elastic, se intinde -la torturi cu sucitorul(facaletul [:D]).

 

Cred ca ai dus forumistii in eroare cu termenii [:D] dar prajtura arata bine si sigur a fost si gustoasa.

 

edit Glazura e usor casanta, fondantul nu...

 

Termenii sunt de pe site-ul de unde am luat rețeta, iar acolo zice că acest fondant e folosit pentru glazurarea prăjiturilor. În rețeta folosită de mine (am dat link) zice că la rece fondantul se face tare ca piatra, al meu era moale și d-aia căutam o soluție să-l fac să devină tare. Este posibil să nu mă fi făcut înțeleasă, dar m-am străduit  [:D]




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Alaptarea

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 11:20

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

  • Prima morfologie

    MamaRadului
    - Ieri, 23:19

  • Album de sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:21

  • MărÈ›iÈ™or

    Ioanachea
    - Ieri, 21:14

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -